Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer w Gdańsku. Rozmawiała z nauczycielami o szkolnictwie

9 kwietnia 2025 16:40
w Trójmiasto
A A
Prace domowe, smartfony w szkołach i reforma edukacji. Nauczyciele z pomorza spotkali się z Katarzyną Lubnauer, ministrą edukacji (fot. Radio Gdańsk/Oskar Bąk)

Prace domowe, smartfony w szkołach i reforma edukacji. Nauczyciele z pomorza spotkali się z Katarzyną Lubnauer, ministrą edukacji (fot. Radio Gdańsk/Oskar Bąk)

Pomorscy nauczyciele i dyrektorzy placówek edukacyjnych mieli w środę okazję spotkać się z sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyną Lubnauer. Spotkanie zorganizowane w Gdańsku było przestrzenią do dialogu i rozmowy o wyzwaniach, z jakimi mierzy się system edukacji.

Nauczyciele mówili, że cenny jest bezpośredni kontakt z ministrą i możliwość zadawania pytań.

– Przygotowujemy arkusze organizacyjne na nowy rok szkolny. Zmieniły się podstawy programowe, przepisy dotyczące pewnych przedmiotów, ich układu w planach ramowych, dlatego doprecyzowanie informacji dotyczących m.in. możliwości zatrudniania poszczególnych nauczycieli, którzy mają dane kwalifikacje, jest ważne – powiedziała Dorota Suchacz, dyrektor II LO w Gdańsku.

SMARTFONY W SZKOLE

Wśród omawianych wyzwań znalazły się te związane z rozwojem cyfrowego społeczeństwa. Z jednej strony, szkoły stawiają na cyfryzację, z drugiej problemem stają się urządzenia, takie jak smartfony czy tablety, które uczniowie wykorzystują w celach pozaedukacyjnych, będąc w szkole. W wypowiedziach polityków pojawiały się sugestie, by wprowadzić ograniczenia.

– Każda szkoła powinna sama ustalić zasady używania np. telefonów komórkowych w szkołach. Nie powinno się ich uczniom zabierać, tylko należałoby je wykorzystać w codziennej pracy – mówiła Agnieszka Tomasik, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 8 w Gdańsku.

Do sprawy odniosła się ministra Lubnauer, która stwierdziła, że młodzi ludzie za dużo czasu spędzają na patrzeniu na ekrany smartfonów.

– Mamy badania pokazujące, że młodzież używa ich nawet ponad cztery godziny dziennie, siedząc na stronach mediów społecznościowych, przeglądając filmiki. To nie jest tylko kwestia szkoły, to jest również kwestia tego, co robią w domach. Z naszego punktu widzenia ten model, który jest obecnie, czyli że to szkoły decydują, jaki jest model wykorzystania sprzętu, czy na czym polega ograniczenie, np. że uczniowie nie mogą korzystać z urządzeń na lekcjach – dużo lepiej się sprawdza, ponieważ jest wspólną decyzją wszystkich środowisk – rodziców, nauczycieli, dzieci – wskazała ministra.

Na spotkaniu powiedziała też, że polscy uczniowie powinni być uczeni wykorzystywania sztucznej inteligencji.

„PRACE DOMOWE NIE SĄ ZAKAZANE”

Reporter Radia Gdańsk pytał też nauczycieli o prace domowe, których od roku nie zadaje się najmłodszym uczniom.

– W mojej szkole dzieci nie odrabiają prac domowych. Uważam, że nie powinno się łączyć szkoły z domem. W domu jest wypoczynek, tam są relacje rodzinne – stwierdziła Agnieszka Tomasik.

– Nie ma zakazu zadawania prac domowych. Jest ograniczenie dotyczące tego, że coś, co może nie być pracą własną ucznia, co mogło powstać dzięki rodzicom, korepetytorom albo sztucznej inteligencji, nie powinno być oceniane w szkole, natomiast zachęcam nauczycieli do zadawania mądrych prac domowych, które pozwolą przećwiczyć rzeczy, które były robione wcześniej w szkole, żeby młody człowiek mógł się przygotować do następnej lekcji czy sprawdzianu – powiedziała Radiu Gdańsk Katarzyna Lubnauer.

Odnosząc się do braku oceniania prac domowych, dodała, że „trzeba będzie dokonać ewaluacji tego procesu i planujemy to tak, żeby na wrzesień mieć rezultaty”.

REFORMA EDUKACJI W ROKU 2026

Ministra zapowiedziała też reformę systemu edukacji, która wejdzie w życie 1 września 2026 r.

– Chciałabym zapowiedzieć bardzo wyraźnie: nie chcemy zmian strukturalnych. Nie przewracamy (…) gimnazjów, chociaż gimnazja miały swoje znaczenie ze względu na wyrównywanie szans – podkreśliła Lubnauer.

Wiceminister tłumaczyła, że reforma zakłada równomiernie rozłożenie godzin w blokach szkolnych, wzmocnienie edukacji przyrodniczej, edukacji ruchowej oraz pokazanie wszechstronnego rozwijania szkoły.

„POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ O HISTORII”

Wcześniej ministra uczestniczyła w gali finałowej LI Olimpiady Historycznej w Dworze Artusa w Gdańsku. Tam podkreśliła, że „nie ma wychowania i patriotyzmu bez historii i wiedzy”. Tłumaczyła, że „dzięki temu możemy zrozumieć doświadczenia ludzi, jak i to skąd się wzięła Polska”. Przypomniała też, że w tym roku mamy tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego. – Możemy śmiało mówić o tysiącleciu państwowości polskiej – stwierdziła.

Dodała, że żyjemy w czasach, w których „zagrożenie jest realne i dlatego szczególnie ważne jest to, żebyśmy pamiętali o naszej historii”.

Posłuchaj materiału reportera:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2025/04/WiM-nauczyciele-090425.mp3

oprac. RG/PAP/puch

Tagi: edukacjaKatarzyna LubnauerMinisterstwo Edukacji NarodowejnauczycielOskar Bąkszkoła

REKLAMA

NAJNOWSZE

Mieszkańcy korzystają z kurtyny wodnej w trakcie upału
Region

Fala upałów na Pomorzu. Nawet 37 stopni

Na Pomorze dotarła fala upałów, która może być...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 09:36
Andrzej Dubas, Barbara Kopaczewska i Mateusz Czerwiński na houseboacie Radia Gdańsk
Elbląg

Rejs Radia Gdańsk z Wodami Polskimi zakończony. Za nami 200 kilometrów

Cumy, knagi, odbojniki i pomosty. Tak wyglądała codzienność...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 09:03
Widok z wnętrza niebieskiego eko-busa jadącego ulicą w stronę centrum Sopotu, przedstawiony z perspektywy pasażera siedzącego za kierowcą. Po lewej stronie widoczny jest profil kierowcy w czarnej czapce z daszkiem, trzymającego dłoń na niebieskiej kierownicy. Przez przednią szybę pojazdu widać asfaltową drogę z przejściem dla pieszych (zebrą) oraz namalowanym na jezdni ograniczeniem prędkości do 30. Na szybie naklejone są odwrócone tyłem (w odbiciu lustrzanym) tabliczki informacyjne, w tym jedna wskazująca drogę na bezpłatny eko-parking przy Ergo Arenie oraz do centrum i na plażę. W tle, wzdłuż drogi, ciągną się drzewa, chodnik z pieszymi oraz zaparkowane samochody na tle miejskich budynków
Trójmiasto

Sopot uruchamia darmowy parking przy Ergo Arenie. Na plażę dojedziesz eko-busem

Od poniedziałku, 29 czerwca, w Sopocie czynny będzie...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 08:25

ZOBACZ TAKŻE

Karetka pogotowia jadąca na sygnale w nocy
Trójmiasto

Tragiczny wypadek w Bystrej. Nie żyje mężczyzna, trzy osoby zatrzymane [AKTUALIZACJA]

2026-06-27
Bijatyka po meczu Grom Nowy Staw - Polonia Chodzież. Ucierpieli piłkarze z Wielkopolski, a policja zatrzymała pierwszych podejrzanych (fot. nadesłane wideo / Polonia Chodzież / KPP Malbork)
Powiśle

Bijatyka po meczu o awans. Mamy nagranie kibiców [WIDEO]

2026-06-27
Zatrzymanie podejrzanego o groźby i znieważenie na tle narodowościowym obywatelki Ukrainy pseudokibica z Trójmiasta. Trzech mężczyzn stoi tyłem do obiektywu; środkowy z nich, ubrany w zieloną koszulkę i ciemne spodenki, ma ręce spięte z tyłu i jest prowadzony przez dwóch pozostałych mężczyzn. Twarze wszystkich osób na zdjęciu zostały mocno rozmyte w celu ochrony tożsamości. Po lewej stronie widoczny jest fragment ceglanej ściany oraz niebieski kosz na śmieci.
Trójmiasto

Trójmiejski pseudokibic zatrzymany za znieważenie kasjerki z Ukrainy. Szef MSWiA: „Zero tolerancji dla agresji” [FILM]

2026-06-26
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.