Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Choć minęło już 76 lat, świadkowie nadal pamiętają. Ofiary Rzezi Wołyńskiej uczczono w Gdańsku

8 lutego 2019 14:52
w Wiadomości
A A

Mija 76 lat od pierwszej masowej zbrodni na Wołyniu. 9 lutego 1943 roku we wsi Parośla w dawnym województwie wołyńskim Ukraińcy okrutnie zamordowali około 150 osób, obywateli Polski. Tragiczne wydarzenia upamiętniono w piątek w Gdańsku.

U stóp pomnika Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej złożyli kwiaty. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN mówi, że zbrodnia masowa zbrodnia w Parośli była początkiem Rzezi Wołyńskiej.

„APOGEUM PRZYCHODZI W LIPCU”

– Ta zbrodnia nie trwa tylko w 1943 roku, apogeum przychodzi w lipcu. Wtedy 99 miejscowości zapłonęło jednego dnia. Kilkanaście tysięcy ofiar jednego dnia! W koloni Parośla to sto kilkadziesiąt, a później zaczyna się potworność, bo płonie kilkanaście tysięcy [miejscowości – przyp. red.]. Ale warto też wspomnieć o pewnej głębszej genezie, bo ukraiński ruch nacjonalistyczny, ten skrajny, z nacjonalistyczną ideologią, rodzi się w latach 20. i 30. XX wieku. Zaczyna pokazywać to swoje okrutne oblicze, czyli masowo mordować Ormian, Żydów, Polaków, Węgrów, Rumunów – mówi Mirosław Golon.

Zuzanna Wojciechowska urodziła się w 1940 roku we Włodzimierzu Wołyńskim. Wspomina, że w czasie, gdy Ukraińcy zaczęli mordować w jej mieście Polaków, rodzina podjęła decyzję o ucieczce. – Ciężko mi mówić. Wiele osób z mojej rodziny zginęło. Wiele zostało okaleczonych. Gdy miałam cztery latka, to zaczynały się już mordy poza wsiami, w mieście i trzeba było uciekać – opowiada. W 1944 roku Pani Zuzanna, wraz z matką i dwiema siostrami, przez Hrubieszów, Chełm, Toruń i Szczecin trafiła do Gdańska. 

Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski

WSTRZĄSAJĄCE WSPOMNIENIA ZOSTAŁY DO DZIŚ

Najgorsze wspomnienia wracają podczas kolejnych rocznic. – Dzieckiem byłam, ale pamiętam. Idę główną ulicą razem z mamą. Ulicą Kowelską. Podskakuję i trzymam mamę za rękę. Patrzę do góry, bo podobał mi się jej kapelusz i tak idziemy, a naprzeciwko nas idzie Ukrainiec. Przez ulicę przebiega dziecko. On łapie to dziecko i nadziewa na sztachetki – kontynuuje swoją opowieść pani Zuzanna. Dodaje także, że zdarza jej się odwiedzać rodzinne miasto. Nadal boi się jednak Ukraińców. – Tęsknię za Włodzimierzem i jeżdżę do Włodzimierza, ale jak słyszę za sobą język ukraiński, to robi mi się strasznie zimno i całe plecy mam mokre. Wtedy unikam, odchodzę, boję się – opowiada ze smutkiem.

Dokładna liczba zabitych w trakcie Rzezi Wołyńskiej nie jest znana. Szacunki historyków wahają się między 50, a nawet ponad 100 tysiącami ofiar. Od 2006 roku 11 lipca obchodzimy „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP”.

Daniel Wojciechowski/mar

Tagi: GdańskhistoriaInstytut Pamięci Narodowejpomnikrzeź wołyńskaupamiętnienie

REKLAMA

NAJNOWSZE

Firmy Orlen i Naftogaz zawarły porozumienie podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku
Trójmiasto

Wsparcie odbudowy Ukrainy. Orlen i Naftogaz podpisały porozumienia

Szefowie Orlen, PGE, Enei i Taurona podpisali list...

Martyna Krawcewicz
26 czerwca 2026 - 14:24
Centrum Elektroniki Militarnej w Gdyni
Trójmiasto

Centrum Elektroniki Militarnej w Gdyni będzie mieć systemy obrony przeciwlotniczej.

W nowo powstałym Centrum Elektroniki Militarnej w Gdyni...

Martyna Krawcewicz
26 czerwca 2026 - 13:32
Ćwiczenia "Dzielny Dzik 26" w Elblągu
Elbląg

Szturm na teren portu. Ćwiczenia wojskowe w Elblągu

Żołnierze wojsk lądowych, powietrznodesantowych i marynarki wojennej trenowali...

a.maszota
26 czerwca 2026 - 13:02

ZOBACZ TAKŻE

Podpisanie listu intencyjnego podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Umowy na kwotę 10 miliardów euro. Drugi dzień Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy

2026-06-26
Protestujący niosą transparent "Żądamy chleba"
Strefa historii

„Żądamy chleba!”. Robotnicze protesty w czerwcu 1956 r. w Poznaniu

2026-06-25
Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU 2). Nz. minister energii Miłosz Motyka
Trójmiasto

Nowa jednostka FSRU 2 na Zatoce Gdańskiej. „Gwarancja poprawy odporności gospodarki”

2026-06-25
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.