Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

„Nigdy nie negocjowaliśmy z komunistami”. Jubileusz czterdziestolecia Solidarności Walczącej

23 czerwca 2022 20:16
w Trójmiasto, Wiadomości
A A
(Fot. Radio Gdańsk/Marika Wohlert)

(Fot. Radio Gdańsk/Marika Wohlert)

W Gdyńskiej Sali Koncertowej Zarządu Portu Gdynia uczczono 40-lecie Solidarności Walczącej. Bogate obchody wydarzenia zostały podzielone na dwa dni i odbywa się w ramach V Forum Wizji Rozwoju.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, Stowarzyszenie Solidarności Walczącej, Fundacja Wizja Rozwoju.

Minęło już 40 lat od momentu, gdy śp. Kornel Morawiecki, wraz ze swoimi wrocławskimi przyjaciółmi, założył Solidarność Walczącą. Dopiero dwa lata później, czyli w 1984 roku, organizacja dotarła na Pomorze. To tu spotkała się z zainteresowaniem i ochotnikami, którzy nie zgadzali się z główną „Solidarnością”.

– Solidarność szła w kierunku opozycji, można powiedzieć, kanapowej, uważała, że trzeba rozmawiać, trzeba dochodzić do jakiegoś kompromisu. My pokazaliśmy, że z komunistami nie będziemy rozmawiać. Komunistów musimy pozbawić władzy – opowiada Małgorzata Zwiercan, Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie. – Jako jedyna organizacja powiedzieliśmy, że nie usiądziemy do okrągłego stołu. Tymczasem część tej elity „Solidarności” została oszukana, sprzedana, bo okrągły stół spowodował, że tę władze polityczną zamieniono na władzę ekonomiczną – dodała.

(Fot. Radio Gdańsk/Marika Wohlert)

ARESZT, ŚCIGANIE, REPRESJE

Jak przypominają dawni działacze, z inwigilacją i dotarciem do ludzi Solidarności Walczącej władze PRL miały duży problem. – Do końca w zasadzie „ubecja” nie potrafiła rozgryźć Solidarności Walczącej, ponieważ my faktycznie działaliśmy w podziemiu. W latach 80. nie było takiej komunikacji jak dzisiaj. Naszą siłą był druk gazetek, ulotek, druk książek. Nadawaliśmy audycje radiowe. Naprawdę działaliśmy na każdym dostępnym froncie. Byliśmy wszędzie – mówi Małgorzata Zwiercan.

Pani Małgorzata wspomina też nieobecność męża i represje związane z byciem w organizacji.
– Było mnóstwo psychicznego ataku, poszukiwania listami gończymi, więzienia. Mój mąż przesiedział w więzieniu prawie cztery lata, a drugie cztery był poszukiwany listem gończym. Były to bardzo trudne chwile – wspomina członkini SW.

TRUDNA HISTORIA

Solidarność i Solidarność Walcząca różniły się. Wśród członków tej pierwszej organizacji były osoby, które współpracowały na przykład z Urzędem Bezpieczeństwa.

– Ja osobiście uważam, że jak ktoś podpisał współpracę z ubecją, powinien się do tego przyznać. Jakby się do tego przyznał, to w tym momencie po prostu by funkcjonował. Takie osoby nie powinny się wybijać na jakichś przywódców. Powinny siedzieć cichutko. Nie piętnowałoby się ich, ale też nie powinno się im stawiać pomników – dodała Zwiercan.

Małgorzata oraz Roman Zwiercanowie od początku istnienie pomorskiego oddziału Solidarności Walczącej w 1984 roku aktywnie brali udział w wydarzeniach organizacji, a obecnie działają w stowarzyszeniu upamiętniającym tę organizację.

OBCHODY W GDYNI

W Gdyni podczas dwóch dni wysłuchamy opowieści, dyskusji byłych członków i współpracowników śp. Kornela Morawieckiego. Ponadto środowisko po raz kolejny spotkało się i wymieniło uwagami na temat czasów swojej największej aktywności. Jeszcze w czwartek odbędzie się gala i biesiada. Wszyscy uczestnicy otrzymali książki i biuletyny na temat Solidarności Walczącej. Autorzy publikacji Artur Adamski i Roman Zwiercan zapraszają na piątkowe spotkania autorskie. Przewidziana jest również wizyta na strzelnicy. Wszyscy goście otrzymali też pamiątkowe medale.

Obchody zakończą się w piątek wyjazdem na kolejne do Warszawy.

Marika Wohlert

 

 

Tagi: jubileuszobchodyPort GdyniaSolidarność

REKLAMA

NAJNOWSZE

Mobilne studio Radia Gdańsk we Władysławowie
Kaszuby

Wakacje z Radiem Gdańsk. Nadajemy ze Władysławowa

Radio Gdańsk rozpoczyna letnią trasę po Pomorzu. Nasze...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 10:12
Mieszkańcy korzystają z kurtyny wodnej w trakcie upału
Region

Fala upałów na Pomorzu. Nawet 37 stopni

Na Pomorze dotarła fala upałów, która może być...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 09:36
Andrzej Dubas, Barbara Kopaczewska i Mateusz Czerwiński na houseboacie Radia Gdańsk
Elbląg

Rejs Radia Gdańsk z Wodami Polskimi zakończony. Za nami 200 kilometrów

Cumy, knagi, odbojniki i pomosty. Tak wyglądała codzienność...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 09:03

ZOBACZ TAKŻE

Widok z wnętrza niebieskiego eko-busa jadącego ulicą w stronę centrum Sopotu, przedstawiony z perspektywy pasażera siedzącego za kierowcą. Po lewej stronie widoczny jest profil kierowcy w czarnej czapce z daszkiem, trzymającego dłoń na niebieskiej kierownicy. Przez przednią szybę pojazdu widać asfaltową drogę z przejściem dla pieszych (zebrą) oraz namalowanym na jezdni ograniczeniem prędkości do 30. Na szybie naklejone są odwrócone tyłem (w odbiciu lustrzanym) tabliczki informacyjne, w tym jedna wskazująca drogę na bezpłatny eko-parking przy Ergo Arenie oraz do centrum i na plażę. W tle, wzdłuż drogi, ciągną się drzewa, chodnik z pieszymi oraz zaparkowane samochody na tle miejskich budynków
Trójmiasto

Sopot uruchamia darmowy parking przy Ergo Arenie. Na plażę dojedziesz eko-busem

2026-06-27
Zmarł Mieczysław Serafin, wieloletni pracownik Radia Gdańsk (fot. Radio Gdańsk/Włodzimierz Raszkiewicz)
Wiadomości

Nie żyje Mieczysław Serafin, wieloletni dziennikarz i pracownik Radia Gdańsk

2026-06-26
Dwaj robotnicy w pomarańczowych strojach odblaskowych i niebieskich kaskach pracują o zmierzchu na pasie zieleni przy ulicy 3 Maja w Gdańsku. Mężczyzna na pierwszym planie zwija grubą stalową linę, a drugi robotnik w tle trzyma przewód. W tle widoczna jest jezdnia z jadącymi samochodami, klasyczny gmach budynku oraz żółty znak ostrzegawczy z tramwajem. Zdjęcie ilustruje utrudnienia dla pasażerów z powodu remontu Węzła Hucisko - zmiany rozkłady jazdy tramwajów i autobusów w Gdańsku od soboty, 27 czerwca
Trójmiasto

Przebudowa Węzła Hucisko w Gdańsku. Od soboty zmiany w rozkładach jazdy tramwajów i autobusów

2026-06-26
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.