Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Niebawem rozpoczną się negocjacje ws. pogłębienia toru wodnego na rzece Elbląg

21 maja 2023 15:36
w Elbląg
A A
(Fot. Radio Gdańsk/Marek Nowosad)

(Fot. Radio Gdańsk/Marek Nowosad)

Nie zamierzamy nacjonalizować portu w Elblągu; w niedługim czasie rozpoczniemy negocjacje ws. współpracy biznesowej z właścicielami gruntów znajdujących się w porcie – zapowiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Od kilku miesięcy trwa spór między samorządem Elbląga a Ministerstwem Infrastruktury co do tego, kto ma pogłębić tor wodny w porcie w Elblągu na rzece Elbląg. Chodzi o 800-metrowy odcinek. Kończy się on bezpośrednio w porcie w Elblągu. Samorząd Elbląga i spółka zarządzająca portem uważają, że powinny go pogłębić Skarb Państwa i Urząd Morski w Gdyni. Resort infrastruktury i Urząd Morski w Gdyni wskazują natomiast, że to zadanie zarządu portu, który obecnie jest spółką komunalną.

Ponieważ ani samorząd, ani zarządca portu nie ma na to pieniędzy, resorty infrastruktury i aktywów państwowych wyszły z propozycją dokapitalizowania spółki komunalnej kwotą w wysokości 100 mln zł – w zamian za większościowy pakiet udziałów – i tym samym sfinansowania niezbędnych inwestycji rozwojowych w porcie.

„ABSOLUTNIE NIE MYŚLIMY O NACJONALIZACJI”

Wiceszef resortu infrastruktury poinformował, że w związku z niemożnością zawarcia porozumienia w władzami miejskimi, wkrótce rozpoczną się negocjacje z właścicielami gruntów leżących w porcie.

– Absolutnie nie myślimy o nacjonalizacji. Jeśli wejdziemy we współpracę, to tylko na zasadach biznesowych. W niedługim czasie rozpoczniemy negocjacje z poszczególnymi właścicielami tych gruntów, jeśli miasto nie chce działać w tym zakresie. Mamy zamiar współpracować z operatorami – powiedział Gróbarczyk.

UMOWY Z OPERATORAMI

Urząd Miasta w Elblągu niedawno informował, że w strukturze własnościowej terenów portowych w Porcie Elbląg 46 proc. należy do przedsiębiorców prywatnych, 30 proc. jest własnością komunalną, a 24 proc. leży w gestii Skarbu Państwa.

– Zaproponujemy im dogodne warunki inwestycji i modernizacji nabrzeży, żeby mogli wykorzystać je w ramach przeładunków. Musimy zawiązać odpowiednie umowy z operatorami, czy właścicielami gruntów w porcie. Niebawem będziemy zapraszać ich do współpracy. Zastosujemy to samo rozwiązanie, które jest wykorzystywane w portach o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, że te inwestycje będą bardzo korzystnie rozliczane jeśli chodzi o wsparcie. Myślę, że zainteresowanie będzie duże. Część spółek w porcie to spółki Skarbu Państwa, jest tam też duży trader zbożowy – wyjaśnił Marek Gróbarczyk.

– Myślimy również o ewentualnym odkupie gruntów, ale niekoniecznie bezpośrednio przez Skarb Państwa, tylko przez spółki, które byłyby tym zainteresowane – dodał.

DODATKOWE PRACE

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną został oddany do użytku 17 września ub. roku. Obecnie inwestor – Urząd Morski w Gdyni – oraz wykonawcy prowadzą dodatkowe prace na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg, dzięki którym nowa droga wodna między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym i portem w Elblągu będzie funkcjonalna. W zakres tych prac wchodzą: pogłębienie torów wodnych na Zalewie Wiślanym, rzece Elbląg, obudowanie brzegów rzeki Elbląg oraz budowa mostu obrotowego w Nowakowie, który pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe.

PAP/aKa

Tagi: ElblągMarek Gróbarczykport w Elblągurzeka Elblągskarb państwaUrząd Morski w Gdyni

REKLAMA

NAJNOWSZE

Bieg po Nowe Życie ulicami Gdańska (Fot. materiały prasowe)
Trójmiasto

Bieg po Nowe Życie wraca do Gdańska. Razem dla transplantacji i świadomego dawstwa narządów

Bieg po Nowe Życie ponownie zawita do Gdańska....

k.pius
11 czerwca 2026 - 08:50
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png
Trójmiasto

Gdańskie lotnisko gotowe na pobicie rekordu pasażerów

Gdańskie lotnisko, które w tym roku planuje obsłużyć...

Adrian Kasprzycki
11 czerwca 2026 - 07:27
Blisko 180 mln zł z NFOŚiGW na budowę bioelektrociepłowni
Trójmiasto

Gdańsk zyskał blisko 180 mln zł na budowę bioelektrociepłowni

Prawie 180 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu...

m.rudnicki
10 czerwca 2026 - 22:24

ZOBACZ TAKŻE

(fot. Facebook/Michał Sadowski)
Wiadomości

Dar Młodzieży już na Bahamach. Chwila wytchnienia dla studenckiej załogi

2026-06-10
Przewodniczący Rady Miejskiej Człuchowa Mariusz Przyszlak (fot. Radio Gdańsk/Maria Sowisło)
Kaszuby

Człuchów wprowadza zwolnienie z podatku od nowych nieruchomości. Radni jednomyślni, choć powolni

2026-06-10
Nowy rezonans magnetyczny w słupskim Szpitalu Wojewódzkim
(Fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)
Słupsk

Nowoczesny rezonans magnetyczny będzie wkrótce dostępny dla pacjentów słupskiego szpitala

2026-06-10
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.