Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Święto polskiego kina w Gdyni oficjalnie rozpoczęte. „Przed nami jeden z najmłodszych festiwali. Mamy rekordową liczbę debiutów”

20 września 2021 20:45
w Trójmiasto, Wiadomości
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

Pokaz „Zezowatego szczęścia” Andrzeja Munka zainaugurował 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W poniedziałek wieczorem w Teatrze Muzycznym odbyła się uroczysta gala. Co ciekawe, zaczęła się od zamknięcia 45. edycji festiwalu. Na scenie pojawili się ubiegłoroczni laureaci.

Podczas gali dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Kolankiewicz podkreślił, że polska kinematografia jest „na fali wznoszącej”. – Przed nami jeden z najmłodszych festiwali. Mamy rekordową liczbę debiutów, filmów drugich w konkursie głównym, wspaniale obsadzony konkurs filmów krótkometrażowych, bardzo ciekawe mikrobudżety. Można powiedzieć, że idzie młode. Dlatego dla mnie bardzo ważne było znaczne rozbudowanie sekcji Czysta Klasyka. Pokażemy sporo klasycznego polskiego kina. Bardzo często w Polsce lubimy narzekać na różne rzeczy. Co jak co, ale akurat kinematografia nam się udała, więc wydaje mi się, że warto do niej wracać – ocenił.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przyznał, że to wielka radość zobaczyć uczestników wydarzenia na żywo. – Bardzo zatęskniliśmy za tym prawdziwym klimatem festiwalowym. Te ostatnie miesiące uświadomiły nam, jak bardzo potrzebujemy bezpośredniego spotkania, jak my, publiczność, potrzebujemy spotkania z twórcami, by wydarzyła się prawdziwa sztuka, by dzieło spotkało odbiorcę, by twórca usłyszał reakcję publiczności w tych momentach, które zaplanował, w tych chwilach, które wymyślił, że mają rozbawić, a w tych, które poruszyć – usłyszał, że sala jest poruszona – stwierdził.

Szczurek wyraził także nadzieję, że tegoroczna impreza „pomimo obostrzeń będzie okazją przede wszystkim do prawdziwego spotkania, do spotkania twarzą w twarz, że da niezliczone okazje do tego, byście państwo mogli dyskutować o tym, jaka jest kondycja polskiego kina, o tym, co przed państwem, jakie plany, jakie projekty twórcze będziecie państwo realizować”. – My, publiczność, czekamy już z utęsknieniem na projekcje festiwalowe. Wiem, że tegoroczna edycja jest bardzo ciekawa, więc dostarczy nam wielu wspaniałych atrakcji. Życzę niezapomnianych wrażeń festiwalowych – podsumował.

 

 

RADIO GDAŃSK NA FESTIWALU

Tradycją jest, że od lat w przestrzeni festiwalowej staje nasze mobilne studio radiowe. Rozmawiamy, oglądamy, recenzujemy, polecamy. W tym roku naszymi korespondentami są Iwona Borawska i Iwona Demska, Tomasz Olszewski, Magdalena Manasterska i Marcin Lange.

Tradycją imprezy jest też przyznawanie przez Radio Gdańsk statuetki Złotego Klakiera. Statuetkę wręczamy twórcom filmów, których dzieła są najdłużej oklaskiwane – założenie jest takie, że w ten sposób można zmierzyć natychmiastową, emocjonalną reakcję publiczności. Stąd wziął się oryginalny kształt nagrody – statuetka ma kształt dłoni, składających się do oklasków.

Więcej na temat nagrody można przeczytać >>>TUTAJ.

 

PAP/am

Tagi: Festiwal Polskich Filmów FabularnychGdynia

REKLAMA

NAJNOWSZE

Mural w Słupsku upamiętniający sanitariuszki II Wojny Światowej
Słupsk

Upamiętnienie sanitariuszek II wojny światowej. W Słupsku powstał nowy mural

Mural poświęcony polskim sanitariuszkom z czasów II Wojny...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 10:02
Parada Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku ulicami miasta
Trójmiasto

Dźwięczna parada przeszła ulicami miasta. 80 lat Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu

Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu świętuje jubileusz...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 09:22
(fot. Radio Gdańsk/Beata Jeziorska)
Powiśle

Trzeci dzień rejsu Radia Gdańsk z Wodami Polskimi. Poznajemy tajniki budowli hydrotechnicznych

Z Błotnika w gminie Cedry Wielkie, przez Sobieszewo,...

Martyna Krawcewicz
24 czerwca 2026 - 08:51

ZOBACZ TAKŻE

Nie odbędzie się X Żeglarska Parada Świętojańska - poinformował Pomorski Związek Żeglarski. Nz. piąta edycja parady (fot. Mateusz Ochocki / KFP)
Trójmiasto

Nie odbędzie się jubileuszowa parada żeglarska w Gdyni. Organizatorzy podają powód

2026-06-23
nowy statek SAR wybuduje Stocznia Remontowa Shipbuilding, nz. Arkadiusz Marchewka i Sebastian Kluska
Trójmiasto

Nowy statek dla SAR pod koniec 2028 r. Wybuduje go Stocznia Remontowa Shipbuilding

2026-06-23
Okręt podwodny
Wiadomości

Polska kupuje okręty podwodne od Szwecji. Podpisanie umowy 29 czerwca w Gdyni

2026-06-23
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.