Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo – Ratownicze z całej Polski szkolą się w Gdańsku. W mieście trwa 48-godzinna recertyfikacja ogólnopolskiej grupy USAR Poland, która specjalizuje się w ratowaniu ludzi spod gruzów. W ćwiczeniach bierze udział osiemdziesięciu strażackich ratowników z psami.
Jak wyjaśnił młodszy brygadier Jakub Filip z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, ratownicy wraz z psami ćwiczą symulowaną akcję podczas trzęsienia ziemi.
– Jesteśmy już po wylądowaniu w miejscu docelowym, w Pomeranii, w której scenariusz przewiduje nasze działania. Jesteśmy po odprawie celnej, odbywa się między innymi spotkanie z lokalnymi władzami, po którym będziemy mogli przejść do naszych działań – mówił.
– Trafiamy na wyznaczone obozowisko i tam będzie budowany obóz. Część ekipy szykuje się od razu do tego, żeby w momencie, kiedy powróci rozpoznanie, wejść do działań praktycznych – dodał starszy aspirant Michał Szalc z komendy miejskiej straży w Gdańsku.

Brygadier Grzegorz Borowiec, Sebastian Kwiatkowski, młodszy brygadier Jakub Filip i starszy aspirant Michał Szalc (fot. Radio Gdańsk)
DEMONSTRACJA CAŁEGO CYKLU DZIAŁAŃ
Brygadier Grzegorz Borowiec z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej tłumaczył, że sprawdzane są procedury związane z mobilizacją, wymianą informacji, współpracą, logistyką i reagowaniem na zmienne sytuacje.
– Chodzi przede wszystkim o to, żeby zademonstrować cały proces, jak jesteśmy przygotowani od momentu dysponowania grupy, pozyskania informacji o tym, że mamy gdzieś na świecie trzęsienie ziemi i potrzebna jest pomoc ratownicza, przez przylot do tego kraju, całe działania operacyjne, aż do momentu zakończenia, demobilizacji i powrotu do własnego kraju – wyjaśnił.
🚒 Nocne działania na gruzowisku – recertyfikacja w akcji! 🌙🧱
👩🏻🚒Praca w ciemności, wśród niestabilnych struktur i…
Opublikowany przez Państwowa Straż Pożarna Wtorek, 15 kwietnia 2025
W praktyce ratownicy potrzebują około sześciu godzin od wezwania, żeby pojawić się na lotnisku, a terenem działania grupy jest cały świat.
Ratownicy z gdańskiej grupy pracowali między innymi w miejscu trzęsienia ziemi w Turcji, kiedy to podczas 10-dniowej misji polska grupa uratowała spod gruzów 12 osób. Moduł USAR Poland działał także w Libanie, Haiti, Nepalu, Algierii i Iranie.
🇵🇱 Recertyfikacja USAR Poland w Gdańsku 💥
👉🏻W Gdańsku trwa recertyfikacja grupy USAR Poland – to intensywne,…
Opublikowany przez Państwowa Straż Pożarna Wtorek, 15 kwietnia 2025
MODUŁ URBAN SEARCH AND RESCUE
Moduł USAR to zespół ratowniczy przeznaczony do poszukiwań żywych osób pod gruzami w terenie zurbanizowanym, wykorzystywany głównie do działań po trzęsieniach ziemi. Do Europejskiej Puli Ochrony Ludności zgłoszony jest jeden polski moduł składający się z ratowników Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych poziomu C znajdujących się w: Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Wałbrzychu, Nowym Sączu, Jastrzębiu-Zdroju. Zespół USAR Poland może zostać zadysponowany w dwóch wariantach: Medium (średni) – 41 ratowników, 4 psy oraz Heavy (ciężki) – 76 ratowników, 8 psów. Transport na miejsce zdarzenia realizowany jest drogą lotniczą lub lądową. Moduł jest samowystarczalny przez 10 dni w zakresie wody i żywności dla personelu (wariant ciężki) lub 7 dni (wariant średni) oraz posiada część logistyczną umożliwiającą stworzenie obozowiska z zapleczem sanitarnym, w którym zakwaterowani są ratownicy. Moduł co 5 lat przechodzi proces certyfikacji, potwierdzając gotowość operacyjną zgodną ze standardami Komisji Europejskiej oraz INSARAG (Międzynarodowa Grupa Doradcza Poszukiwania i Ratownictwa).
Posłuchaj materiału naszego reportera:
Sebastian Kwiatkowski/aKa