Czym jest nadciśnienie? Czy to stan, w którym ciśnienie krwi jest stale podwyższone? O tym, a także o powiązaniach nadciśnienia z cukrzycą oraz innymi chorobami układowymi rozmawialiśmy w audycji „Bądź Zdrów”. Gościem Joanny Matuszewskiej był prof. dr hab. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, internista, specjalista w dziedzinie chorób układu krążenia, członek Polskiej Akademii Nauk i były prezes Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.
Profesor podkreślił, że ciśnienie tętnicze jest niezwykle zmiennym parametrem.
– Chyba nie ma drugiego takiego parametru, który ciągle by się zmieniał. Z każdym uderzeniem serca nasze ciśnienie tętnicze jest inne. 70 innych wartości w ciągu minuty, ponad 4 tysiące w ciągu godziny, 100 tysięcy wartości w ciągu dnia. Rzeczą zupełnie naturalną jest to, że nasze ciśnienie tętnicze się zmienia – mówił.
– Ta zmienność ciśnienia tętniczego ułatwia nam funkcjonowanie w ciągu normalnego życia. Z drugiej strony – utrudnia postawienie rozpoznania oraz ocenę skuteczności leczenia. Te ciśnienie po prostu tak się zmienia, że my w pewnym momencie musimy patrzeć na wartości średnie, które są podstawą do rozpoznania nadciśnienia tętniczego – dodał.
Lekarz powiedział, że jeżeli ciśnienie średnie w wielu pomiarach jest powyżej 140 mm słupa rtęci – jeśli chodzi o ciśnienie skurczowe – lub powyżej 90 mm słupa rtęci – jeśli chodzi o ciśnienie rozkurczowe – to już możemy rozpoznać nadciśnienie tętnicze. Ważna jednak jest też obserwacja.
– Bardzo ważne w momencie rozpoznania jest to, żeby nie był to jeden, przypadkowy pomiar. Przede wszystkim nie bójmy się pomiaru ciśnienia tętniczego. Szacujemy, że co 3 osoba w Polsce ciągle nie zna swoich wartości tych parametrów. Jeżeli te ciśnienie będzie podwyższone w jednym pomiarze – to jeszcze nie jest rozpoznanie nadciśnienia tętniczego – podkreślił.
Posłuchaj:
aKa