Lechia remisuje z Szachtarem na koniec zgrupowania w Turcji. Francuskie wzmocnienie defensywy

(Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP)

Remisem 1:1 z Szachtarem Donieck zakończyła serię sparingów w Turcji Lechia Gdańsk. Bramkę dla Lechii po świetnej akcji całej drużyny zdobył Kacper Sezonienko. Do klubu dołączył również nowy zawodnik, Loup Diwan Gueho, który piłkarską karierę rozpoczynał w Paris Saint-Germain.

Remis z mistrzem Ukrainy i wielokrotnym uczestnikiem Ligi Mistrzów to znakomite zwieńczenie udanego pod względem wyników w sparingach obozu przygotowawczego w Turcji. Lechia zakończyła serię meczów kontrolnych z bilansem trzech zwycięstw, jednego remisu i jednej porażki.

Lechia z Szachtarem zagrała najmocniejszym składem i jeszcze w pierwszej połowie była bliska wyjścia na prowadzenie. W 22. minucie meczu Tomasz Neugebauer oddał bardzo groźny strzał z dystansu, jednak piłka minimalnie minęła bramkę.

Biało-zieloni jeszcze przed przerwą byli również bliscy straty bramki, a to za sprawą Daniło Sikana, który co prawda zmieścił piłkę w bramce Bogdana Sarnavskiego, jednak wcześniej faulował Miłosza Kałachura, przez co arbiter bramki nie uznał.

Bramkarz Lechii świetnie interweniował na początku drugiej połowy, gdy wybronił niebezpieczny strzał Dmytro Kriskova. W 64. minucie zabrakło jednak szczęścia i po strzale Oleksandra Zubkowa mistrzowie Ukrainy wyszli na prowadzenie.

Gdańszczanie nie pozostali dłużni i niecały kwadrans później odpłacili się golem po fenomenalnej akcji całego zespołu. W finalnej fazie rozegrania Louis D’Arrigo dograł w pole karne do Łukasza Zjawińskiego, który zagrał do niepilnowanego Kacpra Sezonienki, a ten skierował piłkę do pustej bramki.

NADZIEJA NA WZMOCNIENIE DEFENSYWY

W starciu z Szachtarem zadebiutować miał okazję nowy nabytek Lechii – Loup Diwan Gueho, który wszedł na boisko w 74. minucie. To 19-letni Francuz, którego nominalną pozycją jest środkowa obrona. Do drużyny biało-zielonych został wypożyczony z opcją pierwokupu z francuskiej SC Bastii.

Diwan Gueho uchodzi za talent, który nie przebił się jeszcze w seniorskiej piłce. Piłkarską karierę rozpoczynał od juniorskich drużyn Paris Saint-Germain, skąd trafił do Paris FC. Przed rozpoczęciem aktualnie trwającego sezonu został zawodnikiem Bastii, gdzie odnotował trzy występy.

– Loup Diwan Gueho to środkowy obrońca obdarzony dobrymi warunkami fizycznymi, w profilu, jakiego szukaliśmy na tę pozycję. Jest młodym zawodnikiem, który może jeszcze bardziej rozwinąć swoje umiejętności. Wspólnie będziemy starali się stworzyć optymalne warunki do dalszego rozwoju jego talentu – ocenił dyrektor sportowy Lechii, Jakub Chodorowski.

Lechia wraca do gry o stawkę 17 lutego. W pierwszym meczu rundy wiosennej rozgrywek Fortuna 1. ligi biało-zieloni zmierzą się u siebie z Wisłą Płock.

Lechia Gdańsk – Szachtar Donieck 1:1 (0:0)

Bramki: Sezonienko 78′ – Zubkov 65′

Lechia Gdańsk: Sarnavskyi – Bugaj, Chindris (73′ Gueho), Olsson, Kałahur – Neugebauer (79′ Piła), Zhelizko (59′ Kapić) – Mena (69′ Sezonienko), D’Arrigo, Khlan (69′ Sypek) – Bobcek (61′ Zjawiński)