Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU 2). Realizacja tej inwestycji znacząco zwiększy możliwości importu gazu do Polski oraz wzmocni rolę Gdańska jako jednego z najważniejszych centrów gazowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Według Miłosza Motyki, ministra energii, budowa terminala FSRU 2 jest gwarancją poprawy odporności gospodarki.
– Ta inwestycja, budowa terminala FSRU i budowa trzeciego terminala czy drugiej jednostki, to jest de facto wejście Polski do ekstraklasy, jeżeli chodzi o państwa budujące architekturę bezpieczeństwa w Europie. Dzisiaj to Polska takimi decyzjami, takimi inwestycjami, nadaje ton nowej architekturze bezpieczeństwa energetycznego w regionie – tłumaczył.
Nowa jednostka zostanie ulokowana w sąsiedztwie budowanego obecnie terminalu FSRU 1 „Solidarity”. Jej zdolność regazyfikacyjna wyniesie około 6,1 mld m³ gazu ziemnego rocznie. Po zakończeniu projektu Polska będzie dysponować trzema terminalami LNG: gazoportem w Świnoujściu oraz dwoma pływającymi terminalami FSRU w Gdańsku.
Anna Kobryń/aKa








