Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Po wojnie gdańszczanie odbudowali zrujnowane miasto. Ich wysiłek ukazuje nowa wystawa

27 maja 2023 21:05
w Trójmiasto
A A
(Fot. zbiory Muzeum Gdańska/Kazimierz Lelewicz)

(Fot. zbiory Muzeum Gdańska/Kazimierz Lelewicz)

Zdjęcia ukazujące Gdańsk i jego mieszkańców, archiwalne filmy oraz zachowane rzeźby z przedproży kamienic, które przetrwały wojnę, to elementy wystawy „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek”, którą od 27 maja można oglądać w Zespole Przedbramia w Gdańsku.

Jak przekazał w komunikacie Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska, wystawa „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” opowiada o odbudowie powojennego Gdańska – dylematach, trudach, sporach architektów i społecznym zaangażowaniu inżynierów, robotników, artystów, a nawet dzieci odgruzowujących ulice.

– Na wystawie obejmującej cztery kondygnacje Wieży Więziennej zabytkowego Zespołu Przedbramia ulicy Długiej zaprezentowano zdjęcia pokazujące Gdańsk i jego mieszkańców, archiwalne filmy oraz zachowane rzeźby z przedproży kamienic, które przetrwały wojnę. Dopełnieniem opowieści są nagrania wspomnień świadków i uczestników odbudowy Gdańska, których można odsłuchać podczas zwiedzania sal wystawowych – wyjaśnił.

– Gdańsk w marcu 1945 roku, jak wiele innych miast ogarniętej wojną Europy, był piekłem na ziemi. Wkraczające oddziały Armii Czerwonej rozpoczęły systematyczne niszczenie miasta. Zniszczeniom albo znacznemu uszkodzeniu uległo ponad 90 proc. dawnej zabudowy historycznego centrum. Jesienią 1946 roku, gdy obecne Śródmieście było wciąż morzem ruin, komunistyczne władze miasta rzuciły dwa śmiałe hasła: „Odbudujemy Gdańsk piękniejszy, niż był kiedykolwiek” oraz „Wskrzesimy stary Gdańsk”. Stało się to zanim zapadła decyzja o podniesieniu z gruzów warszawskiej Starówki – podkreślił.

W DAWNYM MUZEUM BURSZTYNU

Wystawa została ulokowana w budynku Katowni. – Opuszczenie Zespołu Przedbramia, popularnie zwanego Katownią, przez Muzeum Bursztynu w 2021 roku spowodowało, że zaczęliśmy się zastanawiać, o czym chcielibyśmy opowiadać w tym wyjątkowym miejscu. Bardzo często w tych naszych rozmowach pojawiało się zagadnienie odbudowy Gdańska, największego projektu konserwatorskiego zrealizowanego tuż po zakończeniu II wojny światowej – wyjaśnił z kolei cytowany w komunikacie Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

– Wokół nas odchodzą świadkowie tego wyjątkowego w skali Polski przedsięwzięcia łączącego lokalną wspólnotę. Ich dziedzictwo i pamiątki po nich giną, a kolekcje ulegają rozproszeniu. Z tego względu dzisiaj otwieramy wystawę „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek”. Ma ona być miejscem, które wysyła każdemu jasny komunikat: w Gdańsku jest miejsce, w którym pamięta się o odbudowie miasta i jej ludziach, gdzie prowadzona będzie działalność edukacyjna, i miejsce, do którego każda z osób dysponujących pamiątką po odbudowie będzie mogła przekazać świadectwo historii powojennego Gdańska – dodał.

Wystawę będzie można oglądać w zabytkowym Zespole Przedbramia do 2 października. – W przyszłym miesiącu dostępna do pobrania będzie specjalnie przygotowana aplikacja z archiwalnymi oraz współczesnymi fotografiami. Dzięki niej już po zwiedzeniu wystawy będzie można zapoznać się z najciekawszymi miejscami związanymi z powojenną odbudową miasta oraz zobaczyć, jak wyglądały one pod koniec wojny, a jak prezentują się dziś – poinformował Gierszewski.

PAP/MarWer

Tagi: Gdańskwystawa

REKLAMA

NAJNOWSZE

Radiowóz Straży Miejskiej w Słupsku
Słupsk

W wakacje więcej patroli Straży Miejskiej w Słupsku

W najbliższych tygodniach w miejscach rekreacji i wypoczynku...

k.pius
27 czerwca 2026 - 14:00
Łącznie, w 2027 roku, dzielnice Gdyni otrzymają ponad 3 miliony 300 tysięcy złotych
Trójmiasto

Rady dzielnic w Gdyni dostaną ponad 3 miliony złotych

Nie 15 jak dotychczas, a 16 złotych za...

k.pius
27 czerwca 2026 - 13:17
Koszt uprzątnięcia odpadów szacuje się na 50 mln złotych. Marszałek Województwa Pomorskiego obiecał, pomoc w znalezieniu środków.
Kaszuby

Tykająca bomba ekologiczna w Kamieńcu. Mieszkańcy chcą usunięcia składowiska

Samorząd województwa pomoże gminie Cewice w walce z...

k.pius
27 czerwca 2026 - 12:29

ZOBACZ TAKŻE

Dwie kobiety z wiankami na głowach spoglądają w stronę plaży podczas Cudawianków
Trójmiasto

Gdynia powita lato. Czas na Cudawianki

2026-06-27
W nocnej akcji przeciwko nielegalnym zlotom motoryzacyjnym uczestniczyło ponad 200 policjantów
Trójmiasto

Akcja policji przeciwko nielegalnym zlotom motoryzacyjnym

2026-06-27
O Dniu Wydmy, projekcie i wydarzeniu w Brzeźnie opowiadają dr Magdalena Lazarus oraz Maurycy Czajka
Magazyn Ekologiczny

Dzień Wydmy w Brzeźnie i wielki projekt ochrony siedlisk wydmowych

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.