Medale były blisko, ale zabrakło niewiele. PGE Sailing Team Poland poza podium w Kieler Woche

Na zdjęciu: Mikołaj Staniul i Jajub Sztorch (fot. mat. prasowe)

Czwarte miejsce zajęła załoga Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (PGE Sailing Team Poland) w klasie 49erFX w tradycyjnych i prestiżowych regatach Kieler Woche. W klasie 420 również na czwartym miejscu znalazła się załoga Jan Zamojski i Kacper Wojczulanis. Świetnie spisali się też inni Polacy.

Kieler Woche jest jedną z największych żeglarskich imprez na świecie, a jej tradycja sięga dwóch wieków. Pierwsze regaty Tygodnia Kilońskiego zostały rozegrane w 1882 roku. Nic dziwnego, że tradycja i wysoki poziom sportowy przyciągają co roku tysiące żeglarzy z całego świata, w tym Polaków. 26 czerwca zakończyły się regaty w klasach 49er, 49erFX, 420 i ILCA 7 z udziałem biało-czerwonych.

W olimpijskiej klasie 49erFX było bardzo blisko medalu. Rozegrano dziesięć wyścigów eliminacyjnych i finałowych, w których świetnie spisały się dwie polskie załogi – Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań) wygrały jeden wyścig, trzy razy finiszowały na drugim miejscu i tylko dwa razy wypadły z pierwszej „dziesiątki”. W efekcie do dzisiejszego wyścigu medalowego przystępowały z trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej. Z kolei Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) również wygrały jeden wyścig, a w sumie osiem razy finiszowały w pierwszej dziesiątce, co dało im pewny awans do wyścigu medalowego z szóstego miejsca.

NAJWAŻNIEJSZY WYŚCIG

Wyścig medalowy zawsze jest podwójnie punktowany. Obie polskie załogi zaprezentowały się znakomicie. Żeby utrzymać miejsce na podium, Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak musiałyby dopłynąć na metę przed załogą kanadyjską. To się nie udało – rywalki znakomicie rozegrały wyścig taktycznie, wygrały ze sporą przewagą i zapewniły sobie brązowy medal. Polki nie popełniły błędów, do końca walczyły o jak najlepszy wynik, a trzecie miejsce w wyścigu medalowym dało im ostatecznie czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej Kieler Woche. Na szóstym miejscu sklasyfikowano załogę Czapska Rajchert. To najlepszy wynik w seniorskich zmaganiach młodej warszawskiej załogi. Na 59. miejscu uplasowała się załoga Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz (Nauticus YC Olsztyn). Regaty wygrała niemiecka załoga Sophie Steinlein i Thomas Plobel.

– W wyścigu medalowym było bardzo ciasno, załogi od miejsca trzeciego do ósmego walczyły o brązowy medal. Musiałyśmy przypłynąć przed Kanadyjkami, ale to one wygrały wyścig i ostatecznie cieszyły się z brązu. My odczuwamy niedosyt, to normalne w sporcie, ale też jesteśmy bardzo zadowolone z naszego żeglowania i wyniku. To były fajne, ale trudne regaty rozgrywane w różnych warunkach, dobre przetarcie przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy w Aarhus. Dzisiaj jeszcze jesteśmy w Kilonii, a jutro już przenosimy się do Danii – mówiły po wyścigu Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak.

W klasie 49er na starcie stanęły cztery polskie załogi. Najlepiej spisali się Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk/PGE Sailing Team Poland), którzy awansowali do wyścigu medalowego i ostatecznie zakończyli rywalizację na dziesiątym miejscu. Do wyścigu medalowego nie udało się zakwalifikować załodze Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, którzy uplasowali się na miejscu 17. Z kolei 27. miejsce zajęli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), 38. miejsce zajęła załoga Tytus Butowski i Łukasz Machowski (AZS AWFiS Gdańsk/MKS Dwójka Warszawa), a na 44. pozycji skończyli ściganie Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn). Regaty wygrała załoga brytyjska James Peters i Fynn Sterritt.

POLACY OSTATECZNIE NA CZWARTYM MIEJSCU

W klasie 420 również było bardzo blisko medalu, ale ostatecznie skończyło się na czwartym miejscu załogi Jan Zamojski i Kacper Wojczulanis (YKP Gdynia/Baza Mrągowo). Do medalu zabrakło tylko jednego punktu, ale i tak można być zadowolonym – warto docenić to, że w pierwszej „dziesiątce” uplasowały się w sumie cztery polskie załogi. Szóste miejsce zajęły Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska (AZS AWFiS Gdańsk/MKS Żnin), siódme – załoga Jeremi Szczukowski i Dominika Ołowiak (ChKŻ Chojnice/OKŻ Olsztyn), a na dziewiątej pozycji sklasyfikowano Polę Szmidt i Tymona Kosobuckiego (YKP Gdynia). Regaty zakończyły się zwycięstwem załogi gospodarzy (Leonard von Holtum i Josh Berktold).

W klasie ILCA 7 najlepszy z Polaków – Maxime Thommen z YKP Gdynia – zajął 43. miejsce, a wygrał Kaarle Tapper (Finlandia).