W Gdańsku odbyła się dziś 15. sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. To jedno z wydarzeń poprzedzających rozpoczynającą się jutro w Gdańsku Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy.
Konferencja ma charakter międzynarodowy. Uczestniczą w niej przedstawiciele rządów wielu państw, a także największych światowych banków i globalnych organizacji. Spotkanie otworzyły wspólnie wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska oraz wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk.
Oficjalna agenda obrad obejmowała przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, obronności, energetyki oraz współpracy gospodarczej. W kuluarach równie dużo uwagi poświęcono jednak relacjom polsko-ukraińskim i trudnym sprawom historycznym.
– Myślę, że w przyjacielskich relacjach, podczas budowania partnerstwa, należy opierać się na prawdzie – powiedziała Magdalena Sroka, posłanka PSL.
– Obydwa narody muszą znaleźć ścieżkę wyjścia z trudnych spraw historycznych. Przecież historia nie może zabijać nam przyszłości – stwierdził Leszek Czarnobaj, senator Koalicji Obywatelskiej.
– Musimy mówić nie tylko o przeszłości, a o przyszłości, bo Rosjanie chcą zniszczyć i nas, i was – zaznaczył Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy.
O szczegóły rozmów prowadzonych podczas sesji pytał jej uczestników Kuba Kaługa.
Posłuchaj audycji:
Na podstawie mat. Kuby Kaługi oprac. Puch








