Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Dostęp do smartfona przez dłużej niż cztery godziny powoduje choroby psychiczne u nastolatków

9 grudnia 2023 17:51
w Polska / Świat
A A
(Fot. Pixabay.com)

(Fot. Pixabay.com)

Nastolatki, które korzystają ze smartfona przez więcej niż cztery godziny dziennie, częściej mają problemy psychiczne i chętniej sięgają po substancje psychoaktywne – dowiodły badania przeszło 50 tysięcy koreańskich chłopców i dziewcząt.

Badania pokazały też, że poniżej wspomnianego progu ryzyko wystąpienia wszelkich zaburzeń psychicznych oraz uzależnień było identyczne, jak w grupie osób w ogóle niekorzystających ze smartfona.

Doktorzy Jin-Hwa Moon i Jong Ho Cha z Hanyang University Medical Center w Korei w publikacji na łamach „Plos one” przypominają, że w ostatnich latach liczba godzin, jaką nastolatki spędzają ze swoimi smartfonami, znacząco wzrosła. Według niektórych naukowców może się to wiązać z większym ryzykiem wystąpienia niekorzystnych dla zdrowia schorzeń, takich jak zaburzenia psychiczne, problemy ze snem, problemy ze wzrokiem i zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Jednak coraz więcej dowodów sugeruje, że umiarkowane korzystanie z urządzeń elektronicznych i internetu może wręcz poprawiać zdrowie fizyczne i psychiczne młodych osób.

Chcąc wyjaśnić wspomniane rozbieżności, Moon i Cha wraz ze współpracownikami przeanalizowali dane dotyczące ponad 50 tysięcy nastolatków, zebrane w latach 2017 i 2020. Dotyczyły one przybliżonej dziennej liczby godzin spędzanej na korzystaniu ze smartfona oraz różnych parametrów zdrowotnych. Badacze wzięli także pod uwagę czynniki, które mogły wpływać na wynik analizy, takie jak wiek, płeć i status społeczno-ekonomiczny.

NIEPOKOJĄCE WYNIKI BADAŃ

Okazało się, że w ciągu trzech lat odsetek nastolatków, którzy korzystali ze smartfona przez więcej niż dwie godziny dziennie, silnie wzrósł: z 64,3 proc. w 2017 roku do 85,7 proc. w 2020 roku. Nie zauważono natomiast, aby wspomniany czas w jakikolwiek sposób wiązał się w wynikami zdrowotnymi młodych osób.

Zwiększył się także odsetek młodzieży używającej smartfona ponad cztery godziny dziennie. W tym wypadku naukowcy dostrzegli już wyraźną zależność: osoby z tej grupy odczuwały na co dzień więcej stresu, częściej miały myśli samobójcze i występowało u nich wyższe ryzyko sięgania po substancje psychoaktywne. Co ciekawe, badania pokazało również, że nastolatki korzystające ze smartfona przez jedną do dwóch godziny dziennie miały mniej problemów ze zdrowiem psychicznym niż młodzież, która w ogóle nie używała tego typu urządzeń.

Autorzy uważają, że ich badanie może pomóc w opracowaniu wytycznych dotyczących użytkowania ekranów przez nastolatki. – Pokazaliśmy bowiem, że korzystanie z takich urządzeń przez ponad cztery godziny na dobę wpływa na zdrowie młodych ludzi – podsumowują.

PAP/kł

Tagi: badaniakraj/świat TLnastolatkitelefon

REKLAMA

NAJNOWSZE

Marta Cienkowska o remoncie w Hevelianum, Gdańsk
Trójmiasto

Minister Marta Cienkowska: „To miejsce musi żyć”. Rządowe pieniądze na remont w Hevelianum

Będzie to miejsce spotkań, edukacji i kultury, łączące...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 22:07
Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 20:29
Gdańsk, spotkanie "Kobiet Odbudowujących Ukrainę". Podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności Odpornych Społeczności. Nz. m. in. Karolina Mzyk-Callias
Trójmiasto

Koalicja Solidarności Odpornych Społeczności. Ważna deklaracja podpisana w Gdańsku

W Gdańsku podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 19:45

ZOBACZ TAKŻE

aplikacja
Region

Jedna aplikacja, wszystkie komunikaty i ostrzeżenia. Regionalny System Ostrzegania na Pomorzu

2026-06-14
Ewa Krefta, Rafał Konon i Artur Kalinowski (fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)
Strefa Samorządowa

Zmiany w edukacji, finansowanie i problemy z wodą. Sytuacja samorządów powiatu słupskiego

2026-05-15
(fot. mat. pras. GUMed)
Trójmiasto

Z Gdańska na Księżyc: profesor Jacek Kot pokieruje europejskimi badaniami nad przeżyciem w kosmosie

2026-05-13
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.