Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Gdańska bazylika zyskała relikwie świętego Mikołaja

6 grudnia 2025 13:52
w Trójmiasto
A A
Relikwiarz świętego Mikołaja wprowadzono do bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku (fot. Dominikanie - Gdańsk)

Relikwiarz świętego Mikołaja wprowadzono do bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku (fot. Dominikanie - Gdańsk)

Do bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku uroczyście wprowadzone zostały w sobotę relikwie św. Mikołaja – fragment kości pochodzący z grobu w Mirze oraz tzw. myron, czyli oleisty płyn pobrany z grobu świętego w Bari.

Choć położona w sercu Gdańska bazylika ma średniowieczny rodowód, przez wieki nie posiadała relikwii swojego patrona. W tym roku wspólnota ojców dominikanów wreszcie je otrzymała – i to z dwóch miejsc tradycyjnie związanych ze św. Mikołajem.

KOŚCI Z GROBU W MIRZE

Jak powiedział przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku o. Michał Osek, jest to fragment kości św. Mikołaja, pochodzący z jego pierwotnego grobu w Mirze (obecnie Demre w Turcji). To właśnie tam żył i został pochowany biskup Mikołaj w IV wieku.

Druga relikwia, która trafiła do gdańskiego klasztoru, pochodzi z bazyliki św. Mikołaja w Bari we Włoszech. Tam w XI wieku przeniesiono większość kości świętego, aby chronić je przed zniszczeniem. Od tamtej pory jest to jedno z ważniejszych miejsc kultu na świecie.

OLEISTA SUBSTANCJA

– Pod ołtarzem w krypcie bazyliki w Bari znajduje się grób świętego Mikołaja, z którego raz w roku pobierana jest naturalna, oleista substancja. Wydobywa się ona ze szczątków. Nazywa się ją myronem, czasem „manną św. Mikołaja”. Ta wydzielina jest traktowana jako relikwia pierwszej klasy. W tym roku przekazał ją naszej wspólnocie o. Giovanni Distante OP, kustosz grobu św. Mikołaja i przeor tamtejszego klasztoru dominikanów – wyjaśnił o. Osek.

Jak dodał, obie relikwie zostaną umieszczone w relikwiarzu zaprojektowanym przez artystę Konrada Kocha. Jego forma – przypominająca niewielką świątynię – nawiązuje do morskiego charakteru Gdańska i legend o św. Mikołaju jako patronie żeglarzy i ludzi morza. Faktura relikwiarza przypomina drewno wygładzone przez fale, a obecność bizantyjskiej ikony Świętego koresponduje z ikoną Matki Bożej Zwycięskiej znajdującą się w bazylice.

UROCZYSTE WSTAWIENIE RELIKWII

Uroczyste wystawienie relikwii odbyło się o godzinie 12. Mszy przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Piotr Przyborek.

Po liturgii dominikanie zapraszają na Jarmark św. Mikołaja na dziedzińcu klasztoru. Dochód zostanie przeznaczony na Centrum Wytchnieniowe w Gdańsku, wspierające rodziny opiekujące się chorymi w domach.

Na godzinę 20 zaplanowano w kościele wieczorne nabożeństwo. – Nabożeństwo będzie się opierało na dziewięciu krótkich czytaniach, tradycyjnie przypisanych do tego dnia. Każde z nich przeplatane będzie śpiewem – powiedział przeor.

INNE WAŻNE WYDARZENIA

Wprowadzenie relikwii nie jest jedynym ważnym wydarzeniem dla ojców dominikanów w tym miesiącu.Po ponad sześciu latach prac konstrukcyjnych i konserwatorskich, planowane jest pełne otwarcie bazyliki dla wiernych.

Jak wyjaśnił o. Osek, uroczystości związane z otwarciem nawy południowej kościoła rozpoczną się 19 grudnia o godz. 18.30 nieszporami w kaplicy św. Józefa, która po latach prac konserwatorskich zyskała zupełnie nowe oblicze. Modlitwie będzie przewodniczył ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki mariackiej.

Uroczystą mszę świętą inaugurującą pełne otwarcie świątyni z udziałem prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów o. Łukasza Wiśniewskiego zaplanowano 20 grudnia o godz. 12. Następnie odbędzie się koncert na dziedzińcu klasztoru. Dzień później o godz. 11.30 mszy konwentualnej modlitwie będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, który odprawi mszę w intencji dobroczyńców klasztoru.

OD KATASTROFY DO TERAZ

Zabytkowy kościół św. Mikołaja został w całości zamknięty w październiku 2018 r. w obawie przed katastrofą budowlaną. Decyzję podjęto po tym, jak zaobserwowano tam liczne, szybko postępujące spękania sklepień i ścian oraz miejscowe zapadanie się posadzki w nawie południowej. W ratowanie świątyni zaangażowało się wiele instytucji państwowych, samorządy, konserwatorzy, architekci, inżynierowie, wierni. Konstrukcję zabytku udało się wzmocnić na tyle, że w sierpniu 2020 roku możliwe było jego częściowe otwarcie. Do użytku oddana została wówczas nawa główna, nawa północna i prezbiterium.

PAP/puch

Tagi: abp Tadeusz WojdaGdańskIreneusz Bradtkekościół św. MikołajaMichał Osekreligiaświęty Mikołaj

REKLAMA

NAJNOWSZE

Zmarł Janusz Daszczyński, były prezes Telewizji Polskiej (fot. Marcin Kotlarz / Wikimedia Commons)
Wiadomości

Nie żyje Janusz Daszczyński, były prezes Telewizji Polskiej

W wieku 73 lat zmarł Janusz Daszczyński, były...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 19:46
6 organizacji otrzymało granty
Wiadomości

Granty dla liderów z Pomorza. Wojewoda: „Są podwaliną naszego bezpieczeństwa”

Sześć organizacji z Pomorza otrzymało granty w ramach...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 18:57
Grafika zapowiadająca audycję Gość Radia Gdańsk z 24 czerwca. Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, szef zespołu ds. współpracy z Ukrainą będzie Gościem Radia Gdańsk
Wiadomości

Gościem Radia Gdańsk będzie Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych

08.30 – Gość Radia Gdańsk Gość: Paweł Kowal,...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 18:43

ZOBACZ TAKŻE

Sala rozpraw Sądu Okręgowego w Słupsku. Przy stołach siedzą prawnicy w togach, na środku tyłem stoi kobieta, a po prawej stronie na ławie siedzi oskarżony kierowca z czarnym paskiem zasłaniającym oczy. Zapada wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku w czasie orkanu Ksawery w 2013 roku
Wiadomości

Sąd Okręgowy w Słupsku uniewinnił kierowcę autobusu oskarżonego po śmiertelnym wypadku w czasie orkanu Ksawery

2026-06-23
Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Smołdzinie
Słupsk

Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Smołdzinie zostanie zastąpiony płytą informacyjną

2026-06-23
nawalne deszcze w bytowie, podsumowanie skutków
Słupsk

Bytów liczy straty po ulewie. Podmyte drogi, kilkadziesiąt zalanych budynków [FILM]

2026-06-23
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.