Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Idąc po zakupy przywiązujesz psa przed sklepem i zostawiasz na mrozie? Grożą za to wysokie kary

8 grudnia 2023 07:00
w Trójmiasto
A A
(Fot. Freepik)

(Fot. Freepik)

Coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy psy przywiązywane są do słupów lub drzew na mrozie, na przykład, gdy właściciel zwierzęcia robi zakupy. Należy pamiętać, że zima to trudny okres dla czworonoga, a pozostawienie go na mrozie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Straż miejska ostrzega – takie postępowanie jest karane.

– Zdarza się, że przed sklepami widzimy przywiązanego psa. Tak bywa, gdy do danego miejsca nie można zabrać swojego pupila. Trzeba zauważyć, że jest sporo sklepów czy galerii handlowych, które pozwalają na wprowadzenie do środka psa. Idąc z pupilem na spacer i jednocześnie po zakupy można więc wybrać właśnie te, w których zwierzaki są mile widziane – mówi Monika Domachowska ze Straży Miejskiej w Gdańsku.

– Zostawianie zwierzęcia przed sklepem nie jest odpowiedzialnym zachowaniem, czworonóg jest narażony na stres, a o tej porze roku także na wychłodzenie. Pies pozostawiony przed sklepem może atakować przechodniów, może też na przykład wyrwać się z uwięzi i uciec – dodaje.

PRAWO PRZEWIDUJE KONKRETNE KARY

Za pozostawienie psa i narażenie go w ten sposób na niebezpieczeństwo można zostać ukaranym z art. 77 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z paragrafem pierwszym, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 zł albo karze nagany.

– Strażnik miejski może w tym przypadku nałożyć mandat w wysokości 50-250 zł. Natomiast paragraf drugi mówi, że kto dopuszcza się czynu określonego w paragrafie pierwszym przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany. Strażnik miejski może w tym przypadku nałożyć grzywnę w wysokości 500 zł – wyjaśnia Domachowska.

Straż miejska może odebrać zwierzę wyłącznie na podstawie decyzji prezydenta miasta, w przypadkach określonych przez Ustawę o ochronie zwierząt – gdy właściciel znęca się nad zwierzęciem.

MIESZKAŃCY APELUJĄ DO WŁAŚCICIELI PSÓW

Zapytani przez nas mieszkańcy Gdańska niepokoją się o losy zwierząt pozostawionych na dworze przy niskich temperaturach. Jak podkreślają, takie zachowanie jest niedopuszczalne.

– Przywiązanie psa do słupa to dla zwierzęcia ogromny stres. Pozostaje sam, ktoś może go odwiązać. Inny pies może go zaatakować. To także niebezpieczeństwo ze względu na mróz – mówi mieszkanka.

– Tragedia. Ludzie, którzy tak postępują są niepoważni. Za to powinny być wysokie kary – dodaje gdańszczanin.

W przypadku, gdy widzimy przywiązane zwierzę, które narażone jest na niebezpieczeństwo, fakt ten należy zgłosić do straży miejskiej lub na policję.

Marta Włodarczyk

Tagi: Gdańskmrózpiesstraż miejskazwierzęta

REKLAMA

NAJNOWSZE

Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 20:29
Gdańsk, spotkanie "Kobiet Odbudowujących Ukrainę". Podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności Odpornych Społeczności. Nz. m. in. Karolina Mzyk-Callias
Trójmiasto

Koalicja Solidarności Odpornych Społeczności. Ważna deklaracja podpisana w Gdańsku

W Gdańsku podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 19:45
Grafika zapowiadająca audycję Gość Radia Gdańsk, w której (25 czerwca) wystąpi Jakub Stefaniak, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Wiadomości

Gościem Radia Gdańsk będzie Jakub Stefaniak, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

08.30 - Gość Radia Gdańsk Gość: Jakub Stefaniak,...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 18:45

ZOBACZ TAKŻE

Portret uśmiechniętej Aleksandry Kosiorek, prezydent Gdyni, w ciemnoturkusowym płaszczu na tle rozmytej zieleni.
Trójmiasto

Aleksandra Kosiorek z absolutorium i wotum zaufania. Opozycja wytyka „brak sprawczości”

2026-06-24
Polscy i ukraińscy politycy na schodach Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku podczas 15. Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy
Trójmiasto

Parlamentarzyści Polski i Ukrainy spotkali się w Gdańsku. „Historia nie może zabijać przyszłości”

2026-06-24
Kasa biletowa w Sopot Centrum
Trójmiasto

Na parkingu podziemnym przy Sopot Centrum będzie można płacić kartą. Kierowcy czekali na to 10 lat

2026-06-24
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.