Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Skąd w kierowcach tyle agresji? Psycholog: „W aucie zachowujemy się inaczej”

2 grudnia 2015 06:00
w Wiadomości
A A

Najpierw ostrzelano auto z wiatrówki, później pobita została kursantka i jej instruktor. W niedzielę doszło do kolejnego aktu agresji na drodze. Mężczyzna zaatakował nożem drugiego… bo ten nie dał się wyprzedzić.

Każdy kierowca spotkał się już z obelgami czy obscenicznymi gestami skierowanymi właśnie do niego. Zresztą większość z czytających ten tekst nie mogłaby powiedzieć, że nigdy nie zrobiła czegoś podobnego. Dlaczego osoby, które na co dzień są spokojne i ułożone, w aucie całkowicie się zmieniają?

O to zapytaliśmy psycholog społeczną prof. Hannę Brycz z Uniwersytetu Gdańskiego. Nad problemem agresji wśród kierowców zastanawiała się wraz z grupą studentów I roku studiów doktoranckich z psychologii na UG.

KIEROWCA – PAN I WŁADCA

Według nich, podstawowym powodem wzrostu agresji wśród zasiadających za kółkiem jest odgrywanie zupełnie innej roli niż na co dzień. – Sprawowanie kontroli nad pojazdem powoduje wzmocnienie autowaloryzacji, czyli postrzegania siebie jako pana sytuacji. To wszystko oczywiście zależy od różnych cech osobowości: od tego jak postrzegamy siebie, cały świat i czy w ogóle jesteśmy agresywni – mówi Hanna Brycz wraz ze studentami.

Jak tłumaczy psycholog, prowadzenie auta wiąże się z dużymi emocjami, które ktoś może źle odczytać. – Jazda samochodem wywołuje euforię i pozytywne emocje. Tym bardziej jeśli się przyspiesza, a w tle jest muzyka. Każde tego typu pobudzenia napędza człowieka do różnych zachowań. W zależności od tego, jak interpretujemy zachowania innych osób, może pojawić się agresja.

ZA KÓŁKIEM INNY CZŁOWIEK

Nawet doświadczeni kierowcy zachowują się za kółkiem inaczej niż na co dzień. Tymczasową zmianę charakteru determinuje poczucie odpowiedzialności. – Jest większe prawdopodobieństwo, że kontrolę straci kierowca niż przechodzień. Nawet jeśli to są te same osoby. W aucie zachowujemy się inaczej. Nagle mamy władzę, decydujemy o życiu swoim i innych – mówi profesor i jej doktoranci.

WIĘCEJ SATYSFAKCJI Z WOLNIEJSZEJ JAZDY

Lekarstwem może okazać się zaostrzenie, a przede wszystkim kontrola przestrzegania przepisów. – Sama często spotykam się z agresją, gdy jestem uczestniczką ruchu drogowego. Badania pokazują, że tendencja wzrostowa następuje zwłaszcza w tych krajach, które na to pozwalają. Dla przykładu w Szwecji czy RPA kierowcy znacznie bardziej stosują się do przepisów i tam tych przejawów agresji jest mniej – opowiada psycholog.

– Nie chodzi o samo ograniczenie prędkości – dodaje prof. Hanna Brycz. – To kwestia kontroli przestrzegania przepisów i świadomości ludzi. Gdybyśmy mieli zakodowane w głowach, że nie muszę pędzić 180 km/h, a wystarczy 120 km/h, by być zadowolonym, to nie denerwowalibyśmy się tak często.

Wiktor Miliszewski

Tagi: Hanna Bryczkierowcamotoryzacjasamochódwywiad

REKLAMA

NAJNOWSZE

minister sportu Jakub Rutnicki w Połchowie
Wiadomości

Minister sportu „na robocie” w Połchowie. „Nie ma nic piękniejszego niż praca w terenie”

Wynosił stare ławki i stoły, skuwał płytki ze...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 18:10
Kasa biletowa w Sopot Centrum
Trójmiasto

Na parkingu podziemnym przy Sopot Centrum będzie można płacić kartą. Kierowcy czekali na to 10 lat

Pod koniec sierpnia zostanie wprowadzona płatność bezgotówkowa za...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 16:38
Konferencja Greenpeace w Gdańsku dot. bezpieczeństwa energetycznego
Trójmiasto

Wojenne lekcje z Ukrainy. Nowy raport Greenpeace ostrzeżeniem dla Polski

Z apelem o rozproszenie źródeł energii zwrócili się...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 16:19

ZOBACZ TAKŻE

Sala rozpraw Sądu Okręgowego w Słupsku. Przy stołach siedzą prawnicy w togach, na środku tyłem stoi kobieta, a po prawej stronie na ławie siedzi oskarżony kierowca z czarnym paskiem zasłaniającym oczy. Zapada wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku w czasie orkanu Ksawery w 2013 roku
Wiadomości

Sąd Okręgowy w Słupsku uniewinnił kierowcę autobusu oskarżonego po śmiertelnym wypadku w czasie orkanu Ksawery

2026-06-23
Akcja gaśnicza strażaków trwała kilka godzin (fot. Piotr Sikora)
Kaszuby

Podpalili samochód, w ogniu stanął też budynek. Policjanci z Lęborka poszukują podpalaczy

2026-05-18
Samochód płonął tuż pod oknami kamienicy (fot. Piotr Sikora)
Kaszuby

Pożar samochodu pod oknami kamienicy w Lęborku. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia

2026-05-17
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.