Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Stuletni fortepian z V LO w Gdańsku czeka na renowację. „Śpiewała przy nim Jarocka, grali Pobłocka oraz Marek i Wacek”

8 grudnia 2014 10:16
w Wiadomości
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

W V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku Oliwie w szkolnej auli stoi stary fortepian. Pamięta wiele muzycznych talentów. Niektórzy z nich zyskali rozgłos i sławę tak jak pianistka światowej sławy Ewa Pobłocka.

Na 100 letnim instrumencie grali też „polski Elvis Presley” Bogusław Wyrobek a także Marek Tomaszewski ze słynnego duetu Marek i Wacek. Śpiewała przy nim absolwentka szkoły Irena Jarocka.

Fortepian musi zostać naprawiony, bo niestety jest w bardzo złym stanie technicznym. Jeszcze gra, ale słychać że dźwięk nie ma już tej klasy co dawniej. Na tym by instrument grał zależy utalentowanym uczniom liceum, którym fortepian służy na co dzień. Szkoła postanowiła uratować instrument a w akcję jego ratowania włączyli się nauczyciele i rodzice.

Instrument trafił do Gdańska z Niemiec 30 stycznia 1913 roku. Stał w jednej z oliwskich rezydencji. – W 1945 roku nauczyciel muzyki z V Liceum Ogólnokształcącego odkupił go od Rosjan za butelkę wódki, opowiada dyrektor szkoły Elżbieta Piszczek.

IMG 1011

Renowacja instrumentu jest kosztowna, to około 7 tys Euro. – Chcemy zebrać te pieniądze dzięki pomocy sponsorów, bo idea jest przepiękna. Warto uratować ten fortepian, by mogły na nim grac nasze dzieci, mówi Jacek Stankiewicz, przewodniczący Rady Rodziców przy V LO w Gdańsku.

Dziś na naszej antenie o godz. 22:05 wysłuchać będzie można reportażu Anny Rębas pt. Fortepian Wspomnień.

areb/mat

Tagi: edukacja

REKLAMA

NAJNOWSZE

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU 2). Nz. minister energii Miłosz Motyka
Trójmiasto

Nowa jednostka FSRU 2 na Zatoce Gdańskiej. „Gwarancja poprawy odporności gospodarki”

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG...

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 19:43
Dni Chojnic odbędą się w dniach 26-28 czerwca. (Fot. KFP/Mateusz Ochocki)
Kaszuby

Koncerty gwiazd, występy zespołów lokalnych i Jarmark Świętojański. Rozpoczynają się Dni Chojnic

W piątek 26 czerwca rozpoczną się Dni Chojnic....

k.pius
25 czerwca 2026 - 19:18
Władimir Kliczko w Gdańsku na Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Władimir Kliczko: Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska

Prezydent Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska....

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 18:19

ZOBACZ TAKŻE

Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

2026-06-24
Scena teatralną lub aula, gdzie odbywa się wydarzenie. Na dużym ekranie w tle wyświetlany jest napis "Gala WIELKIEGO MARATONU CZYTELNICZEGO" oraz informacje o organizatorach i edycji 2024/2025. Pod ekranem, na scenie, stoi kilka osób w strojach stylizowanych. Centralną postacią jest kobieta w długiej, ciemnozielonej sukni z falbanami, która trzyma wysoko nad głową białą, ozdobną statuetkę. Po jej lewej stronie stoi osoba w stroju przypominającym mundurek wojskowy z epoki - w zielono-czerwone pasy i złotymi guzikami. Po prawej stronie stoi inna osoba w stroju w biało-czarne kropki. Na scenie widać również stosy książek ułożonych w niewielkie wieże. Oświetlenie sceny jest stonowane, publiczność jest poza kadrem.
Trójmiasto

Rekordowy Wielki Maraton Czytelniczy udowadnia, że dzieci „nie tylko siedzą w smartfonach”

2026-06-18
Podsumowanie akcji edukacyjnej „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” w siedzibie WOPR w Sopocie. Widać grupę osób, w tym kilku mężczyzn w mundurach (straży miejskiej, policji i straży pożarnej), stojącą na zewnątrz przed niebieskimi namiotami i budynkiem. W tle, po prawej stronie znajduje się biały samochód dostawczy z napisem "POLICJA". Na pierwszym planie widać z boku fragment plakatu z rysunkową postacią
Trójmiasto

„Aktywni Błękitni” W Sopocie podsumowano siódmą edycję programu

2026-06-18
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.