Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

„To wielka radość” – prezydent Sopotu o możliwości pobierania opłat za parkowanie w weekendy

4 kwietnia 2025 16:27
w Trójmiasto
A A
Magdalena Czarzyńska-Jachim i Michał Banacki (fot. Facebook/Magdalena Czarzyńska-Jachim - prezydentka Sopotu)

Magdalena Czarzyńska-Jachim i Michał Banacki (fot. Facebook/Magdalena Czarzyńska-Jachim - prezydentka Sopotu)

Sejm przegłosował możliwość pobierania opłat za parkowanie w weekendy w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Od lat zabiegało o to Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych, w tym Sopot, który teraz może pobierać opłaty wyłącznie od poniedziałku do piątku. A parkowanie właśnie w weekendy, szczególnie w sezonie letnim, to duży problem dla mieszkańców.

Na posiedzeniu wspólnym Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej dr Jan Golba, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, argumentował, że gminy uzdrowiskowe różnią się od innych gmin w Polsce w zakresie usytuowania obiektów budowlanych. W uzdrowiskach z reguły nie występuje typowe śródmieście, ale pojawia się za to zabudowa sanatoryjna czy hotelowa, a także deptaki, promenady spacerowe z licznymi atrakcjami oraz parki uzdrowiskowe, gdzie chętnie przebywają turyści.

4 kwietnia na posiedzeniu Sejmu RP przyjęto poprawki uwzględniające stanowisko gmin uzdrowiskowych. Mogą one pobierać opłaty za parkowanie w weekendy w celu ochrony walorów uzdrowiskowych i przyrodniczych.

– To wielka radość i krok w dobrym kierunku. Nowe prawo i konsultacje z mieszkańcami z udziałem ekspertów, które już przygotowujemy, pozwolą nam wypracować efektywny system parkowania w Sopocie – skomentowała w mediach społecznościowych prezydent miasta Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Mamy to❗️ Dzisiaj Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przegłosował możliwość pobierania opłat za parkowanie w weekendy w…

Opublikowany przez Magdalena Czarzyńska-Jachim – prezydentka Sopotu Piątek, 4 kwietnia 2025

ZMIANA PRZEPISÓW W KURORCIE

Czarzyńska-Jachim wskazała, że to rady gmin najlepiej wiedzą, gdzie i w jakich porach występują problemy z parkowaniem. – Odgórne narzucanie regulacji nie sprzyja temu, żeby system parkowania w naszych miastach odpowiadał na potrzeby mieszkańców – podkreśliła prezydent Sopotu.

Na razie nie wiadomo, jakie zastosowanie przepisy miałyby w kurorcie. Urzędnicy zapowiadają eksperckie konsultacje i rozważają zawieszenie opłat na wieczory, by promować życie kulturalne i gastronomiczne. Przepisami zajmie się teraz Senat i prezydent.

Niebawem sopoccy radni głosować będą w sprawie podwyżek stawek za parkowanie. Pierwsza godzina zdrożeć ma z 5 złotych i 20 groszy do 6 złotych i 90 groszy. Mieszkańców mają obowiązywać ulgi. Czytaj więcej >>>TUTAJ.

PAP/Sebastian Kwiatkowski/mk

Tagi: Magdalena Czarzyńska-Jachimopłaty za parkowanieparkowanieSopot

REKLAMA

NAJNOWSZE

ECS. Wizyta Kolegium Komisarzy. Nz. Premier Donald Tusk, Ursula von der Leyen - przewodnicząca KE, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. 07.02.2025 r. (fot. Anna Rezulak / KFP)
Trójmiasto

Ursula von der Leyen otworzy Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 15:25
Kobieta w żółtej kamizelce odblaskowej z napisem „INSPEKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA” stoi tyłem na zielonym, porośniętym trawą terenie i obserwuje akcję gaśniczą. W tle widać czerwony wóz strażacki, kłęby dymu nad halą przemysłową oraz budynek z szyldem „AEROSOL SERVICE”. To pożar fabryki aerozoli w Charnowie
Słupsk

Śledztwo ws. pożaru w fabryce w Charnowie poprowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku

Prokuratura Okręgowa w Słupsku będzie gospodarzem śledztwa dotyczącego...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 14:51
ustawa metropolitalna samorządowcy apelują do prezydenta
Region

Ustawa metropolitalna czeka na podpis. Samorządowcy apelują do prezydenta

Pomorscy samorządowcy wspólnie apelują do prezydenta Karola Nawrockiego...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 14:00

ZOBACZ TAKŻE

Gdańsk deszczówka mikroretencja, pomorze otrzymało ponad 10 mln zł
Region

Nawet 8 tysięcy złotych dotacji na zatrzymanie deszczówki

2026-06-22
Nowy quad zakupiony przez powiat kwidzyński
Powiśle

Specjalny quad pomoże strażakom z powiatu kwidzyńskiego

2026-06-22
Gdynia Śródmieście, widok z lotu ptaka
Trójmiasto

Wpisanie Śródmieścia Gdyni na listę UNESCO pod znakiem zapytania

2026-06-22
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.