Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Poszerzenie granic Słupska. Konsultacje miejskie zakończone. Gmina wiejska z uchwałą sprzeciwu

28 marca 2022 16:54
w Słupsk
A A
Fot. Slupsk.pl

Fot. Slupsk.pl

Ponad 19 tysięcy głosów i frekwencja na poziomie 24 procent. Miasto podsumowało konsultacje w sprawie poszerzenia granic Słupska. Za było ponad 82 proc. głosujących.

Ostatnie podsumowanie konsultacji w sprawie poszerzenia granic Słupska za nami. Dziś wyniki ogłosiło miasto. W sprawie wypowiedziało się 19 236 osób, z czego 18 985 oddało ważny głos. Za przyłączeniem terenów gminnych było 15.573 mieszkańców, czyli ponad 82 proc. biorących udział w konsultacjach. Przeciw zagłosowały 1.903 osoby, a 1.509 głosów było wstrzymujących.

Frekwencja w konsultacjach wyniosła 23,9 proc. To mniej niż w gminie Słupsk, ale więcej niż w powiecie.

– Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku, bo porównując się do innych miast, w których prowadzona była podobna procedura, słupszczanie wykazali się większym zaangażowaniem – mówi Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. – Wypadamy co najmniej kilkukrotnie lepiej. Przypomnę, że w Koszalinie, w którym teraz również ta procedura powiększania granic trwa, frekwencja wyniosła dwa proc. Średnio w miastach, takich jak Rzeszów, Konin – to około pięć proc. Ostrołęka to jedyne miasto, które znaleźliśmy posiadające frekwencję ponad 10 proc. U nas to prawie 24 proc. To pokazuje, że dla słupszczan ta sprawa jest bardzo ważna.

KONSULTACJE W MIEŚCIE, SESJA W GMINIE

Dziś odbyła się też sesja rady gminy wiejskiej Słupsk, która jednoznacznie wypowiedziała się przeciw powiększaniu granic administracyjnych miasta. 13 radnych jednogłośnie odjęło uchwałę w której samorząd sprzeciwia się planom władz Słupska.

– Podłoże tej sprawy jest wyłączenie fiskalne. Słupsk chce terenów zurbanizowanych lub przewidzianych do zainwestowania by zyskać pieniądze bez potrzeby inwestycji – mówiła podczas sesji wójt Barbara Dykier. – Miasto ma dwieście hektarów własnych terenów pod inwestycje. Nie ma na to naszej zgody i prawnego przyzwolenia. Na aneksję części naszej gminy z przyczyn fiskalnych, ambicjonalnych czy też zwykłej kalkulacji polityczno-wyborczej.

Według wójt proponowana przez miasto zmiana ma charakter radykalny. Powoduje powiększenia miasta 2,5 krotnie. Z perspektywy gminy Słupska oznaczałoby to odłączenie obszaru stawiącego 22 procent powierzchni, przy czym 60 procent terenu gminy, który jest zurbanizowany lub przewidziany do zurbanizowania. Oznaczać będzie utratę aż 40 procent mieszkańców. – Uwzględnienie wniosku miasta jest niedopuszczalne i nieracjonalne. Prowadziłoby do trwałej destabilizacji funkcjonowania gminy Słupsk, powiatu słupskiego jak również całego regionu. Tak naprawdę doprowadziłoby do likwidacji gminy Słupsk – dodała wójt Dykier.

Zdaniem przedstawicieli gminy aneksja przez miasto części obszaru doprowadziłaby do spadku wpływów z podatku od nieruchomości oraz od osób fizycznych w wysokości około 16 mln złotych rocznie.

Wiceprezydent Marta Makuch podsumowuje wyniki konsultacji miejskich: 

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2022/03/samorzadowe_wynik_miasto__siwiec.mp3

Kinga Siwiec, Przemysław Woś/kan

 

—

Tagi: gmina SłupskMarta MakuchSłupsk

REKLAMA

NAJNOWSZE

załamanie pogody w Gdańsku, deszcz zaskoczył mieszkańców
Region

Załamanie pogody na Pomorzu. 130 interwencji strażaków po burzach

Intensywne burze i związane z nimi podtopienia najbardziej...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 08:30
Trwa dogaszanie pożaru
Słupsk

Pożar fabryki aerozoli w Charnowie koło Ustki opanowany

Strażacy opanowali pożar fabryki aerozoli w Charnowie w...

u.adahs
22 czerwca 2026 - 07:41
Dar Młodzieży cumuje w cumuje w Norfolk. Jednostkę odwiedza amerykańska Polonia
Wiadomości

Amerykańska Polonia odwiedza Dar Młodzieży. Ostatnie dni żaglowca w Norfolk [ZDJĘCIA]

Dar Młodzieży, statek szkolny Uniwersytetu Morskiego, cumuje od...

a.maszota
21 czerwca 2026 - 22:47

ZOBACZ TAKŻE

Prawie 100 osób wbiegło na wieżę ratusza w Słupsku (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)
Słupsk

Ekstremalny bieg na wieżę ratusza z okazji urodzin Słupska

2026-06-20
Strażacy gaszący pożar kamienicy w Słupsku
Słupsk

Pożar kamienicy w Słupsku. Czworo dzieci w szpitalu

2026-06-19
W Słupsku mieszkańcy uczyli się, jak postępować w czasie kryzysu
Słupsk

Mieszkańcy Słupska uczyli się, jak radzić sobie w czasie kryzysu

2026-06-17
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.