Mural poświęcony polskim sanitariuszkom z czasów II wojny światowej odsłonięto na budynku słupskiego „Medyka”. Uhonorowano żołnierki z czasów powstania warszawskiego, z Armii Krajowej, a także z 1. Armii Wojska Polskiego, które po 1945 roku zamieszkały w Słupsku i okolicy.
– Do wykonania muralu wykorzystaliśmy ujęcia z fotografii z powstania warszawskiego. Malowidło jest w kolorach, które uznaliśmy za skromne, ale właściwe. W tle znajduje się zniszczona Warszawa – wskazała Katarzyna Wiśniewska, inicjatorka powstania muralu.
W budynku Pomorskiej Medycznej Szkoły Policealnej w Słupsku otwarto też wystawę zdjęć, dokumentów, a nawet ubrań sanitariuszek. Można ją oglądać do końca tygodnia.

– Moja mama nie brała udziału w powstaniu warszawskim, ale była w Otwocku, gdy ogłoszono, że polska armia potrzebuje sanitariuszek. Bez wahania się zgłosiła. Jestem dumna, że mama została uhonorowana na tej wystawie – podkreśliła Maria Kuźniar z Kobylnicy.
Posłuchaj relacji reportera Radia Gdańsk:
Przemysław Woś/ak








