Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Podczas remontu domu znalazł fiolki z tajemniczą substancją. Poprosił o pomoc i… zaczęły się „schody”

20 września 2017 10:57
w Wiadomości
A A

Tajemnicze znalezisko z okresu II wojny światowej w Wytownie koło Ustki. Pod podłogą remontowanego domu jeden z mieszkańców odnalazł fiolki z nieznaną substancją. Mężczyzna wezwał na pomoc służby, ale nikt nie potrafił mu pomóc.

Na własną rękę zabrał pojemniki do samochodu i zawiózł je do miasta. Służby cały czas pracują nad zidentyfikowaniem znaleziska. Mógł to być zarówno gaz bojowy, jak i zapalniki do bomb. Materiał zabezpieczyli saperzy z Lęborka, ale i oni poprosili o pomoc Centralny Ośrodek Analizy Skażeń. Mieszkaniec Wytowna, który odnalazł fiolki, miał niemały problem, bo służby – nie mogąc stwierdzić z jakim materiałem mają do czynienia – nie chciały ich zabrać z domu mężczyzny.

ZABEZPIECZENIE ZNALEZISKA LEŻY PO STRONIE WŁAŚCICIELA

– W czasie rozpoznania w domu mężczyzny, kierujący działaniem ratowniczym, wykorzystując dostępne detektory gazowe i przyrządy pomiarowe nie stwierdził, aby te fiolki stanowiły zagrożenie. Te fiolki nie były uszkodzone, nie parowały, nie zostały rozlane, były hermetycznie zamknięte. Po identyfikacji detektorami, że nie stanowi to zagrożenia, strażacy na tym etapie zakończyli działania ratownicze z jednoczesnym poleceniem, że zabezpieczenie i utylizacja tego znaleziska leży po stronie właściciela domu – mówił starszy kapitan Grzegorz Falkowski ze straży pożarnej w Słupsku.

WIÓZŁ TAJEMNICZE FIOLKI NA WŁASNĄ RĘKĘ

Falkowski poinformował także, że informacja o znalezisku w Wytownie została przekazana do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Te przekazało ją dalej do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ostatecznie mężczyźnie zaproponowano, aby znalezisko z II wojny światowej dostarczył do słupskiego sanepidu na własną rękę. – Potwierdzam, że otrzymaliśmy te fiolki od tego pana i wydaliśmy je saperom z Lęborka – mówiła Henryka Kisiel, rzecznik słupskiego sanepidu.

Saperzy z Lęborka fiolki zabezpieczyli i czekają na przyjazd pracowników z Centralnego Ośrodka Analiz Skażeń, którzy ustalą, jaka ciecz znajduje się w małych pojemnikach. Stanie się to najpewniej jeszcze w tym tygodniu.

Paweł Drożdż/mmt

Tagi: sanepidznalezisko

REKLAMA

NAJNOWSZE

Nie odbędzie się X Żeglarska Parada Świętojańska - poinformował Pomorski Związek Żeglarski. Nz. piąta edycja parady (fot. Mateusz Ochocki / KFP)
Trójmiasto

Nie odbędzie się jubileuszowa parada żeglarska w Gdyni. Organizatorzy podają powód

Planowana na sobotę, 27 czerwca, jubileuszowa X Żeglarska...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 22:25
Sesja Rady Miasta (Fot. Radio Gdańsk/Michał Karcz)
Trójmiasto

Kontrowersje ws. sesji absolutoryjnej w Gdańsku. Chodzi o udział mieszkańców w debacie

Stowarzyszenie Kocham Gdańsk chce wyjaśnień w sprawie kolejności...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 21:32
Umundurowany policjant w białej czapce z daszkiem i żółtej kamizelce z napisem "POLICJA" kieruje ruchem drogowym w centrum Gdańska. Stoi tyłem, zwrócony twarzą w lewo. W tle widać samochód osobowy wjeżdżający na skrzyżowanie dróg w Gdańsku. W mieście będą obowiązywać zmiany w organizacji w ruchu w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Gdańsk: od środy utrudnienia w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy

Od środy do piątku w Gdańsku będą obowiązywać...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 21:01

ZOBACZ TAKŻE

(Fot. UG Puck)
Kaszuby

Pięć miejscowości na Kaszubach bez wody zdatnej do picia. W szkole odwołano zajęcia

2026-05-25
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Freepik)
Wiadomości

Bakterie coli w wodociągu. Mieszkańcy Błotni, Mierzeszyna i Olszanki muszą gotować wodę

2026-03-12
Woda płynąca z kranów w Gorzędzieju (fot. archiwa prywatne)
Kociewie

Sanepid dopuszcza, ludzie się boją. Problem z jakością wody w gminie Subkowy [POSŁUCHAJ]

2026-01-20
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.