Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Gdyńskie Centrum Filmowe otwarte. „Miejsce, które zrodziły marzenia o filmie w Gdyni”

13 września 2015 17:00
w Wiadomości
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

Gdyńskie Centrum Filmowe oficjalnie otwarte. Kilka tysięcy mieszkańców miasta przyszło dziś obejrzeć obiekt, który jest nie tylko nową siedzibą Gdyńskiej Szkoły Filmowej, ale też miejscem dostępnym dla wszystkich fanów kina.

Służyć temu mają trzy sale kinowe na 45, 96 i 227 widzów, w których będą prezentowane ambitne filmy warte zobaczenia. Nazywają się Warszawa, Goplana i Morskie Oko. – To ważny i oczekiwany moment. W przeddzień jubileuszowego, czterdziestego Festiwalu Filmowego w Gdyni otwieramy Gdyńskie Centrum Filmowe, miejsce, które zrodziły marzenia o tym, żeby największe święto polskiego kina na stałe, każdego dnia, zagościło w naszym mieście, mówił podczas oficjalnego otwarcia prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– Władze Gdyni są specjalistami od zadań ekstremalnych. Kiedy zapowiedziały, że wyremontują Teatr Muzyczny w rok – wątpiłam, ale udało się. Teraz to samo dzieje się z Gdyńskim Centrum Filmowym, które powstało w zaledwie półtora roku, mówiła Agnieszka Odorowicz, szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Gdynianie są zachwyceni nowym obiektem. – Już z zewnątrz wygląda pięknie, podziwiam pracę architekta który świetnie wpisał ten budynek w położony tuż obok Teatr Muzyczny, mówiła mieszkanka miasta, która przyszła obejrzeć centrum od środka. – Mamy świetną szkołę filmową, która potrzebowała godnej siedziby. Teraz jest szansa na jeszcze więcej świetnych produkcji autorstwa absolwentów gdyńskiej filmówki, zwraca uwagę inny gdynianin.

Obok Gdyńskiego Centrum Filmowego stanęła otwarta już kilka tygodni temu kolejka na Kamienną Górę. W pobliżu obiektu zbudowano też podziemny parking na 200 aut. Jest też galeria sztuki, księgarnia i więcej zieleni. Budowa trzypiętrowego gmachu na placu Grunwaldzkim rozpoczęła się wiosną 2014 roku. Modernistyczny budynek zaprojektowany przez gdyńskie biuro architektoniczne Arch-Deco stanowi zwartą, przeszkloną bryłę. Od kilku tygodni działa tutaj Biuro Festiwalowe, przygotowujące 40. edycję Festiwalu Filmowego.

Otwarciu Centrum towarzyszyły niecodzienne atrakcje – spotkania z gwiazdami kina, premiery filmowe, pokazy efektów specjalnych i charakteryzacji. Konkursy dla publiczności prowadzili Krzysztof Skiba i Paweł Konjo Konnak, na zwycięzców czekali m.in. Bożena Dykiel, Katarzyna Figura, Grażyna Szapołowska, Robert Gliński, Wojciech Marczewski i Maciej Orłoś. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali Olo Walicki Kaszebe II, Rama 111 i Tomasz Makowiecki.

20150913 145217
20150913 144737

Maciej Bąk/mat

Tagi: Festiwal Polskich Filmów FabularnychfilmGdynia

REKLAMA

NAJNOWSZE

(fot. Alfah Femmes)
Trójmiasto

Indie rock z Trójmiasta w „Koncertowej Strefie Radia Gdańsk”. W niedzielę zagra dla nas Alfah Femmes

Alfah Femmes, trójmiejski zespół indierockowy w niedzielę 28...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 15:07
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay.com)
Słupsk

Zaszczep się przeciw krztuścowi. Kolejna akcja 25 czerwca

Seniorzy ze Słupska mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień...

Martyna Krawcewicz
23 czerwca 2026 - 14:00
Wodowanie jednostki FSRU
Wiadomości

Powstanie drugi pływający terminal w Zatoce Gdańskiej

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 13:29

ZOBACZ TAKŻE

Okręt podwodny
Wiadomości

Polska kupuje okręty podwodne od Szwecji. Podpisanie umowy 29 czerwca w Gdyni

2026-06-23
Gdynia Śródmieście, widok z lotu ptaka
Trójmiasto

Wpisanie Śródmieścia Gdyni na listę UNESCO pod znakiem zapytania

2026-06-22
ogródek gastronomiczny, Gdynia
Trójmiasto

Gdynia będzie mieć ogródki gastronomiczne przez cały rok? Miasto chce zachęcić restauratorów

2026-06-21
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.