Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Milion za rękawiczki w czasie COVID-u. Proces Mieszka C. o wyłudzenie w Słupsku

1 marca 2024 14:30
w Słupsk
A A
(fot. Radio Gdańsk/Przemek Woś)

(fot. Radio Gdańsk/Przemek Woś)

Milion złotych stracił przedsiębiorca ze Słupska. Mężczyzna w czasie pandemii zamówił w firmie na Podkarpaciu dostarczenie 32 tysięcy opakowań jednorazowych rękawiczek, ale towaru nigdy nie otrzymał. Prokuratura oskarżyła szefa firmy z okolic Rzeszowa, Mieszka C. o wyłudzenie. Mężczyzna to również bohater jednej z największych afer finansowych na Podkarpaciu związanych z emisją obligacji. Tam straty klientów prokuratura obliczyła na niemal 50 mln złotych.

Sprawa rękawiczek jednorazowych zamówionych przez firmę ze Słupska to oddzielny wątek. Mieszko C. jest tymczasowo aresztowany od maja 2022 roku. W procesie w Sądzie Okręgowym w Słupsku bierze udział zdalnie, za pomocą połączenia video z Aresztu Śledczego w Rzeszowie.

W czasie pandemii kwitł handel materiałami medycznymi, maskami, płynami dezynfekcyjnymi, rękawiczkami czy przyłbicami. Firma ze Słupska zamówiła w luty 2021 roku dostarczenie 32 tysięcy opakowań jednorazowych rękawiczek. Zamówienie przyjęła firma Mieszka C. z Podkarpacia, która od kilku lat zajmowała się obsługą hurtowni i przychodni stomatologicznych. Ale firma emitowała też obligacje za pośrednictwem dwóch brokerów z Warszawy, pozyskując od klientów gotówkę, a potem wykupując papiery wartościowe. Wszystko jednak działało do czasu, aż służby zatrzymały warszawskich brokerów pod zarzutem łamania przepisów finansowych, a kolejne zarzuty skierowano w stronę Mieszka C.

BEZ TOWARU I PIENIĘDZY

Jednak zimą 2021 słupska firma przelała około miliona złotych spółce z Podkarpacia za 32 tysiące opakowań rękawiczek i czekała na dostarczenie towaru. Nie dość, że Mieszko C. nie tylko towaru nie dostarczył, to nie zwrócił też gotówki, ponad miliona złotych. Oszukany przedsiębiorca do dziś całości pieniędzy nie odzyskał, o sprawiedliwość walczy przed Sądem Okręgowym w Słupsku.

– Zamówiłem towar, towar nie został dostarczony, oczywiście zapłaciłem dlatego dzieje się ta sprawa. A oprócz tego osoby biorące udział w tym procederze w mojej ocenie utrudniały wyjaśnienie sprawy. Zamówiłem rękawiczki, towaru nie otrzymałem, pieniędzy też nie -mówi przedsiębiorca.

Mieszko C. nie przyznaje się do winy. Podkreśla, że on też jest pokrzywdzony przez dwie warszawskie firmy brokerskie i chciał spłacać klientów i to sukcesywnie w swojej opinii robił. Przeszkodziło mu aresztowanie.

– W latach 2014-2018 z emisji obligacji spłaciliśmy 112 milionów złotych, potem wyemitowaliśmy kolejną transzę 2-letnich obligacji i okazało się, że również moja firma padła ofiarą oszustwa. Ale nie chcieliśmy zostawiać klientów i chciałem wszystko uregulować. Mieliśmy 50 pracowników w spółce, dwadzieścia jeden samochodów w leasingu. Nie chciałem oszukać pana Krzysztofa ze Słupska. Zamówiłem rękawiczki w Holandii, zapłaciłem jedną, potem drugą zaliczkę i wysłaliśmy TIR-a po ten towar. Wtedy okazało się, żer zostaliśmy oszukani, bo ktoś się podszył pod stronę internetową tej firmy z Holandii i wyłudził pieniądze. W taki sam sposób straciliśmy 2 mln złotych na zamówieniu z Austrii. Za milion przyjechały rękawiczki z Chin, ale ich jakość była tak słaba, że straciliśmy na tym dużo pieniędzy. Gdyby nie nerwowe zachowanie pana Krzysztofa i tymczasowe aresztowanie to ja bym dawno te sprawy uregulował -podkreśla oskarżony Mieszko C.

Pieniądze firmy ze Słupska przelano z konta firmy Mieszka C. by spłacić zobowiązania innego klienta. Było to sześćset tysięcy złotych. Z przebiegu procesu w sądzie w Słupsku wynika, że około trzystu tysięcy za zamówione rękawiczki poszkodowany ze Słupska zdołał już odzyskać. Przy pomocy prokuratury i komornika.

-Spłacałem i regulowałem należności regularnie, moja firma jest wypłacalna, ma majątek, ale od osiemnastu miesięcy jestem tymczasowo aresztowany. Dawno bym to wszystko załatwił -mówił podczas procesu w Słupsku Mieszko C.

ZATRZYMANIE I KAUCJA

46-latka zatrzymano w maju 2022 roku pd zarzutem wyłudzenia od 356 osób niespełna 50 mln złotych. Przestępstwo miało związek właśnie z emisją obligacji i wprowadzaniem klientów w błąd co do kondycji spółki, które emitowała papiery wartościowe. Prokuratura zabezpieczyła majątek Mieszka C. na kwotę około 12 mln złotych, w tym nieruchomość w Hiszpanii, a także dwa jachty o wartości 1,5 mln złotych, które mężczyzna przepisał na matkę.

Mieszko C. powiedział dziś podczas rozprawy wSądzie Okręgowym w Słupsku, że obniżono mu kaucję za wyjście z aresztu z 650 do 200 tysięcy złotych.

– Nie mam zakopanych takich pieniędzy, ale mam informację, że rodzina wpłaciła dziś poręczenie i w przyszłym tygodniu mogę wyjść z aresztu -mówił oskarżony.

Mężczyźnie grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

Przemek Woś/ar

Tagi: pandemiaprocesPrzemysław WośSłupsk

REKLAMA

NAJNOWSZE

Krzysztof Dowgiałło zmarł w wieku 88 lat (Fot. gdynia.pl)
Trójmiasto

Zmarł Krzysztof Dowgiałło, działacz opozycji PRL i współtwórca „Ballady o Janku Wiśniewskim”

Nie żyje Krzysztof Dowgiałło, architekt, działacz opozycji demokratycznej...

k.pius
22 czerwca 2026 - 15:43
ECS. Wizyta Kolegium Komisarzy. Nz. Premier Donald Tusk, Ursula von der Leyen - przewodnicząca KE, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. 07.02.2025 r. (fot. Anna Rezulak / KFP)
Trójmiasto

Ursula von der Leyen otworzy Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 15:25
Kobieta w żółtej kamizelce odblaskowej z napisem „INSPEKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA” stoi tyłem na zielonym, porośniętym trawą terenie i obserwuje akcję gaśniczą. W tle widać czerwony wóz strażacki, kłęby dymu nad halą przemysłową oraz budynek z szyldem „AEROSOL SERVICE”. To pożar fabryki aerozoli w Charnowie
Słupsk

Śledztwo ws. pożaru w fabryce w Charnowie poprowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku

Prokuratura Okręgowa w Słupsku będzie gospodarzem śledztwa dotyczącego...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 14:51

ZOBACZ TAKŻE

Prawie 100 osób wbiegło na wieżę ratusza w Słupsku (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)
Słupsk

Ekstremalny bieg na wieżę ratusza z okazji urodzin Słupska

2026-06-20
Strażacy gaszący pożar kamienicy w Słupsku
Słupsk

Pożar kamienicy w Słupsku. Czworo dzieci w szpitalu

2026-06-19
W Słupsku mieszkańcy uczyli się, jak postępować w czasie kryzysu
Słupsk

Mieszkańcy Słupska uczyli się, jak radzić sobie w czasie kryzysu

2026-06-17
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.