Nie 15 jak dotychczas, a 16 złotych za każdego zameldowanego mieszkańca otrzymają w przyszłym roku gdyńskie rady dzielnic. Uchwała w tej sprawie została podjęta przez radę miasta.
Tym samym w 2027 roku 20 rad dzielnic dostanie łącznie, według szacunków, ponad 3,3 miliona złotych.
– To działalność dotacyjna na różnego rodzaju placówki, które działają na obszarze dzielnicy. Biblioteka zwróci się o wsparcie, jakaś szkoła zwróci się o wsparcie. To są kwestie związane z organizacją różnych imprez, wydarzeń czy festynów dzielnicowych. Może to być też pchli targ, tak jak w przypadku dzielnicy Śródmieście – wyjaśnia radny miasta Łukasz Piesiewicz
– Na tym etapie ta podwyżka jest, można powiedzieć, minimalna i wystarczająca. Sądzę, że jeszcze w tej kadencji na tym się nie skończy i będziemy mogli obserwować wzrost kwoty w przeliczeniu na mieszkańca dla rad dzielnic – zapowiada radny PiS Paweł Stolarczyk.
Mimo 21 dzielnic w Gdyni, w tej kadencji funkcjonuje w mieście 20 rad dzielnic. Kamienna Góra została połączona z Radą Dzielnicy Śródmieście, z powodu braku chętnych do pracy dzielnicowego radnego na Kamiennej Górze.
Marcin Lange/kp








