Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Rada nadzorcza Orlenu podjęła decyzję o odwołaniu Daniela Obajtka z zarządu spółki

1 lutego 2024 12:12
w Polska / Świat
A A
(fot. PAP/Radek Pietruszka)

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Rada nadzorcza odwołała Daniela Obajtka z zarządu Orlenu z upływem dnia 5 lutego 2024 roku – poinformowała w czwartek spółka.

– Rada nadzorcza spółki, po zapoznaniu się z pismem prezesa zarządu Orlen S.A. pana Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że „oddaje się do dyspozycji rady nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji”, postanowiła odwołać pana Daniela Obajtka z zarządu Orlen S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku – napisano w komunikacie giełdowym Orlenu.

Obajtek, cytowany w komunikacie prasowym koncernu, zaznaczył, że „dalszy rozwój Orlenu, jego dobre imię oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski” zawsze było dla niego priorytetem. – Jestem dumny z tego, jak w ciągu ostatnich lat koncern się zmienił, jak ważny jest dla kraju i jak silny staje się za granicą. Takiego rozwoju nie byłoby bez pracy ponad 66 tysięcy pracowników Grupy Orlen, którym dziękuję za zaangażowanie w realizowane projekty i inwestycje – powiedział.

„TO JEST SPRAWA HONOROWA”

W czwartek po godz. 8:00 w Radiu Zet poinformował, że w czwartek odbędzie się rada nadzorcza spółki. – Oddałem się do dyspozycji rady nadzorczej i dziś będzie decyzja rady nadzorczej – powiedział. – To jest sprawa honorowa i dziś będą podjęte decyzje – dodał.

Na uwagę, że od wyborów minęły trzy miesiące i nie zrealizował swojej deklaracji o dymisji, prezes Orlenu powiedział, że jest „odpowiedzialnym człowiekiem”. – Orlen to nie jest mały grajdoł, gdzie w każdej chwili można otrzepać marynarkę i wyjść. Jest moja odpowiedzialność za zamknięcie roku, budżetu, za skończenie kwestii inwestycyjnych – podkreślił.

– To my, jako Orlen, zwołaliśmy nadzwyczajne walne zgromadzenie na 6 lutego bieżącego roku – dodał. Przyznał, że nie wyobraża sobie bycia prezesem Orlenu po 6 lutego.

ŚLEDZTWO W SPRAWIE POŁĄCZENIA ORLENU Z LOTOSEM

Rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska poinformowała we wtorek o śledztwie w sprawie połączenia w 2022 r. Orlenu (wtedy jeszcze PKN Orlen) z Grupą Lotos, które wszczęto po złożonych zawiadomieniach.

– Śledztwo wszczęto w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu PKN Orlen, a także inne osoby zajmujące się sprawami majątkowymi tej spółki, w związku z prowadzeniem negocjacji, ustalaniem warunków i podpisaniem umów w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos w Gdańsku, a następnie podpisania umów związanych ze zbyciem udziałów na rzecz Saudi Aramco, czym wyrządzono PKN Orlen szkodę w wielkich rozmiarach w kwocie nie mniejszej niż 4 mld zł – wyjaśniła prokurator Śmigielska-Kowalska.

– Nie boimy się tych kwestii z racji tego, że cały proces został przeprowadzony należycie. Przy tym procesie pracowały 23 instytucje polskie i międzynarodowe, są wyceny. Część rafinerii (rafinerii Gdańskiej) podkreślam, została sprzedana za cenę rynkową, mamy analizy w tym zakresie – tłumaczył we wtorek Obajtek.

PREZES OD 2018 ROKU

Daniel Obajtek był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Orlenu od 6 lutego 2018 r. Wcześniej pełnił funkcję prezesa zarządu Grupy Energa, kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W latach 2002–2006 Obajtek był radnym gminy Pcim, a w latach 2006–2015 był wójtem gminy Pcim.

Za czasów prezesury Daniela Obajtka doszło m.in. do połączenia Orlenu i Grupy Lotos. W czerwcu 2022 r. Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na fuzję, wcześniej – zgodnie z wymogami KE – koncern przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Lotosu. Zdecydowano, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.

Jednocześnie Orlen zdecydował o sprzedaży Saudi Aramco 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca powinien wynieść 20 mln ton rocznie. Koncern ocenił, że dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen – już po przejęciu Lotosu – zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej – do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W ubiegłym roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł.

PAP/jk

Tagi: Daniel ObajtekodwołanieOrlenrada nadzorcza

REKLAMA

NAJNOWSZE

Samochód zapalił się i spłonął. Policja prowadzi postępowanie
Kaszuby

Tragiczny wypadek w Starym Bukowcu. 19-latek uderzył w drzewo, auto spłonęło

19-latek zginął w wypadku pod Kościerzyną. Samochód, którym...

u.adahs
12 czerwca 2026 - 08:05
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – fasada budynku lotniska
Trójmiasto

Gdańskie lotnisko najlepsze w Polsce według rankingu AirHelp

Gdańskie lotnisko w ocenie pasażerów jest najlepsze w...

Martyna Krawcewicz
12 czerwca 2026 - 07:35
Panorama Ustki (miasta w północnej Polsce) widok z lotu ptaka
Słupsk

Magazyny energii dla szkoły i przedszkola powstaną w Ustce

Ustka pozyskała dofinansowanie na realizację projektu „Dostawa i...

Martyna Krawcewicz
11 czerwca 2026 - 22:29

ZOBACZ TAKŻE

Po lewej zatrzymany z rękami skutymi kajdankami, po prawej prowadzący go rosły policjant. Postacie widziane od tyłu
Region

Akcja „Poszukiwany” na Pomorzu. Policja zatrzymała 119 osób w dwa dni

2026-06-11
Ksiądz Przemysław Szulc stojący na zewnątrz kościoła z kamienną ścianą i schodami w tle
Kociewie

Ks. Przemysław Szulc został biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej

2026-06-11
Żłobek w budynku po posterunku policji w Konarzynach
Kaszuby

Budynek po posterunku policji w Konarzynach zamieni się w żłobek

2026-06-11
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.