Biało-czerwoni zwycięscy na zakończenie mundialowej przygody. Polska pokonuje Iran 26:22

(Fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Polscy piłkarze ręczni wygrali w Krakowie z Iranem 26:22 (16:10) w swoim ostatnim meczu mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i Szwecji. Biało-czerwoni już wcześniej stracili szansę na awans do ćwierćfinałów po porażce z Hiszpanią.

W kadrze meczowej zabrakło kontuzjowanych Michała Olejniczaka i Szymona Działakiewicza. Mimo braków, faworytem byli podopieczni Patryka Rombla.

Doskonała dyspozycja w obronie na początku meczu pozwoliła wyjść na solidne prowadzenie. W szóstej minucie dzięki akcji Arkadiusza Moryty Polacy prowadzili już 5:1. Reprezentanci Iranu zmniejszyli straty, doprowadzając do rezultatu 5:3, jednak biało-czerwoni odpowiedzieli serią udanych akcji i wskutek rzutu Michała Daszka mieli pięć bramek przewagi. Przebieg pierwszej odsłony cały czas wyglądał podobnie i to Irańczycy stale byli zmuszeni do gonienia wyniku. Ostatecznie Polacy schodzili na przerwę, prowadząc 16:10.

Niezwykle skuteczny w ataku był Ariel Pietrasik. Zawodnik w pierwszej połowie rzucił pięć bramek.

JUBILEUSZOWY GOL I ZWYCIĘSKIE POŻEGNANIE

Początek drugiej odsłony nie generował szczególnych emocji. Zmienił to Przemysław Krajewski, który rzutem niemal przez całe boisko zdobył 380. gola w reprezentacyjnej karierze. Później nie brakowało jednak błędów w rozegraniu piłki ze strony Polaków. Biało-czerwoni nie wykorzystali również dwóch rzutów karnych.

Świetny występ zaliczył bramkarz Adam Morawski, który uchronił drużynę w kilku sytuacjach przed pewną utratą gola. W ostatnich minutach meczu Polska miała okazję przećwiczyć wariant gry z siedmioma zawodnikami w polu. Najlepszym zawodnikiem spotkania został wybrany Ariel Pietrasik. Polska reprezentacja mundial zakończyła zwycięstwem (na miejscach 13-16), ale zaprezentowany styl w meczu z Iranem pozostawił wiele do życzenia.

We wcześniejszym meczu grupy Słowenia pokonała Czarnogórę 31:23. O godz. 21. Francja i Hiszpania zagra o pierwsze miejsce. Oba zespoły już wcześniej zapewniły sobie występy w ćwierćfinale.

Polska – Iran 26:22 (16:10)

Polska: Mateusz Kornecki, Adam Morawski – Michał Daszek 2, Piotr Jędraszczyk 3, Krzysztof Komarzewski, Patryk Walczak 1, Szymon Sićko 2, Ariel Pietrasik 6, Jan Czuwara 1, Maciej Pilitowski 3, Arkadiusz Moryto 3, Przemysław Krajewski 3, Maciej Gębala 1, Dawid Dawydzik 1, Tomasz Gębala, Piotr Chrapkowski.

Iran: Mohammad Siavoshishahenayati, Ali Rahimikazerooni, Omid Robat – Yasin Kabirianjoo 1, Reza Yadegaridehkordi 2, Seyedmahdi Moosavi, Saber Heidari 2, Mohammadreza Oraei 6, Mohammadmahdi Behnamnia, Mohammadreza Kazemi 2, Vahid Masoudi, Mohammad Kiani 1, Mehrdad Samsani, Afshin Sadeghi 6, Shabab Sadeghzadeh 2, Ali Kouhzad.

Kary: Polska – 2 minuty; Iran – 8 minut.