Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Kolejki do oddziału onkologicznego w Słupsku. „Jesteśmy umęczeni chorobą i czekaniem”

13 stycznia 2026 17:30
w Słupsk
A A
Kolejki w słupskim szpitalu (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

Kolejki w słupskim szpitalu (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

Chorzy onkologicznie mieszkańcy Słupska skarżą się na długie kolejki w szpitalu. Zamiast trafić bezpośrednio na oddział chemioterapii, muszą stać wśród innych chorych ponad godzinę. Dla części z nich to śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na obniżoną odporność.

– Cierpimy nie tylko z powodu choroby, ale również kolejek – mówi pani Krystyna Kwiecień. – Brak słów. Choruję na raka i mam dostać chemię. Nie rozumiem, dlaczego wcześniej mogłam trafić bezpośrednio na oddział onkologiczny, a teraz wśród innych chorych czekam ponad godzinę na przyjęcie. Ledwo siedzę, pomaga mi mąż. Nie dość, że czekamy w punkcie przyjęć, to jeszcze później cały dzień przyjmowania chemii na oddziale. Trudno to zrozumieć – mówi seniorka.

Kolejki w słupskim szpitalu (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

ZMIANY W OBSŁUDZE PACJENTÓW

– Pacjenci, którzy docierają na oddziały szpitalne, muszą najpierw przejść przez punkt przyjęć planowych – tłumaczy Marcin Prusak, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Wcześniej było tak, że pacjenci onkologiczni byli przyjmowani w innym trybie, od razu na oddziałach onkologicznych. Niestety ten system również nie był dobry, ponieważ zwiększająca się liczba pacjentów, których obsługujemy, powodowała, że na tych oddziałach kumulowała się bardzo duża grupa ludzi, co także spotykało się ze skargami. Dlatego zapadła decyzja, aby wszyscy pacjenci byli przyjmowani w jednym miejscu – wyjaśnia Prusak.

Rzecznik szpitala zapewnia, że personel medyczny robi wszystko, aby rozładować kolejki i przyspieszyć obsługę pacjentów. Jak jednak wskazuje, często w godzinach porannych jest to niemożliwe, ponieważ liczba chorych jest zbyt duża. Punkt przyjęć planowych otwierany jest o godz. 7:00 – wtedy tworzą się najdłuższe kolejki.

Kolejki w słupskim szpitalu (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

„UMĘCZENI CHOROBĄ I KOLEJKAMI”

Pacjenci onkologiczni domagają się powrotu starego systemu przyjęć, głównie w obawie przed infekcjami. – Raz, że dojście jest ciężkie, bo chodniki nieodśnieżone, to jeszcze to czekanie. To jest masakra, co się dzieje w Słupsku – mówi chorujący na raka pan Jerzy. – Czekam od 7:00, mamy 9:00 i dalej nie wiem, kiedy dostanę się na oddział, aby przyjąć chemię. Mam obniżoną odporność, boję się infekcji. Dlaczego nikt nie pomyślał, aby zrobić oddzielne kolejki choćby dla seniorów chorujących onkologicznie? – pyta mieszkaniec Słupska.

Kolejki w słupskim szpitalu (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

SENIORZY, LUDZIE NA WÓZKACH 

Zdezorientowani pacjenci nie wiedzą, dlaczego muszą tak długo czekać. – Kolejka w godzinach porannych jest aż za drzwi. Są tu seniorzy i ludzie na wózkach inwalidzkich, za niektórych stoją bliscy, a ludzi jest tyle, że można dostać oczopląsu. Panie w punkcie przyjęć robią, co mogą, ale to za mało. Nie mamy pretensji do lekarzy, bo naprawdę się starają, ale widać, że organizacyjnie to nie funkcjonuje – mówi czekająca na przyjęcie pacjentka.

Pracownicy szpitala zapewniają, że niebawem wprowadzą zmiany, które w pierwszej kolejności pomogą pacjentom onkologicznym w szybszym dostaniu się na oddział.

Posłuchaj materiału reportera:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2026/01/Szpital_Kolejki_Dlugi.mp3

Łukasz Kosik/puch

Tagi: Łukasz KosikMarcin PrusakonkologiapacjenciSłużba ZdrowiaSzpital Wojewódzki w Słupsku

REKLAMA

NAJNOWSZE

Okręt podwodny
Wiadomości

Polska kupuje okręty podwodne od Szwecji. Podpisanie umowy 29 czerwca w Gdyni

Umowa na zakup trzech okrętów podwodnych od Szwecji...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 08:09
Morska farma wiatrowa Baltic Power. Szerokie ujęcie przedstawiające morską farmę wiatrową na otwartym morzu. Na pierwszym planie widoczna jest ciemnoniebieska, lekko pofalowana powierzchnia wody. W oddali, na linii horyzontu i przed nią, wznosi się kilkanaście białych turbin wiatrowych. Jedna z nich, usytuowana po prawej stronie kadru, znajduje się bliżej i jest wyraźniejsza, podczas gdy pozostałe są rozproszone w tle i maleją wraz z odległością. Nad horyzontem rozciąga się jasnobłękitne, lekko zamglone niebo. Po lewej stronie, na samym skraju kadru w oddali, majaczy zarys małej platformy morskiej
Region

Morska farma wiatrowa Baltic Power z 50 zainstalowanymi turbinami

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano 50...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 07:15
Dwie osoby siedzą przy drewnianym stole prezydialnym w zabytkowej sali obrad Rady Miasta Chojnice o ciemnych, bogato rzeźbionych drewnianych ścianach. Po lewej stronie siedzi kobieta o blond włosach w białej sukience, patrząca w stronę obiektywu. Po prawej stronie siedzi uśmiechnięty burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz jest w białej koszuli z krótkim rękawem. Przed nimi na stole znajdują się mikrofony, dokumenty, długopis oraz butelka wody
Kaszuby

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po raz 27. z absolutorium i wotum zaufania

Radni Chojnic większością głosów udzielili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 21:04

ZOBACZ TAKŻE

Zdjęcie przedstawia reżyserkę Magdalenę Małecką-Wippich stojącą na scenie przy mikrofonie podczas gali zamknięcia XXV edycji Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2026”. Kobieta uśmiecha się, ma spięte na czubku głowy ciemne włosy z różową ozdobą, nosi okulary w ciemnych oprawkach, długie wiszące kolczyki oraz czarną kreację. W prawej dłoni trzyma ciemną, geometryczną statuetkę Grand Prix. W tle znajduje się jaskrawoniebieski ekran z fragmentami białych napisów
Kultura

W Sopocie wręczono nagrody 25. Festiwalu „Dwa Teatry”. Radio Gdańsk wyróżniło Piotra Łabonarskiego i Andrzeja Brzoskę

2026-06-22
Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

2026-06-22
Gość Radia Gdańsk

Dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, będzie Gościem Radia Gdańsk

2026-06-22
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.