Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Zdewastowano papieską wystawę przed budynkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

11 kwietnia 2023 09:24
w Trójmiasto
A A
(Fot. Marek Lewandowski)

(Fot. Marek Lewandowski)

W nocy z poniedziałku na wtorek zniszczono wystawę poświęconą pamięci Jana Pawła II. Ekspozycja zlokalizowana przed budynkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zatytułowana była „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” i przypominała wspólną historię „S” i pontyfikatu papieża Polaka.

Do zdarzenia doszło ok. 4:00 w nocy. Zniszczono dziewięć tablic. To niemal połowa całej wystawy, opowiadającej o wspólnej historii związku i pontyfikatu Jana Pawła II.

(fot. Marek Lewandowski)

NAGRANIE Z MONITORINGU

‼️Wandale‼️

W nocy z poniedziałku na wtorek grupa młodych osób dokonała aktu wandalizmu, niszcząc wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II. „Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy”, postawioną w Gdańsku przed siedzibą @Solidarnosc_

Sprawa jest już zgłoszona na @PolskaPolicja a my… pic.twitter.com/qmVAKWfFQ2

— Tygodnik Solidarność (@Tysol) April 11, 2023

„Tygodnik Solidarność” opublikował nagranie z kamery monitoringu umiejscowionej na budynku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Widzimy na nim grupę kilku młodych osób, które zmierzają w kierunku dworca głównego, zatrzymują się i demolują wystawę. Z nagrania wynika, że dokonała tego grupa siedmiu osób.

OBAWIANO SIĘ MOŻLIWEGO AKTU WANDALIZMU

Jak przekazuje rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski, już gdy wystawa pojawiła się 21 marca na ulicy, obawiano się, że zostanie ona zniszczona.

– Atmosfera wokół św. Jana Pawła II, wokół tego co się dzieje przez ostatnie trzy tygodnie, pokazuje, że chyba czegoś takiego należało się spodziewać. Myślę, że klimat, który wytworzył się wokół św. Jana Pawła II i ta nagonka mają bezpośredni wpływ na to, co się tu wydarzyło. Niestety, myślę, że można było się tego spodziewać – komentuje akt wandalizmu Marek Lewandowski.

BĘDĄ NOWE PLANSZE

Związek zapowiedział, że wydrukuje nowe plansze. Jeszcze dzisiaj „Solidarność” złoży też oficjalne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policję.

– Na pewno zlecimy wydruk nowych plansz i zamontujemy je z powrotem. Z powodu kogoś, kto robi takie rzeczy, my nie będziemy chować pod siebie ogona. Obowiązkiem „Solidarności” jest bronienie dobrego imienia papieża i ta wystawa jest elementem tej obrony. Przypomnę, że na tej wystawie jest przedstawiona cała historia relacji „Solidarności” z papieżem od początków 1979 do 2019 roku – dodaje.

Tymczasem policja zajęła się już sprawą po doniesieniach medialnych. Funkcjonariusze sprawdzają okoliczności zdarzenia i monitoring. Za zniszczenie mienia grozi kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

„TY NAS OBUDZIŁEŚ, MY CIĘ OBRONIMY”

Wystawa na chodniku przed budynkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” stanęła 21 marca. Ekspozycja opowiada o wspólnej historii „S” i trwającego pontyfikatu Jana Pawła II. Wystawa nie jest nowa, bo prezentowana była cztery lata temu, w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Wówczas odbyła się również konferencja w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W świetle ostatnich wydarzeń związanych z postacią papieża Polaka „Solidarność” zdecydowała się pokazać ją jeszcze raz.

– Hasło „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” to dla nas, dla związkowców, fundament i najważniejszy element funkcjonowania organizacji związkowej. Nie pozwolimy na szarganie dobrego imienia Jana Pawła II, bo to przecież związek zawodowy „Solidarność” rodził się tu, pod krzyżem. Od samego początku na bramie nr 2 były wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej oraz właśnie Jana Pawła II – tłumaczył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda.

O wystawie pisaliśmy TUTAJ.

Aleksandra Trembicka/mrud

Tagi: GdańskJan Paweł IINSZZ "Solidarność"

REKLAMA

NAJNOWSZE

Dwie kobiety z wiankami na głowach spoglądają w stronę plaży podczas Cudawianków
Trójmiasto

Gdynia powita lato. Czas na Cudawianki

Cudawianki zainaugurują w sobotę lato w Gdyni. Zaplanowano...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 11:43
W nocnej akcji przeciwko nielegalnym zlotom motoryzacyjnym uczestniczyło ponad 200 policjantów
Trójmiasto

Akcja policji przeciwko nielegalnym zlotom motoryzacyjnym

Ponad 200 policjantów z Gdańska i okolic wzięło...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 11:01
Mobilne studio Radia Gdańsk we Władysławowie
Kaszuby

Wakacje z Radiem Gdańsk. Nadajemy ze Władysławowa

Radio Gdańsk rozpoczyna letnią trasę po Pomorzu. Nasze...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 10:12

ZOBACZ TAKŻE

O Dniu Wydmy, projekcie i wydarzeniu w Brzeźnie opowiadają dr Magdalena Lazarus oraz Maurycy Czajka
Magazyn Ekologiczny

Dzień Wydmy w Brzeźnie i wielki projekt ochrony siedlisk wydmowych

2026-06-27
Widok z wnętrza niebieskiego eko-busa jadącego ulicą w stronę centrum Sopotu, przedstawiony z perspektywy pasażera siedzącego za kierowcą. Po lewej stronie widoczny jest profil kierowcy w czarnej czapce z daszkiem, trzymającego dłoń na niebieskiej kierownicy. Przez przednią szybę pojazdu widać asfaltową drogę z przejściem dla pieszych (zebrą) oraz namalowanym na jezdni ograniczeniem prędkości do 30. Na szybie naklejone są odwrócone tyłem (w odbiciu lustrzanym) tabliczki informacyjne, w tym jedna wskazująca drogę na bezpłatny eko-parking przy Ergo Arenie oraz do centrum i na plażę. W tle, wzdłuż drogi, ciągną się drzewa, chodnik z pieszymi oraz zaparkowane samochody na tle miejskich budynków
Trójmiasto

Sopot uruchamia darmowy parking przy Ergo Arenie. Na plażę dojedziesz eko-busem

2026-06-27
Zatrzymanie podejrzanego o groźby i znieważenie na tle narodowościowym obywatelki Ukrainy pseudokibica z Trójmiasta. Trzech mężczyzn stoi tyłem do obiektywu; środkowy z nich, ubrany w zieloną koszulkę i ciemne spodenki, ma ręce spięte z tyłu i jest prowadzony przez dwóch pozostałych mężczyzn. Twarze wszystkich osób na zdjęciu zostały mocno rozmyte w celu ochrony tożsamości. Po lewej stronie widoczny jest fragment ceglanej ściany oraz niebieski kosz na śmieci.
Trójmiasto

Trójmiejski pseudokibic zatrzymany za znieważenie kasjerki z Ukrainy. Szef MSWiA: „Zero tolerancji dla agresji” [FILM]

2026-06-26
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.