Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Bój Amerykanów z Francuzami, łatwe zwycięstwo Włochów. Za nami pierwszy dzień Ligi Narodów w Gdańsku

19 lipca 2023 21:07
w Sport
A A
Jan Martínez Franchi (Fot. Radio Gdańsk/Tymoteusz Kobiela)

Jan Martínez Franchi (Fot. Radio Gdańsk/Tymoteusz Kobiela)

Nie było wielkich niespodzianek w pierwszych dwóch ćwierćfinałach siatkarskiej Ligi Narodów w Gdańsku. Zgodnie z przewidywaniami awansowali Amerykanie i Włosi. Nieco zaskakujące były wyniki. Stany Zjednoczone dopiero po tie-breaku pokonały Francję, a Włochy wręcz zdemolowały Argentynę. W czwartek kolejne dwa ćwierćfinały, w tym klasyk: Polska – Brazylia o 20:00.

To miało być przekonywujące, może nawet łatwe zwycięstwo Amerykanów. Do Gdańska przyjechali jako liderzy po fazie zasadniczej, z liderami w składzie. Przyjechali może nawet po złote medale. I długo wyglądało na to, że Francuzi, którzy bilety do Polski zapewnili sobie zajmując ostatnie bezpieczne miejsce, nie będą w stanie postawić się Amerykanom.

Pierwszy set? Bez wielkiej historii. Trójkolorowym brakowało siły ognia, nie funkcjonowali na zagrywce i w ataku. Amerykanie wygrali do 21. W drugim historia się powtórzyła, wynik był jeszcze bardziej okazały: 25:18. – Nie spodziewałem się wygranej w pierwszych dwóch setach taką przewagą punktową. Liczyłem na trudny mecz – mówił nam po spotkaniu Thomas Jaeschke. I ostatecznie nie można powiedzieć, by się zawiódł.


(Fot. Tymoteusz Kobiela/Radio Gdańsk)

Francuzi wrócili do gry. Zdecydowanie poprawili zagrywkę, a za tym poszedł oczywiście blok i obrona. Byli w stanie złapać zdecydowanie więcej piłek i efektownie zwyciężyli 25:17. W czwartym również mieli przewagę, ale Matthew Anderson i Micah Christenson pociągnęli swój zespół do walki. Amerykanie wyrównali na 24:24, broniąc dwie piłki setowe. Kolejne akcje należały jednak do Francuzów, którzy doprowadzili do tie-breaka.


(Fot. Tymoteusz Kobiela/Radio Gdańsk)

W nim jednak już nie powalczyli. Szybko stracili dystans i zespół zgasł. Stany Zjednoczone wygrały 15:9, a cały mecz 3:2. – Odwróciliśmy wynik. Kontrolowaliśmy grę, ale pod koniec piątego seta wszystko się popsuło. Zaczęli znakomicie serwować, my też popełniliśmy kilka błędów w przyjęciu i obronie. Nie byliśmy w stanie dotrzymać im kroku. Była to jednak dobra walka, chociaż brak zwycięstwa jest frustrujący – przyznał nam francuski przyjmujący Kevin Tillie.

Amerykanie o finał zagrają z Włochami. Mistrzowie świata i Europy byli faworytami w starciu z Argentyną, choć w fazie zasadniczej przegrali z nią 0:3. Tym razem wynik się odwrócił. Italia błyskawicznie rozstrzygnęła mecz, wygrywając 25:17, 25:13 i 25:14. To była deklasacja.


(Fot. Tymoteusz Kobiela/Radio Gdańsk)

– Myślę, że zagraliśmy bardzo dobrze w podstawowych kwestiach – mówi nam włoski rozgrywający Simone Gianelli. – Byliśmy skupieni. Nasi rywale musieli sobie radzić z osłabieniami spowodowanymi urazami. Wykonaliśmy jednak nasze zadanie i z tego jestem zadowolony. By postawić się Stanom Zjednoczonym, musimy zagrać na najwyższym poziomie. Prezentują się bardzo dobrze, obok Polski to najbardziej doświadczony zespół w tym turnieju. Będzie to trudne spotkanie, ale zrobimy co w naszej mocy, by wygrać – dodaje.


(Fot. Tymoteusz Kobiela/Radio Gdańsk)

Mecz trwał nieco ponad godzinę. Zdecydowanie krócej niż Argentyńczykom zajmie chociażby powrót do domów. Zdecydowanie nie tak wyobrażali sobie ćwierćfinałowe starcie. – Za nami bardzo trudny tydzień. Musieliśmy się zmagać z kontuzjami i chorobami, ale nie chcę się na tym skupiać. Jesteśmy zespołem, który mógł sobie z tym poradzić. Musimy trzymać pewien poziom, ale to nam się nie udało. Nie jesteśmy zadowoleni, ja również. Włochy zagrały świetne spotkanie, były mocne w każdym aspekcie. Nam zabrakło dobrego serwisu i odbioru – tłumaczył przyjmujący Argentyńczyk Jan Martinez Franchi, klubowy zawodnik Trefla.

W czwartek kolejne dwa ćwierćfinały. O 17:00 Japonia zagra ze Słowenią, a o 20:00 siatkarski klasyk: Polska – Brazylia.

Stany Zjednoczone – Francja 3:2 (25:21, 25:18, 17:25, 24:26, 15:9)

Włochy – Argentyna 3:0 (25:17, 25:13, 25:18)

Tymoteusz Kobiela

Tagi: FrancjaLiga NarodówsiatkówkaStany ZjednoczoneturniejTymoteusz KobielaWłochy

REKLAMA

NAJNOWSZE

Trzyczęściowy kolaż zdjęć przedstawiający zniszczenia po pożarze zakładu w Charnowie. Na lewym zdjęciu widoczna jest osmalona, pokryta czarną sadzą elewacja budynku z wypalonymi, pustymi otworami okiennymi. Środkowy kadr przedstawia dwie policjantki w ciemnych mundurach stojące tyłem do obiektywu, które obserwują i zabezpieczają teren przed częściowo spalonym budynkiem produkcyjnym. Po prawej stronie, za metalowym ogrodzeniem z siatki, stoi rząd niebieskich butli gazowych marki Gaspol o pojemności 11 kg
Słupsk

„By tylko złapać oddech”. Dramatyczne relacje mieszkańców po pożarze w Charnowie

250 osób z dnia na dzień zostało bez...

k.pius
22 czerwca 2026 - 16:30
Krzysztof Dowgiałło zmarł w wieku 88 lat (Fot. gdynia.pl)
Trójmiasto

Zmarł Krzysztof Dowgiałło, działacz opozycji PRL i współtwórca „Ballady o Janku Wiśniewskim”

Nie żyje Krzysztof Dowgiałło, architekt, działacz opozycji demokratycznej...

k.pius
22 czerwca 2026 - 15:43
ECS. Wizyta Kolegium Komisarzy. Nz. Premier Donald Tusk, Ursula von der Leyen - przewodnicząca KE, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. 07.02.2025 r. (fot. Anna Rezulak / KFP)
Trójmiasto

Ursula von der Leyen otworzy Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 15:25

ZOBACZ TAKŻE

Dar Młodzieży cumuje w cumuje w Norfolk. Jednostkę odwiedza amerykańska Polonia
Wiadomości

Amerykańska Polonia odwiedza Dar Młodzieży. Ostatnie dni żaglowca w Norfolk [ZDJĘCIA]

2026-06-21
Komendant Daru Młodzieży Michał Sadowski. Polski żaglowiec wziął udział w uroczystej paradzie, która odbyła się w amerykańskim Norfolk (fot. Dar Młodzieży)
Wiadomości

Dar Młodzieży w Norfolk. Bogdan Klich i polscy żeglarze na obchodach jubileuszu USA

2026-06-19
Warszawa, 12.06.2026. Zawodnik Dzików Warszawa Bennett Vander Plas (L) i Adam Hrycaniuk (C) z AMW Arki Gdynia podczas rewanżowego meczu o 3. miejsce Ekstraklasy koszykarzy
Sport

AMW Arka Gdynia bez brązowego medalu. Rewanż dla Dzików Warszawa

2026-06-12
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.