Z okazji wielkiego finału III Forum Morskiego na terenie Radia Gdańsk otwarto wystawę, która prezentuje kolejne etapy idei powstania przekopu Mierzei Wiślanej. Ta inwestycja, mająca głębokie historyczne korzenie, stała się w obecnych czasach koniecznością.
Uroczyste otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej łączącego Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim odbyło się 17 września 2022 roku – 83 lata od wkroczenia Armii Czerwonej na tereny Rzeczypospolitej. W 1939 roku agresor zajął połowę obszaru Polski, by następnie przez niemal dwa lata prowadzić okrutną politykę eksterminacji i sowietyzacji Kresów Wschodnich. Kontynuował ją po zakończeniu II wojny światowej, narzucając Polsce nowe granice, ustrój i znienawidzony rząd komunistyczny.
ZALEŻNOŚĆ OD ZWIĄZKU SOWIECKIEGO
Zależność od Związku Sowieckiego nie zakończyła się wraz z obaleniem komunizmu w 1989 roku. Kilkadziesiąt lat istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zostawiło liczne więzy mentalne, gospodarcze i geopolityczne, z którymi musiała się zmagać III Rzeczypospolita. Jednym z takich więzów była zależność żeglugi i rozwoju gospodarczego regionu elbląskiego od Cieśniny Piławskiej będącej pod kontrolą Rosji. Prezentowana wystawa pokazuje kolejne etapy idei powstania przekopu Mierzei Wiślanej, który mając głębokie historyczne korzenie stał się w obecnych czasach koniecznością. Data 17 września 2022 roku – otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej – stanowi w ten sposób kolejny element końca uzależnienia Polski od Moskwy.
IPN/mm