Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Początek przebudowy Hospicjum im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku. Remont potrwa rok

29 sierpnia 2025 13:53
w Trójmiasto
A A
Wizualizacja budynku Hospicjum im. ks. Dutkiewicza po remoncie (fot. mat. pras.)

Wizualizacja budynku Hospicjum im. ks. Dutkiewicza po remoncie (fot. mat. pras.)

Od 27 sierpnia Hospicjum im. ks. Dutkiewicza, dotychczas działające przy ul. Kopernika 6, tymczasowo przeniosło swoją działalność do nowoczesnego budynku Centrum Opieki Wytchnieniowej przy ul. Kopernika 17C. Przeprowadzka jest związana z rozpoczęciem długo oczekiwanej przebudowy budynku hospicjum.

Jak podkreśla Agnieszka Paczkowska, prezeska Fundacji Hospicyjnej, priorytetem było, aby przeprowadzka przebiegła w sposób jak najmniej dotkliwy dla pacjentów. – Każdy został przewieziony indywidualnie transportem medycznym, z pełnym wsparciem naszego personelu – wyjaśniała.

Dla pacjentów i ich rodzin nic się nie zmienia – koordynacja przyjęć, numery telefonów i sposób kontaktu pozostają takie same. Hospicjum funkcjonuje normalnie, tylko w nowej lokalizacji kilkadziesiąt metrów dalej.

Wizualizacja budynku Hospicjum im. ks. Dutkiewicza po remoncie (fot. mat. pras.)

ZAKRES PLANOWANEJ PRZEBUDOWY

Po modernizacji hospicjum będzie nowoczesnym, funkcjonalnym i przyjaznym miejscem – zarówno dla pacjentów i ich rodzin, ale także dla personelu, który towarzyszy podopiecznym hospicjum u kresu ich życia.

Parter obiektu zostanie przeznaczony na recepcję, gabinety medyczne i psychologiczne, salę konferencyjną, kaplicę, zaplecze kuchenne i sanitarne, a także pokoje do rozmów z rodzinami oraz przestrzenie rekreacyjne. Pierwsze piętro pomieści całodobowy oddział hospicyjny dla 28 pacjentów, z 1- i 2-osobowymi salami wyposażonymi w łazienki. Znajdą się tu także: świetlica dzienna w formie ogrodu zimowego, gabinety funkcjonalne, magazyny i dwie windy szpitalne. Drugie piętro zostanie przeznaczone na pokoje dla lekarzy i psychologów, zespoły hospicjum domowego dla dorosłych i dzieci, biura administracyjne, sale szkoleniowe, pokoje dla wolontariuszy oraz pomieszczenia socjalne.

Nowy budynek zostanie wyposażony w klimatyzację, wentylację z rekuperacją, a przestrzenie wspólne i sale pacjentów zachowają przytulny, domowy charakter. Modernizacja obejmuje również termomodernizację i wdrożenie energooszczędnych rozwiązań, co zmniejszy koszty utrzymania i pozytywnie wpłynie na środowisko.

Wizualizacja budynku Hospicjum im. ks. Dutkiewicza po remoncie (fot. mat. pras.)

„BARDZO LICZYMY NA POMOC”

Obecny budynek hospicjum został zbudowany przez ks. E. Dutkiewicza ponad 22 lata temu i choć wówczas spełniał wszelkie standardy, dziś bez wątpienia wymaga modernizacji – brakuje w nim przestrzeni do wspólnego wypoczynku oraz prywatności podczas wizyt bliskich. Standardy architektoniczne i sanitarne wymagają unowocześnienia, podobnie jak instalacje techniczne. Budynek nie jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, a liczba łazienek i pokoi kąpielowych jest niewystarczająca, co utrudnia codzienną opiekę.

(fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

Szacunkowy koszt przebudowy to 22 mln zł. – Obecnie zgromadziliśmy 9 milionów złotych. Mamy pewne nadzieje i obietnice z instytucji państwowych i unijnych oraz od sponsorów. Bardzo liczymy na wsparcie darczyńców, by pomogli nam choć częściowo sfinansować tę przebudowę – dodaje Agnieszka Paczkowska.

(fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

KONTYNUACJA DZIEŁA KS. EUGENIUSZA DUTKIEWICZA

Przebudowa hospicjum to nie tylko inwestycja w nowoczesną infrastrukturę, ale również kontynuacja dzieła jego założyciela, ks. Eugeniusza Dutkiewicza. To właśnie jego wizja, determinacja i głęboka wrażliwość na potrzeby osób chorych u kresu życia stały się fundamentem działań Fundacji Hospicyjnej.

– Podstawą naszego działania od zawsze była najlepsza możliwa forma opieki nad osobami u kresu życia. Tym się kierował kiedyś ks. Eugeniusz Dutkiewicz, kiedy po latach działania jedynie w ramach hospicjum domowego, stwierdził, że czasami opieka ta jest niewystarczająca – czasami z powodu uciążliwych objawów choroby, czasami z powodu niewystarczającej opieki rodziny. Postanowił wówczas zbudować dom hospicyjny, dom, w którym będzie dawał szansę na skuteczniejsza opiekę, a także dom, który będzie piękny architektonicznie – mówiła Alicja Stolarczyk.

– Opiekę zapewniał wypróbowany już wcześniej zespół medyczno-opiekuńczy. Potrzebował jednak ludzi, którzy pomogliby mu zbudować budynek. Nie miał przecież wystarczających środków. Miał tylko marzenie i głębokie przekonanie, że tak należy zrobić. Znalazł je wśród przyjaciół i znajomych. Obecnie zespołem, którego zadaniem jest ciągłe wspieranie projektów Fundacji Hospicyjnej, jest Rada Fundacji. Nasze współdziałanie z zarządem jest bardzo ścisłe, oparte na zaufaniu i wzajemnej odpowiedzialności – dodała.

Posłuchaj materiału Anny Rębas:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2025/08/Remont_w_Hospicjum_im_Dutkiewicza.mp3

Anna Rębas/aKa

Tagi: Agnieszka PaczkowskaAlicja StolarczykAnna RębasFundacja HospicyjnaGdańskHospicjum im. ks E. Dutkiewicza w Gdańskuprzebudowaremont

REKLAMA

NAJNOWSZE

Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

1390 studentów i absolwentów ubiegało się o 261...

k.pius
22 czerwca 2026 - 20:22
Trzyczęściowy kolaż zdjęć przedstawiający zniszczenia po pożarze zakładu w Charnowie. Na lewym zdjęciu widoczna jest osmalona, pokryta czarną sadzą elewacja budynku z wypalonymi, pustymi otworami okiennymi. Środkowy kadr przedstawia dwie policjantki w ciemnych mundurach stojące tyłem do obiektywu, które obserwują i zabezpieczają teren przed częściowo spalonym budynkiem produkcyjnym. Po prawej stronie, za metalowym ogrodzeniem z siatki, stoi rząd niebieskich butli gazowych marki Gaspol o pojemności 11 kg
Słupsk

„By tylko złapać oddech”. Dramatyczne relacje mieszkańców po pożarze w Charnowie [FILM]

250 osób z dnia na dzień zostało bez...

k.pius
22 czerwca 2026 - 16:30
Krzysztof Dowgiałło zmarł w wieku 88 lat (Fot. gdynia.pl)
Trójmiasto

Zmarł Krzysztof Dowgiałło, działacz opozycji PRL i współtwórca „Ballady o Janku Wiśniewskim”

Nie żyje Krzysztof Dowgiałło, architekt, działacz opozycji demokratycznej...

k.pius
22 czerwca 2026 - 15:43

ZOBACZ TAKŻE

Gość Radia Gdańsk

Dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, będzie Gościem Radia Gdańsk

2026-06-22
ECS. Wizyta Kolegium Komisarzy. Nz. Premier Donald Tusk, Ursula von der Leyen - przewodnicząca KE, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. 07.02.2025 r. (fot. Anna Rezulak / KFP)
Trójmiasto

Ursula von der Leyen otworzy Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku

2026-06-22
Kobieta w żółtej kamizelce odblaskowej z napisem „INSPEKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA” stoi tyłem na zielonym, porośniętym trawą terenie i obserwuje akcję gaśniczą. W tle widać czerwony wóz strażacki, kłęby dymu nad halą przemysłową oraz budynek z szyldem „AEROSOL SERVICE”. To pożar fabryki aerozoli w Charnowie
Słupsk

Śledztwo ws. pożaru w fabryce w Charnowie poprowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku

2026-06-22
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.