Minister edukacji przywitał rok szkolny w Kościerzynie. Obiecał techniczne doposażenie szkół

(fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

– Chcę podziękować wszystkim nauczycielom i uczniom w całej Polsce za znakomite przyjęcie dzieci uchodźców ukraińskich – powiedział w Kościerzynie Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, zaznaczając, że w kraju nie ma ani jednego miejsca, z którego dochodziłyby informacje o problemach w relacjach między uczniami.

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki wziął w czwartek, 1 września udział w ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego 2022/2023 w Liceum Ogólnokształcącym Numer Jeden imienia Józefa Wybickiego w Kościerzynie. – Rozpoczynamy nowy rok. Niesie on wiele nadziei i wyzwań, ale też pewnie niepokojów i trosk, bo czasy, w których żyjemy, nie są łatwe dla nikogo – powiedział.

Polityk odniósł się do wojny w Ukrainie. – Z tego miejsca chcę podziękować wszystkim nauczycielom, wszystkim uczniom w całej Polsce za znakomite przyjęcie dzieci uchodźców ukraińskich we wszystkich naszych szkołach – powiedział, podkreślając, że „nie ma ani jednego miejsca w Polsce, z którego dochodziłyby jakiekolwiek informacje o jakichkolwiek problemach w relacjach między naszymi uczniami i uczniami ukraińskimi”. – To wielka zasługa nauczycieli, uczniów i rodziców – ocenił.

Minister edukacji zwrócił uwagę, że „nie sprawdziły się wszystkie zapowiedzi co do jakiejś lawiny przyjęć kilkuset tysięcy nowych uczniów w polskich szkołach”. – Mamy spokój, jeśli chodzi o tę kwestię – stwierdził, przypominając, że w zeszłym roku szkolnym do polskiego systemu edukacji przyjęto 200 tysięcy dzieci i młodych ludzi z Ukrainy. – Ta liczba pewnie się zwiększy, ale nie w taki sposób, żeby w jakikolwiek sposób i gdziekolwiek w Polsce miała uczynić problem z edukacją polskich dzieci w polskich szkołach – oświadczył.

(fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

ZAPOWIEDZI FINANSOWEGO WSPARCIA

Czarnek zapowiedział, że w nowym roku szkolnym „radykalnie, na skalę dotąd niespotykaną”, zwiększy się subwencja oświatowa, a szkoły zostaną doposażone technicznie. – To jest nowy rok szkolny, w który wchodzimy razem z nowoczesnymi Laboratoriami Przyszłości. We wszystkich szkołach w Polsce, w blisko 12 tysiącach placówek, za miliard złotych powstały Laboratoria Przyszłości i są gotowe, aby w sposób nowoczesny uczyć nasze dzieci. Jak tylko ruszy choćby pilotażowy program Laboratoria Przyszłości w szkołach ponadpodstawowych, to Liceum Ogólnokształcące Numer Jeden imienia Józefa Wybickiego w Kościerzynie będzie go miało. Na pewno wam się to przyda. Laboratoria Przyszłości to są nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, drukarki 3D, roboty; wszystko, co najnowocześniejsze, jeśli chodzi o nauczanie – oświadczył, zaznaczając, że”polska szkoła pod tym względem jest niezwykle nowoczesna” i „jest to zauważalne także przez tych, którzy przyjeżdżają do nas z Zachodu”.

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki zwrócił uwagę również na to, że w kraju każda placówka edukacyjna została podłączona do internetu. – W zdecydowanej większości to internet szerokopasmowy – twierdził.

Minister zapowiedział też wsparcie wyjazdów. – To jest także rok szkolny, w którym kontynuujemy program „Poznaj Polskę”. Mam nadzieję, że w liceum skorzysta z niego kilkaset tysięcy dzieci i młodzieży – mówił, informując, że w zeszłym roku szkolnym uczniowie wyjechali w Polskę za pieniądze z tego programu, na co wydano łącznie 100 milionów złotych. – W tym roku szkolnym rusza kolejna edycja programu „Poznaj Polskę” na kwotę 50 milionów złotych – oznajmił, a zachęcając do składania wniosków, podkreślił, że „Polska jest pięknym krajem i warto odwiedzić te wszystkie miejsca, które niosą w sobie wielki potencjał edukacyjny”.

(fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

PAP/MarWer

Zwiększ tekstZmniejsz tekstCiemne tłoOdwrócenie kolorówResetuj