Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Nawet łagodnie przechodzony COVID-19 znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia bezsenności

7 lutego 2024 07:30
w Polska / Świat, Zdrowie
A A
(Fot. Pixabay)

(Fot. Pixabay)

Średnio u ponad trzech z czterech osób, u których zdiagnozowano łagodny COVID-19, rozwija się bezsenność – wynika z najnowszego badania. Dotychczas potwierdzono, że u osób po przebytym ciężkim COVID-19 częściej rozwija się bezsenność. Zespół pod kierunkiem dr Huong Hoang z Phenikaa University w Wietnamie sprawdzał ostatnio, czy dotyczy to również osób, które przeszły COVID-19 łagodnie i nie były z jego powodu hospitalizowane. Wyniki są jednoznaczne. 

Badacze wykorzystali w tym celu oficjalną bazę danych pacjentów po przebytym COVID-19 i wybrali 1056 osób od 18. roku życia, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeszły COVID-19 na tyle łagodnie, że nie wymagały pobytu w szpitalu. Żadna z nich nie cierpiała wcześniej na bezsenność czy zaburzenia psychiczne. Wszyscy z badanej grupy wypełniali ankietę między czerwcem a wrześniem 2022 r.

Z jej pomocą zebrano dane społeczno-demograficzne, takie jak wiek, płeć, choroby przewlekłe, a także informacje na temat czasu trwania i przebiegu COVID-19. Pacjenci udzielali też informacji na temat występowania objawów lęku, stresu i depresji oraz na temat jakości, długości snu i szybkości zasypiania przed przechorowaniem COVID-19 oraz w ostatnich dwóch tygodniach.

GORSZY SEN, BUDZENIE SIĘ W NOCY

Okazało się, że aż 76 proc. osób z badanej grupy doświadczyło bezsenności, z czego niemal 23 proc. – ciężkiej bezsenności. Połowa badanych oceniła, że częściej wybudza się w nocy, a jedna trzecia, że trudniej im zasnąć oraz że gorzej i krócej śpią.

Co ważne, ciężkość COVID-19 nie miała wpływu na natężenie bezsenności. I choć pacjenci po bezobjawowym COVID-19 uzyskali wyniki wskazujące na mniej nasiloną bezsenność, to w porównaniu z innymi osobami różnice nie były istotne statystycznie. Analiza (https://www.frontiersin.org/journals/public-health/articles/10.3389/fpubh.2023.1281012/full) wykazała też, że bezsenność występowała statystycznie częściej w dwóch grupach pacjentów. Jedną stanowiły osoby, u których wcześniej występowały dodatkowe schorzenia przewlekłe, a drugą osoby, które miały więcej objawów depresji bądź lęków. Jak zwracają uwagę autorzy pracy, bezsenność może pogarszać stan zdrowia psychicznego i fizycznego, ale działa to również w drugą stronę – zły stan zdrowia może przyczyniać się do rozwoju bezsenności.

– Jeśli doświadczasz bezsenności po COVID-19, nie sądź, że jest oto normalne. Jeśli bezsenność nie przeszkadza ci za bardzo, możesz podjąć proste działania, jak ciepły prysznic przed snem, wyłączenie telefonu na godzinę przed pójściem do łóżka, wykonywanie ćwiczeń fizycznych przez 30 minut dziennie oraz unikanie spożycia produktów z kofeiną po godzinie 4 po południu – wyjaśniła dr Hoang.

Jak dodała, jeśli bezsenności naprawdę utrudnia życie, może spróbować preparatów na sen sprzedawanych bez recepty. – Jeśli nie pomogą, trzeba iść do lekarza – podsumowała.

PAP/raf

Tagi: badaniaCOVID-19kraj/świat TLzdrowie

REKLAMA

NAJNOWSZE

Policjanci z Sopotu zaopiekowali się gryzoniem (fot. KMP w Sopocie)
Trójmiasto

Maluch w opałach. Chomik „aresztował” serce policjanta

Podczas interwencji w Sopocie policjanci udzielili pomocy mężczyźnie,...

Piotr Puchalski
9 czerwca 2026 - 07:11
Magdalena Sroka (Fot. Radio Gdańsk/Andrzej Dubas)
Trójmiasto

„Rosyjski agent” w biurze poselskim Magdaleny Sroki. Mężczyzna został zatrzymany

Incydent w biurze poselskim Magdaleny Sroki w Pruszczu...

u.adahs
8 czerwca 2026 - 22:38
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska)
Trójmiasto

Miliony złotych strat przez system kaucyjny. Gdańsk naciska ministerstwo

O ponad 8 milionów złotych rocznie może zmniejszyć...

Piotr Puchalski
8 czerwca 2026 - 21:00

ZOBACZ TAKŻE

(Fot. Radio Gdańsk/Maria Sowisło)
Kaszuby

Nowoczesny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy za 20 milionów złotych w Bytowie

2026-06-08
(Fot. Magnific)
Pojedzmy sobie dobrze

Mikroskopijne „elektrownie” komórek, które produkują energię niezbędną do życia

2026-06-05
(fot. Freepik)
Trójmiasto

Czerwiec dla serca. Bezpłatne badania kardiologiczne w programie „Gdańsk Wybiera Zdrowie”

2026-06-02
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.