Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Szóste urodziny Muzeum II Wojny Światowej. Prof. Grzegorz Berendt: „To okazja do refleksji”

6 kwietnia 2023 21:25
w Trójmiasto
A A
(Fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

(Fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

Ponad 2,5 mln odwiedzających, otwarcie pracowni konserwacji papieru i uroczysty pochówek obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte – to tylko niektóre z wielu dokonań Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które w czwartek, 6 kwietnia, świętowało szóste urodziny. Mówiąc o urodzinach, chodzi o rocznicę rozpoczęcia działalności w nowej formule w związku z połączeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, co nastąpiło 6 kwietnia 2017 r. 

Sześć lat temu doszło do połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. – Urodziny, także te instytucjonalne, stanowią okazję do refleksji i ponownego przywołania szczególnie ważnych wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy – napisał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt.

Jubileusz był doskonałą okazją do zwołania tego dnia posiedzenia Rady MIIWŚ. Podczas obrad przedstawiono sprawozdanie z działalności instytucji oraz przybliżono plany obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 oraz 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Omówiono także współpracę z muzeami w Ukrainie po eskalacji wojny, dyskutowano ponadto o inwestycjach.

KLUCZOWE WYDARZENIA OSTATNICH MIESIĘCY

Prof. Berendt w okolicznościowym komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej muzeum, zauważył, że „w obliczu trwającej wciąż pandemii oraz rosyjskiej agresji na Ukrainie pewnemu rozmyciu uległo poczucie, że wypracowany po II wojnie światowej pokój nie tylko w tej części Europy, ale i na świecie jest czymś stałym”.

– Jako instytucja opowiadająca o cierpieniach wywołanych II wojną światową czujemy się zobligowani do podjęcia jeszcze intensywniejszych działań mających na celu uświadamianie jak największej liczbie osób, czym był ten najkrwawszy jak dotąd konflikt w dziejach ludzkości oraz jakie były jego skutki. Wszelkie nasze działania, inicjatywy i wystawy organizowane są z myślą o zwiedzających. Tym bardziej cieszy fakt, że przy okazji obchodów tegorocznych urodzin możemy się pochwalić, iż w połowie marca odwiedził nas dwuipółmilionowy zwiedzający – podkreślił dyrektor.

Wymienił również kluczowe wydarzenia z bieżącego i ubiegłego roku, które odbyły się w muzeum. Jednym z najważniejszych było powstanie w listopadzie ub.r. nowego cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, gdzie po 83 latach z honorami wojskowymi spoczęli dowódca major Henryk Sucharski oraz dziewięciu obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej: plutonowy Adolf Petzelt, kapral Bronisław Perucki, kapral Jan Gębura, starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), legionista Józef Kita, starszy legionista Zygmunt Zięba, starszy legionista Ignacy Zatorski oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy. W uroczystościach uczestniczyły rodziny westerplatczyków, przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

WOJSKOWA SKŁADNICA TRANZYTOWA

Z kolei w grudniu ub.r. muzeum oraz Fundacja Polscy Patrioci doprowadziły do uroczystego pochówku Mieczysława Jałowieckiego (to właśnie dzięki jego staraniom przed wojną na Westerplatte wykupiono kluczowe nieruchomości, które weszły później w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej) oraz jego małżonki Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej.

Szczątki małżeństwa zostały sprowadzone do Polski z inicjatywy rodziny. Sam projekt sprowadzenia oraz pochówku Jałowieckich uzyskał wsparcie finansowe premiera Mateusza Morawieckiego. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział prawnuk i ostatni z rodu – Andrzej Jałowiecki, a także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Dyrektor muzeum przypomniał również, że początek tego roku rozpoczął się otwarciem pracowni konserwacji papieru. Nowopowstałą przestrzeń wyposażono w meble laboratoryjne, sprzęt i urządzenia dostosowane do przeprowadzania poszczególnych etapów zabiegów konserwatorskich.

STULECIE K. S. GEDANIA I MIĘDZYNARODOWE FORUM

Muzeum zorganizowało również ekspozycję czasową „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania”. Jej przygotowanie wiązało się z 100. rocznicą powstania zasłużonego dla Gdańska i polskości klubu. Wystawa przypomniała dzieje Gedanii i osób ją tworzących w czasach Wolnego Miasta Gdańska, a także ich tragicznych losów podczas II wojny światowej.

Zrealizowano również drugą odsłonę międzynarodowego projektu World Battlefield Museums Forum.

– Inicjatywa ta także została objęta patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na dwa dni do naszej instytucji przyjechali eksperci z ponad 20 krajów, aby debatować o wyzwaniach stojących przed muzeami opowiadającymi o historycznych polach bitew i opiekującymi się tymi przestrzeniami. Na szczególną uwagę zasługuje także związana tematycznie z forum anglojęzyczna publikacja Muzeum II Wojny Światowej The Arithmetic of War. WWII in 15 Infographics, opatrzona pozytywnymi recenzjami dwóch światowej sławy historyków – prof. Richarda Overy’ego oraz prof. Richarda Evansa. W książce za pomocą 130 infografik opisano 15 największych bitew II wojny światowej – napisał dyrektor instytucji.

PAP/raf

Tagi: GdańskGrzegorz BerendthistoriajubileuszmuzeumMuzeum II Wojny Światowej w Gdańskupodsumowanierocznica

REKLAMA

NAJNOWSZE

Andrzej Dubas, Barbara Kopaczewska i Mateusz Czerwiński na houseboacie Radia Gdańsk
Elbląg

Rejs Radia Gdańsk z Wodami Polskimi zakończony. Za nami 200 kilometrów

Cumy, knagi, odbojniki i pomosty. Tak wyglądała codzienność...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 09:03
Widok z wnętrza niebieskiego eko-busa jadącego ulicą w stronę centrum Sopotu, przedstawiony z perspektywy pasażera siedzącego za kierowcą. Po lewej stronie widoczny jest profil kierowcy w czarnej czapce z daszkiem, trzymającego dłoń na niebieskiej kierownicy. Przez przednią szybę pojazdu widać asfaltową drogę z przejściem dla pieszych (zebrą) oraz namalowanym na jezdni ograniczeniem prędkości do 30. Na szybie naklejone są odwrócone tyłem (w odbiciu lustrzanym) tabliczki informacyjne, w tym jedna wskazująca drogę na bezpłatny eko-parking przy Ergo Arenie oraz do centrum i na plażę. W tle, wzdłuż drogi, ciągną się drzewa, chodnik z pieszymi oraz zaparkowane samochody na tle miejskich budynków
Trójmiasto

Sopot uruchamia darmowy parking przy Ergo Arenie. Na plażę dojedziesz eko-busem

Od poniedziałku, 29 czerwca, w Sopocie czynny będzie...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 08:25
Karetka pogotowia jadąca na sygnale w nocy
Trójmiasto

Tragiczny wypadek w Bystrej. Nie żyje 60-letni mężczyzna

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 07:51

ZOBACZ TAKŻE

Zmarł Mieczysław Serafin, wieloletni pracownik Radia Gdańsk (fot. Radio Gdańsk/Włodzimierz Raszkiewicz)
Wiadomości

Nie żyje Mieczysław Serafin, wieloletni dziennikarz i pracownik Radia Gdańsk

2026-06-26
Na zdjęciu uczestnicy Konferencji na Rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Zakończyła się Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy. Podpisano porozumienia na kwotę 10 mld euro

2026-06-26
Dwaj robotnicy w pomarańczowych strojach odblaskowych i niebieskich kaskach pracują o zmierzchu na pasie zieleni przy ulicy 3 Maja w Gdańsku. Mężczyzna na pierwszym planie zwija grubą stalową linę, a drugi robotnik w tle trzyma przewód. W tle widoczna jest jezdnia z jadącymi samochodami, klasyczny gmach budynku oraz żółty znak ostrzegawczy z tramwajem. Zdjęcie ilustruje utrudnienia dla pasażerów z powodu remontu Węzła Hucisko - zmiany rozkłady jazdy tramwajów i autobusów w Gdańsku od soboty, 27 czerwca
Trójmiasto

Przebudowa Węzła Hucisko w Gdańsku. Od soboty zmiany w rozkładach jazdy tramwajów i autobusów

2026-06-26
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.