Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Sąd wznowił proces policjantów z Gdańska skazanych za przekroczenie uprawnień

8 października 2025 12:06
w Trójmiasto
A A
(Fot. Anna Bobrowska/KFP)

(Fot. Anna Bobrowska/KFP)

Z uwagi na nowy wniosek dowodowy obrońcy jednego z podsądnych sąd zdecydował o wznowieniu procesu dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, nieprawomocnie skazanych za przekroczenie uprawnień.

Sąd Okręgowy w Gdańsku poinformował, że wpłynął wniosek dowodowy jednego z obrońców oskarżonych byłych funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i w związku z tym nie zostanie ogłoszony wyrok. Sąd zdecydował o wznowieniu postępowania i rozprawę zaplanowano na listopad 2025 roku.

Jak powiedział obrońca jednego z policjantów mecenas Dawid Szachta, chodzi o ustalenie, czy stan upojenia alkoholem jednej z pokrzywdzonych osób doprowadzanych do izby wytrzeźwień zagrażał życiu bądź zdrowiu tej osoby. Zachowania podsądnych wobec mężczyzny dotyczył jeden z zarzutów prokuratury.

SKAZANI ZA „INTERWENCJE” W LATACH 2016-2019

W kwietniu ubiegłego roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe skazał dwóch byłych funkcjonariuszy KMP – Rafała G. i Macieja S. Obydwaj zostali uznani za winnych przekroczenia uprawnień i skazani na kary bezwzględnego więzienia – Rafał G. na 1,5 roku, zaś Maciej S. na rok. Obydwaj nie mogą też przez 10 lat wykonywać zawodu policjanta.

W 2019 roku funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych KGP zatrzymali dwóch gdańskich policjantów. Powodem miał być udostępniony innej osobie za pomocą komunikatora w sieci film z interwencji wobec bezdomnego. Podczas nagrania funkcjonariusze mieli obrażać zatrzymanego. Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. W trakcie śledztwa okazało się, że podobnych interwencji było więcej, a dwaj oskarżeni podczas nich mieli poniżać, grozić oraz znieważać inne osoby.

W trakcie interwencji dotyczącej pijanego mężczyzny zachęcali go do wypicia około pół litra alkoholu. Prokuratura ustaliła, że funkcjonariusze filmowali przypadkowe osoby i swoje interwencje w latach 2016-2019. Obaj zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych.

Sąd pierwszej instancji nie miał wątpliwości co do winy oskarżonych i uznał, że ich linia obrony była chybiona i całkowicie niewiarygodna. Zdaniem sądu na części zabezpieczonych nagrań widać obu oskarżonych lub słychać ich głosy.

PAP/aKa

Tagi: alkoholGdańskpolicjapolicjantSąd Okręgowy w Gdańsku

REKLAMA

NAJNOWSZE

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU 2). Nz. minister energii Miłosz Motyka
Trójmiasto

Nowa jednostka FSRU 2 na Zatoce Gdańskiej. „Gwarancja poprawy odporności gospodarki”

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG...

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 19:43
Dni Chojnic odbędą się w dniach 26-28 czerwca. (Fot. KFP/Mateusz Ochocki)
Kaszuby

Koncerty gwiazd, występy zespołów lokalnych i Jarmark Świętojański. Rozpoczynają się Dni Chojnic

W piątek 26 czerwca rozpoczną się Dni Chojnic....

k.pius
25 czerwca 2026 - 19:18
Władimir Kliczko w Gdańsku na Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Władimir Kliczko: Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska

Prezydent Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska....

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 18:19

ZOBACZ TAKŻE

Po spadku z Ekstraklasy Arka Gdynia przechodzi rewolucje kadrową (Fot. KFP/Mateusz Słodkowski)
Sport

Rewolucja kadrowa w Arce trwa. Bartłomiej Pawłowski zasila szeregi żółto-niebieskich

2026-06-25
Oskar Kubiak opuści Arkę Gdynia na rzecz Slavii Praga grającej w czeskiej ekstraklasie
Sport

Z polskiej trzeciej ligi do Ligi Mistrzów w rok. Oskar Kubiak opuszcza Arkę Gdynia

2026-06-25
Naukowcy odkryli dwa zupełnie nowe, nieznane dotąd kazania św. Augustyna – jednego z najważniejszych myślicieli w dziejach Kościoła. (Fot. Diecezja Pelplińska)
Kociewie

Międzynarodowe odkrycie w Pelplinie. Nieznane kazania św. Augustyna z XII wieku

2026-06-25
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.