Zakończyła się przebudowa dwóch odcinków drogi krajowej nr 22 o łącznej długości dziewięciu kilometrów po obu stronach Wisły – od węzła Czarlin do Gnojewa. Główna część inwestycji między Knybawą a Gnojewem w gminie Miłoradz obejmowała wymianę nawierzchni oraz budowę sygnalizacji świetlnej i ścieżki rowerowej.
Mateusz Brożyna z gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że prace kosztowały 140 milionów złotych. – Trwają jeszcze ostatnie czynności na drogach dojazdowych. W ostatnim tygodniu na krótkim odcinku drogi występował ruch wahadłowy w związku z pracami w pasie rozdziału. W tym momencie dziewięć kilometrów trasy jest już na ukończeniu. To jest cały program, jeżeli chodzi o przebudowę drogi krajowej nr 22, a chodzi tu głównie o wzmocnienie nośności nawierzchni do 11,5 tony na oś – wskazał Brożyna.
Między Knybawą a Gnojewem na dwóch odcinkach zastosowano układ trasy 2+1. To zamienne dwa pasy w jednym kierunku i jeden pas w kierunku przeciwnym. Ma to umożliwić bezpieczne wyprzedzanie. Na drugim odcinku między węzłem Czarlin a mostem w Knybawie także wymieniono nawierzchnię. Powstały tam zatoki do ważenia pojazdów dla Inspekcji Transportu Drogowego.
PRZEBUDOWA DROGI NA ODCINKU GNOJEWO-CISY
Na zaprojektowanie i przebudowę drogi krajowej nr 22 na odcinku Gnojewo-Cisy wpłynęło pięć ofert. Brożyna wyjaśnił, że wykonawca, którego propozycja zostanie uznana za najkorzystniejszą, będzie miał 17 miesięcy na wykonanie projektu budowlanego, a następnie 15 miesięcy na realizację prac.
– Będzie ścieżka pieszo-rowerowa, przebudujemy także skrzyżowania z drogą powiatową i gminną do Gnojewa oraz do miejscowości Stogi. Na ten cel zamierzamy przeznaczyć około 41 milionów złotych. Wszystkie oferty, które wpłynęły, mieszczą się w naszym budżecie. Teraz czekamy na weryfikację całej dokumentacji. Jeżeli zostanie ona zweryfikowana pozytywnie, to wyłonimy najkorzystniejszą ofertę i po nowym roku podpiszemy umowę z wykonawcą – zapowiedział Brożyna.
Całość inwestycji ma się zakończyć w drugim kwartale 2028 roku.
Mateusz Czerwiński/mk