Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Do szkoły na rowerze, deskorolce, hulajnodze lub rolkach. Wraca akcja „Rowerowy Maj”

24 kwietnia 2023 15:52
w Trójmiasto
A A
(fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

(fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

W Gdańsku rozpoczyna się kolejna odsłona akcji „Rowerowy Maj”. Ma ona promować zdrowy styl życia wśród dzieci. Chodzi głównie o uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków, którzy przyjadą do szkoły m.in. rowerem czy hulajnogą. Jak tłumaczą organizatorzy, na najbardziej aktywnych czekają atrakcyjne nagrody.

– Ta inicjatywa narodziła się w Gdańsku. Od 2014 r. to właśnie gdańskie jednostki oświatowe brały udział w tej zabawie. Akcja ma na celu działanie ekologiczne, które skierowane jest do najmłodszych. W tegorocznej edycji planujemy, że udział weźmie 206 jednostek oświatowych. Wraz z Gdańskiem uczestniczyć ma 41 gmin z całej Polski. Liczymy, że w tegorocznej kampanii udział weźmie 48 tys. dzieci i rekordy z poprzedniego roku zostaną pobite – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

UCZNIOWIE OTRZYMAJĄ NAKLEJKI

Każdy uczeń, który w maju dotrze na lekcje w aktywny sposób, otrzyma naklejkę. Każdy przyjazd jednośladem do szkoły będzie punktowany.

– Dziecko za aktywny przyjazd do szkoły otrzymuje dwie naklejki. Jedną wkleja do książeczki, w której jest kolekcja przejazdów, a drugą przykleja na plakat klasowy. To wspomaga ducha zdrowej rywalizacji. Plakaty wiszą na korytarzach, więc klasy zawsze mogą porównywać liczbę naklejek – mówi Anna Klinkosz z Referatu Mobilności Aktywnej.

PRZEWIDZIANO NAGRODY FINANSOWE

Dla zaangażowanych przewidywany jest szereg nagród.

– Aby otrzymać nagrodę, trzeba aktywnie dojeżdżać do szkoły lub przedszkola: rowerem, hulajnogą, na rolkach, czy deskorolce. Jak co roku zapewnione zostaną nagrody finansowe. W przypadku grupowych nagród, jak co roku, mamy bogatą ofertę wyjść sportowo-kulturalnych. Pojawią się też gratyfikacje indywidualne: zarówno zestaw oświetlenia, jak i akcesoria rowerowe. Nowością w tym roku są nagrody takie jak wycieczka dla najlepszej VII klasy do serwisu Pendolino i dwudniowy wyjazd studyjny dla koordynatorów z trzech najlepszych placówek z każdej kategorii – mówi Anna Klinkosz z referatu mobilności aktywnej.

FINAŁ AKCJI ODBĘDZIE SIĘ W JEDNEJ ZE SZKÓŁ

Do udziału w akcji zachęca Dorota Chojna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku. To tam odbędzie się finał przedsięwzięcia.

– Jest to dla nas zaszczyt, ponieważ finał kampanii będzie odbywał się u nas. Zachęcamy, ponieważ jesteśmy szkołą promującą zdrowie. Nasi uczniowie chętnie biorą udział w tej inicjatywie. Każdy wychowawca klasy przypomina o nagrodach. Wystawiamy też ocenę z zachowania – mówi Dorota Chojna.

Zapytaliśmy uczniów o ich zdanie dotyczące akcji. Jak mówią cieszą się z organizacji. – Spędza się czas na świeżym powietrzu. To aktywność fizyczna, zdrowie i pobudzenie – mówi dziewczynka z Gdańska.

– To pobudza mięśnie i kości. To wszystko przecież zdrowie. Dużo widzi się dorosłych, którzy jeżdżą na rowerze. To bardzo fajna akcja, ekologiczna i zdrowa dla ciała – dodaje kolejna z nich.

W tym roku akcja rozpocznie się 4 maja i potrwa do końca miesiąca.

Marta Włodarczyk/aKa

Tagi: ekologiaGdańskrowerzdrowie

REKLAMA

NAJNOWSZE

Ks. Przemysław Szulc w jasnym ornacie i mitrze na głowie, ze złożonymi dłońmi, podczas uroczystości święceń biskupich w katedrze w Pelplinie. Zdjęcie wykonane zza ramion innych duchownych, których postacie na pierwszym planie są rozmyte
Kociewie

Ks. Przemysław Szulc przyjął święcenia biskupie w Pelplinie

Ks. kanonik dr Przemysław Szulc przyjął w sobotę...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 23:11
Słoneczny dzień na piaszczystej plaży nad morzem. W centralnej części kadru stoi czerwona, metalowa wieżyczka ratownicza, na której szczycie powiewa czerwona flaga oznaczająca zakaz kąpieli (tym razem z powodu sinic) Na plaży widoczni są wypoczywający na kocach ludzie oraz pojedyncze osoby spacerujące po drewnianej ścieżce wzdłuż piasku. W tle rozciąga się spokojna woda Zatoki Gdańskiej, a na horyzoncie widać zieloną linię drzew oraz zarysy miejskiej zabudowy
Trójmiasto

Trzy kąpieliska w północnej Polsce zamknięte. Powodem sinice i bakterie E. coli

Ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne oraz zakwit sinic...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 21:04
Gala Pomorskiej Koszyków 2024 - na scenie Paweł Kątnik i Włodzimierz Machnikowski
Sport

Koszykarze na salonach. W sobotę wręczyliśmy radiowe Pick’n’Rolle

Przed nami Gala Pomorskiej Koszykówki. W sobotę w...

a.maszota
27 czerwca 2026 - 20:30

ZOBACZ TAKŻE

Młoda żeglarka z plecakiem wchodzi na pokład żaglowca Generał Zaruski. Wita ją kapitan. Gdańska Szkoła pod Żaglami
Trójmiasto

Gdańska Szkoła pod Żaglami na Generale Zaruskim. Młodzi żeglarze zaczęli rejs

2026-06-27
Pogrzeb Janusza Daszczyńskiego, byłego prezesa Telewizji Polskiej (TVP) na cmentarzu w Sopocie
Trójmiasto

W Sopocie pożegnano Janusza Daszczyńskiego. Były prezes Telewizji Polskiej miał 73 lata

2026-06-27
Uroczystość na nabrzeżu przy okręcie ORP „Błyskawica” (widoczny numer burtowy H34) w Gdyni. Po lewej stronie i na pierwszym planie stoi tyłem grupa oficerów Marynarki Wojennej w ciemnych mundurach i białych czapkach garnizonowych. W tle, nad pokładem okrętu, unosi się biały dym po wystrzale z salutu armatniego. Po prawej stronie widać salutujących żołnierzy oraz obserwujących wydarzenie cywilów, z których jeden fotografuje uroczystość nadania promocji oficerskich
Trójmiasto

Promocje oficerskie 78 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni [ZDJĘCIA]

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.