Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. „Wciąż pokutuje mit, że skoro nic nie boli, nie ma potrzeby się badać”

4 lutego 2023 18:52
w Polska / Świat, Zdrowie
A A
Zdjęcie ilustracyjne 
(fot. Pixabay)

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Trzeba prowadzić szeroko zakrojone akcje uświadamiające, żeby pacjenci zgłaszali się na badania profilaktyczne, nawet jeśli nie mają żadnych objawów. Nadal pokutuje mit, że skoro nic nie boli, to nie trzeba iść do lekarza – podkreśla dr Andrzej Kupilas, urolog ze Szpitala Miejskiego numer cztery w Gliwicach.

4 lutego jest obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Co roku z tej okazji jest organizowanych wiele wydarzeń i spotkań nawiązujących do tematyki chorób nowotworowych czy profilaktyki raka – choroby, podczas której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy mogące rozsiewać się do różnych organów. W Europie nowotwory są główną przyczyną zgonów.

Doktor Andrzej Kupilas, ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Miejskiego numer cztery w Gliwicach, uważa, że Dzień Walki z Rakiem powinien być też dniem walki z mitami. Podobnie jak inni lekarze, od lat zmaga się z fałszywym przekonaniem, że skoro nic nie boli, nie trzeba iść do lekarza.

– Spotykam się z tym mitem od początku kariery zawodowej. Na szczęście z roku na rok jest on coraz rzadziej wyrażany przez pacjentów, aczkolwiek, niestety, wciąż jest. Widać to u mężczyzn przyprowadzanych przez żony czy partnerki – wskazuje.

NIE ZANIEDBYWAĆ PROFILAKTYKI

Jeśli chodzi o onkologię urologiczną, lekarze apelują, zwłaszcza do mężczyzn po 50. roku życia, żeby nie zaniedbywali profilaktyki, zwłaszcza, jeśli chodzi o raka prostaty.

– To największa plaga, jeśli chodzi o nowotwory w urologii. Jeśli chodzi o zachorowalność u mężczyzn po 50. roku życia, znajduje się na pierwszym miejscu – podkreśla dr Kupilas.

NOWOTWORY UKŁADU MOCZOWEGO

Lekarz zaznaczył, że nie można zapominać o innych nowotworach układu moczowego: pęcherza, nerki oraz jądra, w przypadku którego szczyt zachorowań przypada na okres pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. Specjaliści zwracają uwagę młodym mężczyznom, jak ważne jest samobadanie jąder.

– Minusem tych nowotworów, które są rzadsze w urologii, jest brak badań przesiewowych, jak ma to miejsce w przypadku raka prostaty, sutka czy szyjki macicy. W związku z tym te nowotwory nie zawsze są wykrywane na czas. To rzecz, nad którą trzeba się pochylić. Moim zdaniem trzeba prowadzić szeroko zakrojone akcje uświadamiające, żeby pacjenci zgłaszali się na badania profilaktyczne, nawet jeśli nie mają objawów, kiedy już przychodzi ten czas, gdy powinniśmy sobie zrobić USG czy badania profilaktyczne krwi – apeluje specjalista.

PAP/aKa

Tagi: badaniakraj/świat TLnowotworprofilaktykarak

REKLAMA

NAJNOWSZE

Dar Młodzieży cumuje w cumuje w Norfolk. Jednostkę odwiedza amerykańska Polonia
Wiadomości

Amerykańska Polonia odwiedza Dar Młodzieży. Ostatnie dni żaglowca w Norfolk [ZDJĘCIA]

Dar Młodzieży, statek szkolny Uniwersytetu Morskiego, cumuje od...

a.maszota
21 czerwca 2026 - 22:47
Na zdjęciu dentysta sprawdza uzębienie dziecka
Kaszuby

Darmowy dentysta dla uczniów chojnickich podstawówek

Od 1 września uczniowie wszystkich szkół podstawowych w...

Adrian Kasprzycki
21 czerwca 2026 - 20:17
Eliza Zeidler
Wiadomości

Gościem Radia Gdańsk będzie Eliza Zeidler, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych

Gość: Eliza Zeidler, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów...

Adrian Kasprzycki
21 czerwca 2026 - 19:33

ZOBACZ TAKŻE

Joanna Durka (Fot. archiwum prywatne)
Studio Słupsk

Jak poprawnie dbać o samopoczucie? Kosmetolożka zachęca do aktywności

2026-06-11
(fot. Freepik)
Trójmiasto

Czerwiec dla serca. Bezpłatne badania kardiologiczne w programie „Gdańsk Wybiera Zdrowie”

2026-06-02
(Fot. gdansk.pl)
Trójmiasto

Gdański program „6-10-14 dla Zdrowia” obchodzi 15. urodziny. „Co roku 600 nowych pacjentów”

2026-05-29
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.