Polska energetyka, konkurencyjność portów i wyzwania stojące przed pomorskim rynkiem pracy. To tylko niektóre z tematów debat, które odbędą się w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
– Szeroko rozumiana tematyka morska to jeden z najważniejszych elementów gospodarki i życia społecznego nie tylko na Pomorzu, ale również w całej Polsce. To także jeden z głównych tematów wielu audycji Radia Gdańsk. Morze to jedna z naszych tematycznych specjalizacji. „Nosimy morze w naszych sercach”: pod tymi słowami z naszego radiowego spotu zapewne mogłoby się podpisać wielu z Państwa – mówi dr Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk.
– Postanowiliśmy zaprosić do wspólnej debaty o przyszłości gospodarki morskiej decydentów, przedstawicieli pracodawców i pracowników, ekspertów, naukowców i pasjonatów. Tematów do dyskusji nie zabraknie, bo przecież szeroko rozumiane sprawy morskie to przemysł okrętowy, działalność portów, bezpieczeństwo i marynarka wojenna, energetyka morska, offshore, rekreacja, turystyka i wiele więcej. Szeroka i pozytywna odpowiedź na naszą inicjatywę pokazuje, że w branży morskiej istnieje potrzeba pogłębionej i merytorycznej debaty. Inicjowanie i organizowanie takiej debaty uznajemy w Radiu Gdańsk za jeden z elementów misji mediów publicznych, zwłaszcza tu, na Pomorzu – dodaje dr Adam Chmielecki.
DYSKUSJE EKSPERTÓW
Finał wydarzenia odbył się 9 i 10 czerwca. Wówczas przedstawiciele świata nauki, eksperci i prezesi czołowych polskich spółek wzięli udział w sześciu debatach w studiu Radia Gdańsk.
Spotkanie rozpoczęliśmy 9 czerwca o godz. 10:00 dyskusją o nowoczesnych technologiach i silnej gospodarce morskiej jako jednym z elementów bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rozmówcami Piotra Kubiaka byli: Waldemar Buda – minister rozwoju i technologii, Piotr Müller – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rzecznik prasowy rządu oraz Maciej Styczyński – naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Infrastruktury. Relację można znaleźć >>>TUTAJ.
O godz. 11:30 skupiliśmy się na przyszłości polskiej energetyki, jaką są morskie farmy wiatrowe. Offshore otwiera przed polskimi uczelniami szanse – mogą one opracowywać technologie pływających farm wiatrowych. O perspektywach w tym zakresie Jarosław Popek rozmawiał z prelegentami, którymi byli: Dariusz Lociński – prezes zarządu PGE Baltica, Przemysław Sztandera – prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Krzysztof Dośla – przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” oraz Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – dyrektor Biura Morskich Farm Wiatrowych PKN Orlen. Relacja dostępna >>>TUTAJ.
O godz. 13:00 zajęliśmy się z kolei przyszłością żeglugi śródlądowej w Polsce. Jaki udział w rozwoju infrastruktury transportowej będzie miał przekop Mierzei Wiślanej? Iwona Wysocka zapytała o zdanie dr Magdalenę Dalman – wójta gminy Tolkmicko, Arkadiusza Zglińskiego – dyrektora zarządu Portu Morskiego Elbląg, Barbarę Olczyk, zastępcę dyrektora do spraw inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Andrzeja Winiarskiego – dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Relacja dostępna >>>TUTAJ.
Natomiast wieczorem, o godz. 19:00, odbyła się gala wręczenia nagród „Statek Roku” i „Żagiel Radia Gdańsk” oraz występ zespołu „Zagan Acoustic”. Uroczystość poprowadził Konrad Mielnik. Relacja z wydarzenia dostępna jest >>>TUTAJ.
Drugi dzień finału Forum, 10 czerwca, rozpoczęliśmy o godz. 10:00 debatą o wpływie masowych środków komunikacji na środowisko. Zagadnienia ekoTransportu Przemysław Woś omówił z Marcinem Horałą – sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Szymonem Gajdą – prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej oraz Mariuszem Wdowczykiem – prezesem zarządu ARP E-Vehicles. Relacja dostępna >>>TUTAJ.
O godz. 11:30 zajęliśmy się dostępnością portów od strony lądu. Co zmieni budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego? Na ten temat wypowiedzieli się: Marcin Horała – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Arnold Bresch, członek zarządu Polskie Linie Kolejowe, Jacek Sadaj – prezes zarządu Portu Gdynia, Aleksander Wołowiec – Zastępca Dyrektora ds. Interesariuszy Kolejowych, Biuro Relacji z Otoczeniem Inwestycji CPK oraz Kamil Tarczewski – wiceprezes ds. infrastruktury w Porcie Gdańsk. Rozmowę poprowadził Maciej Wośko, redaktor naczelny miesięcznika „Gazeta Bankowa”. Relacja >>>TUTAJ.
Ostatnia debata poświęcona była bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu Żuław. Dlaczego utrzymanie dobrego stanu środowiska wód morskich jest obowiązkiem człowieka? O to Michał Pacześniak zapytał o godz. 13:00 prelegentów, którymi byli: Andrzej Winiarski – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Stanisław Sołowiej – główny specjalista ds. zarządzania kryzysowego i ochrony ludności w starostwie powiatowym w Elblągu oraz dr hab. inż. Tomasz Kolerski – Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechnika Gdańska. Zapis debaty >>>TUTAJ.
TRZY WCZEŚNIEJSZE DEBATY
Pierwsza debata odbyła się 1 kwietnia. ZAPIS MOŻNA ZNALEŹĆ >>>TUTAJ. Dyskusja toczyła się będzie wokół energetyki jądrowej. Jarosław Popek oraz jego goście: wójt gminy Choczewo Wiesław Gębka, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, prezes zarządu portalu gospodarkamorska.pl Mateusz Kowalewski i prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Szymon Gajda rozmawiali na temat tego, dlaczego Pomorze jest najlepszą lokalizacją dla elektrowni jądrowej. Wśród poruszanych tematów znalazła się także niezależność energetyczna kraju i rozwój regionu oraz bezpieczeństwo jądrowe w kontekście wojny w Ukrainie.
22 kwietnia zastanawialiśmy się nad tym, jak zwiększyć konkurencyjność polskich portów w nowej sytuacji geopolitycznej. Iwona Wysocka rozmawiała ze specjalistami w tej dziedzinie: prezesem zarządu Portu Gdańsk Łukaszem Greinke, wiceprezesem zarządu Morskiego Portu Gdynia Kazimierzem Koralewskim oraz prezesem zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A Krzysztofem Urbasiem. RELACJA Z DEBATY DOSTĘPNA >>>TUTAJ.
6 maja przyjrzeliśmy się wyzwaniom, stojącym przed pomorskim rynkiem pracy w następstwie napływu uchodźców z Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu morskiego. Naszymi gośćmi byli: Marek Lewandowski – rzecznik prasowy Komisji Krajowej „NSZZ Solidarność”, Adam Tylski – wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Portów Morskich NSZZ „Solidarność” oraz Aleksander Kozicki – kierownik Biura Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Gdyni. WYPOWIEDZI UCZESTNIKÓW ZNAJDZIEMY >>>TUTAJ.
20 maja rozmawialiśmy na temat ekologii w kontekście broni chemicznej i powojennych substancji na dnie Bałtyku. Jak sobie poradzić z tym zadaniem i kto powinien za nie zapłacić? O to zapytaliśmy zaproszonych gości, którymi byli: Anna Fotyga – poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Marek Grzybowski, – prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego oraz Michał Antecki – dyrektor Departamentu Morskich Farm Wiatrowych PGE Baltica. Rozmowę poprowadzi Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”. CAŁOŚĆ DO OBEJRZENIA >>>TUTAJ.
PATRONAT PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO
Już oficjalnie możemy ogłosić, że premier Mateusz Morawiecki objął patronatem honorowym II Forum Morskie Radia Gdańsk, jedną z naszych najważniejszych tegorocznych inicjatyw. Kulminacyjna odsłona przedsięwzięcia zaplanowana jest na 9 i 10 czerwca, ale towarzyszy jej cały cykl audycji, debat i spotkań kongresowych na tematy związane z morzem oraz jego gospodarczym wykorzystaniem.
MINISTERSTWO AKTYWÓW PAŃSTWOWYCH
Także szef gabinetu Marcin Kowalczyk, odpowiadając na skierowany do Ministerstwa Aktywów Państwowych wniosek, poinformował Radio Gdańsk o objęciu patronatem honorowym ministra aktywów państwowych przedsięwzięcia pn. Forum Morskie Radia Gdańsk, którego finał odbędzie się w dniach 9-10 czerwca 2022 roku.
KOLEJNE EDYCJE PROJEKTU
– W 2021 roku zorganizowaliśmy I Forum Morskie Radia Gdańsk. Już teraz zapraszam Państwa do udziału w kolejnych, corocznych edycjach tego projektu, które będą naszym wspólnym wkładem w rozwój polskiej gospodarki morskiej – mówi dr Adam Chmielecki.
Partnerzy II Forum Morskiego Radia Gdańsk to: partner generalny – Polski Koncern Naftowy Orlen, partnerzy główni – PGE Baltica, Port Gdańsk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Port Gdynia, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Port Szczecin-Świnoujście, Urząd Morski w Gdyni, Centralny Port Komunikacyjny.
rg