Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Duży krok w stronę rezygnacji z węgla. Nowoczesną kotłownię otwarto w elektrociepłowni w Gdyni

17 maja 2024 12:44
w Trójmiasto
A A
Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Marzec - prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Aleksandra Kosiorek - prezydent Gdyni, Grzegorz Krystek -  prezes zarządu PGE Energia Ciepła w Gdańsku (fot. mat. pras. UM Gdynia/Magdalena Starnawska)

Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Marzec - prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Aleksandra Kosiorek - prezydent Gdyni, Grzegorz Krystek - prezes zarządu PGE Energia Ciepła w Gdańsku (fot. mat. pras. UM Gdynia/Magdalena Starnawska)

W Elektrociepłowni Gdynia otwarto kotłownię rezerwowo-szczytową nr 2, która zastąpiła największy kocioł węglowy. Jak zaznaczają urzędnicy, dekarbonizacja i zmiana źródeł ciepła na paliwa niskoemisyjne ma korzystnie wpływać na środowisko i ma podnosić jakość życia mieszkańców.

Właśnie otwarto kotłownię rezerwowo-szczytową nr 2, która zastąpiła największy ciepłowniczy kocioł węglowy. W uroczystości wzięli udział m.in.: Dariusz Marzec – prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Aleksandra Kosiorek – prezydent Gdyni, Grzegorz Krystek – prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A. i Ewa Barszcz – dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.

Inwestycja, jak podkreślano, związana jest z troską o środowisko i ma redukować emisję do atmosfery szkodliwych substancji.

– Dekarbonizacja jest kluczowa dla jakości życia w Gdyni. Według założeń ta inwestycja sprawi to, co uzyskalibyśmy zatrzymując na 20 dni cały transport drogowy w naszym mieście. To jest ogromny wpływ na jakość powietrza w Gdyni. Natomiast proces musi toczyć się dalej. Razem z prezesami spółek energetycznych otworzyliśmy drogę do współpracy, żeby takie inicjatywy, jak zmniejszanie emisyjności, być może nawet zeroemisyjność, w przyszłości móc podejmować dla dobra Gdyni – mówiła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.

(fot. mat. pras. UM Gdynia/Magdalena Starnawska)

„DEKARBONIZACJA TRWA OD LAT”

Projekt rozpoczęto w 2016 r., wtedy zrealizowano ,,Etap 0”, czyli stworzono kotłownię rezerwowo-szczytową nr. 1, dzięki której zrezygnowano z mazutu jako źródła paliwa i zwiększono potencjał o 60 megawatów.

W 2024 r. w ramach ,,Etapu 1”, uruchomiono kocioł parowy K10, a 16 maja br. udało się otworzyć kotłownię rezerwowo-szczytowa nr 2. Nowa kotłownia zastąpiła największy ciepłowniczy kocioł węglowy, który funkcjonował od lat siedemdziesiątych i w sumie przepracował blisko 100 tys. godzin. Inwestycja ma zmniejszyć roczne zużycie węgla o 20 tys. ton.

– Zapewniliśmy redukcję emisji wynikającą ze zmiany paliwa z węgla początkowo na lekki olej opałowy, a później na gaz. Zmieniamy źródła zasilania Gdyni w ciepło, redukujemy emisyjność tych źródeł. To jest symbol tego, jak zmienia się polska energetyka. Staramy się, aby była coraz bardziej zeroemisyjna, niskoemisyjna, żebyśmy wszyscy oddychali czystym powietrzem – mówi Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

(Fot. mat. pras. UM Gdynia/Magdalena Starnawska)

KOCIOŁ ZA 40 MLN ZŁ

Pierwszy etap inwestycji ma spowodować obniżenie emisji: tlenków siarki o 88 proc., tlenków azotu o 67 proc., pyłów o 90 proc. Drugi etap ma zapewnić większą redukcję emisji poprzez uruchomienie agregatów kogeneracyjnych (gazowych), a także doprowadzenie gazu za pomocą gazociągu, co ma nastąpić do 2026 r. Docelowo inwestycje mają umożliwić całkowite przejście na paliwo gazowe.

W ramach ,,Etapu 3″ ma zostać uruchomiony kocioł biomasowy. Jak informuje miasto, obecnie trwają przygotowania do optymalnego wdrożenia inwestycji. Koszt projektu wynosi 40 mln zł.

Całkowity plan dekarbonizacji gdyńskiej elektrociepłowni zakłada, że do 2030 r. 100 proc. produkowanego ciepła będzie pochodziło z paliw innych niż węglowe, a do 2050 r. elektrociepłownia w Gdyni stanie się zeroemisyjna.

oprac. puch

Tagi: Aleksandra KosiorekDariusz MarzecekologiaenergiaGdyniaPGE Polska Grupa Energetycznawęgiel

REKLAMA

NAJNOWSZE

Andrzej Dubas, Barbara Kopaczewska i Mateusz Czerwiński na houseboacie Radia Gdańsk
Elbląg

Rejs Radia Gdańsk z Wodami Polskimi zakończony. Za nami 200 kilometrów

Cumy, knagi, odbojniki i pomosty. Tak wyglądała codzienność...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 09:03
Widok z wnętrza niebieskiego eko-busa jadącego ulicą w stronę centrum Sopotu, przedstawiony z perspektywy pasażera siedzącego za kierowcą. Po lewej stronie widoczny jest profil kierowcy w czarnej czapce z daszkiem, trzymającego dłoń na niebieskiej kierownicy. Przez przednią szybę pojazdu widać asfaltową drogę z przejściem dla pieszych (zebrą) oraz namalowanym na jezdni ograniczeniem prędkości do 30. Na szybie naklejone są odwrócone tyłem (w odbiciu lustrzanym) tabliczki informacyjne, w tym jedna wskazująca drogę na bezpłatny eko-parking przy Ergo Arenie oraz do centrum i na plażę. W tle, wzdłuż drogi, ciągną się drzewa, chodnik z pieszymi oraz zaparkowane samochody na tle miejskich budynków
Trójmiasto

Sopot uruchamia darmowy parking przy Ergo Arenie. Na plażę dojedziesz eko-busem

Od poniedziałku, 29 czerwca, w Sopocie czynny będzie...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 08:25
Karetka pogotowia jadąca na sygnale w nocy
Trójmiasto

Tragiczny wypadek w Bystrej. Nie żyje mężczyzna, trzy osoby zatrzymane [AKTUALIZACJA]

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 07:51

ZOBACZ TAKŻE

Zmarł Mieczysław Serafin, wieloletni pracownik Radia Gdańsk (fot. Radio Gdańsk/Włodzimierz Raszkiewicz)
Wiadomości

Nie żyje Mieczysław Serafin, wieloletni dziennikarz i pracownik Radia Gdańsk

2026-06-26
Na zdjęciu uczestnicy przekazania radionadajnika podziemnej Solidarności
Trójmiasto

Radionadajnik podziemnej „Solidarności” trafił do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. To jedyny taki egzemplarz w Polsce

2026-06-26
Uczniowie na zakończeniu roku szkolnego
Wiadomości

Ostatni dzwonek już wybrzmiał. Przyszedł czas na zasłużone wakacje [POSŁUCHAJ]

2026-06-26
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.