Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Stacja wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych została uruchomiona w Łebie

13 maja 2026 19:53
w Słupsk
A A
(fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska)

(fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska)

Łeba dołączyła do pomorskich miast wyposażonych w stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Nowa infrastruktura została włączona do krajowego systemu monitoringu radiacyjnego zarządzanego przez Państwową Agencję Atomistyki, która przez 24 godziny na dobę czuwa nad monitorowaniem zagrożeń.

Andrzej Głowacki, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, zapewnia, że system jest jedynie uzupełnieniem nowoczesnych elektrowni jądrowych.

– To, co wyróżnia dzisiejsze elektrownie jądrowe, to konieczność projektowania zwielokrotnionych systemów bezpieczeństwa. Oznacza to, że kiedy zawiedzie nawet jedno z zabezpieczeń, uruchamiają się kolejne systemy i elementy zapobiegające awarii – dodaje.

Obecnie projektowane elektrownie jądrowe ograniczają możliwość popełnienia błędu przez człowieka, ponieważ systemy uruchamiają się automatycznie.

(graf. Ministerstwo Klimatu i Środowiska)

CAŁODOBOWA KONTROLA POWIETRZA

Stacja nowoczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych w Łebie jest już czwartą taką stacją na Pomorzu i jedną z siedmiu uruchomionych w Polsce tylko w tym roku. Łącznie krajowy system monitoringu radiacyjnego Państwowej Agencji Atomistyki obejmuje już 65 punktów pomiarowych.

– Jeżeli chodzi o wnioski, jakie świat wyciągnął po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu, to w kwestiach bezpieczeństwa jesteśmy dziś w zupełnie innym miejscu. Awaria była przyczynkiem nie tylko do wielu zmian konstrukcyjnych reaktorów jądrowych, ale także zmian na polu współpracy międzynarodowej. Przykładem jest chociażby przyjęcie konwencji o wczesnym powiadamianiu o wszelkich awariach, która umożliwia dziś podejmowanie sprawnych i skutecznych działań na poziomie międzynarodowym. Wszystko to dzięki wymianie informacji – podkreśla Karol Łyskawiński, ekspert Państwowej Agencji Atomistyki.

Zadaniem systemu jest ciągły pomiar promieniotwórczości w środowisku. Urządzenia automatycznie przesyłają dane do Państwowej Agencji Atomistyki, gdzie są one na bieżąco analizowane w Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych. System monitoringu radiacyjnego w Polsce działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Dzięki temu możliwe jest bieżące śledzenie sytuacji radiacyjnej oraz szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia. Aktualne dane pomiarowe ze stacji można sprawdzać na stronie Państwowej Agencji Atomistyki.

Posłuchaj materiału naszego reportera:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2026/05/Stacje_wykrywania_zagrozenia_pro.mp3

Łukasz Kosik/aKa

Tagi: elektrownia atomowaŁebaŁukasz KosikPolski Atom na Pomorzu

REKLAMA

NAJNOWSZE

Blisko 180 mln zł z NFOŚiGW na budowę bioelektrociepłowni
Trójmiasto

Gdańsk zyskał blisko 180 mln zł na budowę bioelektrociepłowni

Prawie 180 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu...

m.rudnicki
10 czerwca 2026 - 22:24
senat ustawa metropolitalna
Wiadomości

Ustawa metropolitalna dla Pomorza z senackimi poprawkami. Teraz Sejm

Senat przyjął w środę poprawki do ustawy o...

m.rudnicki
10 czerwca 2026 - 21:47
(fot. Facebook/Michał Sadowski)
Wiadomości

Dar Młodzieży już na Bahamach. Chwila wytchnienia dla studenckiej załogi

Żaglowiec Dar Młodzieży, który zmierza do USA na...

Martyna Krawcewicz
10 czerwca 2026 - 20:45

ZOBACZ TAKŻE

Przewodniczący Rady Miejskiej Człuchowa Mariusz Przyszlak (fot. Radio Gdańsk/Maria Sowisło)
Kaszuby

Człuchów wprowadza zwolnienie z podatku od nowych nieruchomości. Radni jednomyślni, choć powolni

2026-06-10
Nowy rezonans magnetyczny w słupskim Szpitalu Wojewódzkim
(Fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)
Słupsk

Nowoczesny rezonans magnetyczny będzie wkrótce dostępny dla pacjentów słupskiego szpitala

2026-06-10
(fot. Pixabay)
Kaszuby

Remont drogi wojewódzkiej nr 236 w powiecie chojnickim. Wprowadzono ruch wahadłowy

2026-06-10
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.