W nowo powstałym Centrum Elektroniki Militarnej w Gdyni będą budowane systemy obrony przeciwlotniczej Wisła, Narew i Pilica+. Placówka jest częścią Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej.
W trzykondygnacyjnym budynku znalazła się przestrzeń produkcyjna, montażu ręcznego oraz dział badań i rozwoju.
– Wchodzimy w najbardziej pożądane w branży zbrojeniowej kompetencje. To także budowanie współpracy z partnerami amerykańskimi. Wdrażanie się w łańcuchy ich dostaw to konsekwentny rozwój suwerenności gospodarczej, przemysłowej i technologicznej – wskazał wiceminister aktywów państwowych Konrad Gołota.
– Potencjał polskiej zbrojeniówki buduje się nie tylko w oparciu o pojazdy pancerne. Ważne są także usługi, które dzisiaj stają się coraz bardziej potrzebne siłom zbrojnym w Polsce i w innych krajach – dodał prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Leszkiewicz.
Centrum Elektroniki Militarnej musi zostać jeszcze wyposażone w tajne urządzenia i sprzęt. Produkcja rozpocznie się jesienią. Na początek powstaną elementy radaru systemu obrony przeciwlotniczej Wisła.
Marcin Lange/mk








